אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למה דח"צית בחברה קטנה מתעניינת בממשל התאגידי של חברות הביטוח צילום: אוראל כהן

למה דח"צית בחברה קטנה מתעניינת בממשל התאגידי של חברות הביטוח

עו"ד שולמית אשבול, המכהנת כדח"צית בחד אסף תעשיות, שיגרה מכתב לממונה על שוק ההון וליו"ר רשות ני"ע ⋅ לטענתה, הנחיותיו האחרונות של משה ברקת בענייני כלל החזקות מהוות פלישה לסמכויות של ענת גואטה. מדוע היא מנסה לתקוע טריז בין הרגולטורים, והאם מישהו עומד מאחוריה?

30.07.2020, 07:14 | גולן חזני

רב הנסתר על הנאמר: השבוע נחת על השולחנות של הממונה על שוק ההון משה ברקת ושל יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה מכתב יוצא דופן. עו"ד נבות תל־צור, מבכירי הפרקליטים הפליליים בישראל, פנה בשם עו"ד שולמית אשבול לשני הרגולטורים.

קראו עוד בכלכליסט

אשבול, שאינה דמות מוכרת בשוק ההון הישראלי, אמנם מכהנת כדח"צית בחברת חד אסף תעשיות, שנסחרת בבורסת ת"א, אך עיקר פרסומה בא מהתחום הפוליטי. היא שימשה בעבר כיועצת משפטית של מפלגת העבודה, ובבחירות לכנסת ב־2015 אף הוצבה במקום 62 ברשימת המחנה הציוני. כיום היא שותפה במשרד עורכי הדין של יעקב בורובסקי, בעבר ניצב במשטרה ובכיר במשרד מבקר המדינה.

מימין משה ברקת הממונה על שוק ההון וענת גואטה יושבת ראש רשות ניירות ערך, צילום: אוראל כהן מימין משה ברקת הממונה על שוק ההון וענת גואטה יושבת ראש רשות ניירות ערך | צילום: אוראל כהן מימין משה ברקת הממונה על שוק ההון וענת גואטה יושבת ראש רשות ניירות ערך, צילום: אוראל כהן

הפנייה של תל־צור בשמה של אשבול אינה נוגעת לכהונתה כדח"צית ביצרנית המתכות הקטנה מעכו. אשבול, שכפי שעולה מהמכתב מגדירה את עצמה מומחית לממשל תאגידי, פנתה לרגולטורים בשל העניין שלה ב"אירועים שהתרחשו בחברות ציבוריות שבבעלותן חברות ביטוח, ואשר דומה שיש בהם לערער על מושכלות יסוד של הממשל התאגידי בחברות הציבוריות בארץ".

אשבול, באמצעות תל־צור, מנסה לאתגר את המדיניות האקטיבית של ברקת, שלא היסס להתערב בהחלטות של חברת כלל החזקות הציבורית, שמחזיקה בכלל ביטוח, ובהחלטות של מגדל אחזקות הציבורית, שמחזיקה במגדל ביטוח.

הנחיות לחברות הציבוריות

במקרה של כלל החזקות ברקת הורה לדירקטוריון להעביר לקופת חברת הביטוח 660 מיליון שקל, שגויסו בהנפקת זכויות, מנע מהחברה למנות דירקטורים בכלל ביטוח, ובנוסף קבע כי דירקטורים בכלל החזקות אינם יכולים לכהן גם כדירקטורים בכלל ביטוח.

בקבוצת מגדל מנע ברקת באפריל את הדחת ניר גלעד מתפקיד יו"ר מגדל ביטוח - החלטה שהתקבלה בדירקטוריון מגדל אחזקות. בשבוע שעבר הורה ברקת לבעל השליטה במגדל שלמה אליהו לעזוב את אחד הדירקטוריונים - זה של מגדל אחזקות, שבו הוא מכהן כיו"ר, או את זה של מגדל ביטוח, שם הוא דירקטור. בנוסף קבע ברקת כי דירקטורים במגדל ביטוח, ששיתפו פעולה עם ההתערבות הבוטה לטעמו של אליהו בניהול השוטף של החברה, פעלו בצורה שמעלה חשש להפרת חובת האמונים כדירקטורים.

דירקטוריון כלל החזקות טען במכתב תשובה לברקת כי העמדה ולפיה דירקטור בכלל החזקות אינו יכול להתמנות לדירקטור בכלל ביטוח אינה מעוגנת בהוראות הדין, משום שרשות שוק ההון מפקחת על חברות הביטוח ולא על חברות האחזקה. ברקת השיב לכך במכתב חד־משמעי שקבע כי "הגדרת החוק לעניין היתר שליטה במבטח כוללת בהגדרת המבטח גם את חברת האחזקות". בכך מנע ברקת, במסגרת סמכותו מכוח חוק הפיקוח על הביטוח, מהדירקטוריון של חברת האחזקות להימלט מסמכויות המפקח, בטענה שהיא אינה בפיקוחו. ככל הידוע, דירקטוריון מגדל ביטוח טרם הגיב לקביעותיו ולהוראותיו של ברקת.

עו"ד נבות תל צור, בא כוחה של עו"ד שולמית אשבול, צילום: עמית שעל עו"ד נבות תל צור, בא כוחה של עו"ד שולמית אשבול | צילום: עמית שעל עו"ד נבות תל צור, בא כוחה של עו"ד שולמית אשבול, צילום: עמית שעל

ובחזרה למכתבו של תל־צור, שמנסה לתקוע טריז בין ברקת לבין גואטה ולייצר ריב סמכויות בין רשות ני"ע, המפקחת על חברות האחזקה שנסחרות בבורסה, לבין רשות שוק ההון, המפקחת על חברות הביטוח שאינן נסחרות. "הפניות החוזרות ונשנות מצדו של הממונה לדירקטוריון כלל החזקות, תוך מתן הנחיות מדוקדקות בתחום הממשל התאגידי ובתחומים נושקים נוספים לתחומי הפיקוח של יו"ר רשות ני"ע, מעלות תהיות ותמיהות בנוגע לפלישה חריגה של הממונה על שוק ההון לתחום אחריותה וסמכותה של רשות ני"ע", כך לשון המכתב.

עוד טוענת אשבול במכתב כי "לאחרונה החל להיווצר הרושם שמא לא רק הגנה על ענייני ציבור המבוטחים מדריכה את הממונה בהתנהלותו, אלא גם שיקולים אחרים, הניצבים בבסיס פעילותו; שיקולים הנתונים בצורה מלאה ומוחלטת לסמכותה של יו"ר הרשות אף שדרישות והנחיות הממונה מתיימרות להכתיב כללי ממשל תאגידי, לא רק לחברות הביטוח עצמן, אלא אף לחברות הציבוריות השולטות בחברות הביטוח, לא מצא לנכון הממונה לכתב על פניותיו את יו"ר הרשות, ואף לא הודיע לגופים המפוקחים כי פניותיו והנחיותיו נמסרות להם על דעתה ובהסכמתה של יו"ר הרשות".

האם עו"ד אשבול אכן מודאגת מהפגיעה של רשות שוק ההון בכבודה של רשות ני"ע? פנייה כזו לרגולטורים מצד דח"צית בחברה קטנה, שאינה קשורה בצורה כלשהי לתחום הביטוח, מעוררת חשד מסוים. יש לא מעט גורמים אינטרסנטיים, שמהלכיו של ברקת בכלל ובמגדל - שנועדו להגן על האינטרסים של החוסכים ולוודא ניהול תקין של החברות - פוגעים בהם, ואשר דרכם להיאבק בכך עוברת במגרשו של רגולטור אחר, יו"ר רשות ני"ע. ועם זאת, עדיין נשאלת השאלה מדוע הגורם היחיד שמביע דאגה לכללי הממשל התאגידי, הנוגעים לממשק בין חברות האחזקה לחברות הביטוח, הוא דווקא דח"צית אלמונית בחברה תעשייתית?

מקורבת לרונן צור

אשבול ושותפה בורובסקי נחשבים מקורבים לאיש יחסי הציבור רונן צור, שמתמחה בקמפיינים אגרסיביים. אשבול, בורובסקי וצור עבדו יחד על כמה תיקים, שעמם נמנים הקרב של מוטי זיסר מול בנק הפועלים וייצוג שר הפנים בעבר אלי ישי באסון השריפה בכרמל. לפני שנה שלחו אשבול ובורובסקי מכתב איום בתביעה ליועצו של יאיר לפיד בשמו של צור. כמו כן, משרד יחסי הציבור של צור הוא זה שטיפל בהעברת המכתב של אשבול, שנכתב בידי עו"ד תל־צור, לכלי התקשורת הכלכלית.

צור אחראי לשורה ארוכה של קמפיינים אגרסיביים נגד רגולטורים. ב־2013 הוא עמד מאחורי קמפיין אנונימי שכוון נגד יו"ר רשות ני"ע דאז שמואל האוזר וזכה לשם "קמפיין האקסיות". במסגרת הקמפיין הופץ בין בתי ההשקעות לוח שנה עם תמונות שמאשימות את האוזר במצבה הקשה של הבורסה. צור סירב אז לחשוף מי עומד מאחורי הקמפיין, שספג ביקורת חריפה. שר האוצר דאז יאיר לפיד אמר כי "מטרת הקמפיין היא לרפות את ידיו של שליח ציבור העושה את עבודתו נאמנה".

תל־צור, שנחשב לעורך דין מוערך, נפרד באחרונה ממשרד רם כספי והקים משרד בוטיק משלו. לדבריו, "אשבול היא רק סמל ופלטפורמה לניהול דיון אמיתי בשאלה עקרונית, וכל בקשתה היא שהרגולטורים יעשו סדר בשוק. איני חושב שיש לה מניעים נוספים. אף אחד לא עומד מאחוריה".

נשאלת השאלה מי עשוי להיפגע ממהלכיו של ברקת? בכלל החזקות מדובר בדירקטורים ורדה אלשיך, סמי מועלם, אבי קנובל ומלי מרגליות, וייתכן שגם היו"ר דני נוה, שכבר הודיע על עזיבתו. במגדל הנפגע הראשי הוא אליהו, אך גם הדח"ציות במגדל אחזקות רונית בודו ומירב בן־כנען, המזוהות עימו, וכן שלושה דירקטורים מטעמו - עוזי מוסקוביץ', גבי פיקר ואריה מינטקביץ'. האחרון כיהן בעצמו בעבר כיו"ר רשות ני"ע וכיום מסתמן כגורם המרכזי שלוחם לצד אליהו נגד רשות שוק ההון.

ברקת השיב בתקיפות למכתבו של תל־צור: "מכתבך מתייחס לסיטואציה שרלבנטית רק לחברות החזקה של חברות ביטוח (המוגדרות בחוק כ'מבטח' לצורך עניינים מסוימים) ולא באופן כללי לגבי חברות ציבוריות. מכיוון שאין שום קשר המתואר בין מרשתך לענף הביטוח, ניתן רק לתהות בדבר המניעים, האינטרסים והגורמים העומדים מאחורי שליחת מכתב זה", כתב ברקת והפנה את תל־צור למכתב ששלח לדירקטוריון כלל ביטוח ובו הוא מנמק מדוע מבחינה חוקית הוא רשאי להתערב בנעשה בחברה.

האם גואטה, שטרם השיבה לבן־צור, תיכנס לקרב סמכויות עם ברקת בעקבות פניית הדח"צית האלמונית? ומעל הכל מרחפת השאלה אם העניין שמגלה עו"ד אשבול בממשל התאגידי בחברות הביטוח תמים או שמאחוריו עומדת מסכת אינטרסים שנועדה להצית קרב בין הרגולטורים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות