אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גנץ לנתניהו: העבר תוך 24 שעות את חוק דחיית התקציב; רה"מ מתעקש: נדרש תקציב חד שנתי צילום: רויטרס

גנץ לנתניהו: העבר תוך 24 שעות את חוק דחיית התקציב; רה"מ מתעקש: נדרש תקציב חד שנתי

בישיבת סיעת כחול לבן קרא שר הביטחון לרה"מ "לתת תוקף אמיתי להבטחתו ולהסיר את איום הבחירות מסדר היום הציבורי"; נתניהו בתגובה: "לא צריכים 24 שעות, ואפילו לא 24 דקות. יש לנו תקציב מותאם לקורונה". כחול לבן: אם הליכוד יתמוך בקריאה טרומית בלבד בהצעת החוק לדחיית פיזור הכנסת - נתמוך בקריאה טרומית בהצעת החוק האוסרת על מי שהוגש כנגדו כתב אישום להרכיב ממשלה

10.08.2020, 15:25 | צבי זרחיה

אין עדיין פתרון למבוי הסתום בקואליציה: שר הביטחון ויו"ר מפלגת כחול לבן בני גנץ, קורא לראש הממשלה בנימין נתניהו לאשר בתוך 24 שעות את החוק לדחיית פיזור הכנסת עקב אי-אישור התקציב - ובמקביל חוזר על תביעתו לחוקק תקציב דו שנתי. נתניהו מאידך ממשיך להתעקש על התקציב החד שנתי.

בישיבת סיעת כחול לבן שנערכה היום (ב') בצהריים אמר גנץ: "אני קורא לך נתניהו להעביר החלטת ממשלה עוד הערב ולתת תוקף אמיתי להבטחתך מאמש - לדון ולאשר את תקציב המדינה בתוך 100 ימים מהיום. הסר את איום הבחירות מסדר היום הציבורי ובמקום פאניקה – נאפשר לציבור ודאות, ביטחון ואמון".

נתניהו הגיב לדברים בפתח ישיבת סיעת הליכוד, ואמר: "לא צריכים 24 שעות, ואפילו לא 24 דקות. יש לנו תקציב מותאם לקורונה - בדיוק מה שצריכים אזרחי ישראל. אני לא מתרגש מהחוקים הצפון קוריאניים שרומסים את רצון הבוחר מצד אנשים שלא מסוגלים לנצח בקלפי. יש תקציב מוכן וזה מה שצריך לעשות היום. אף אחד לא יודע מה יהיה בעוד חצי שנה או שנה, וצריך להעביר תקציב חד-שנתי מיד".

קראו עוד בכלכליסט

גנץ ונתניהו. "תוך 24 שעות", צילום: חיים הורנשטיין גנץ ונתניהו. "תוך 24 שעות" | צילום: חיים הורנשטיין גנץ ונתניהו. "תוך 24 שעות", צילום: חיים הורנשטיין

בכחול לבן טענו כי אם הליכוד יסכים לתמוך בקריאה טרומית בלבד בהצעת החוק לדחיית פיזור הכנסת, אזי המפלגה תסכים לתמוך בקריאה טרומית בהצעת החוק האוסרת על מי שהוגש כנגדו כתב אישום להרכיב ממשלה, אותה צפויה להעלות מפלגת יש עתיד.

גנץ הציע בישיבת הסיעה כי "בתוך 24 שעות מעכשיו נוכל להשלים את התהליך: הממשלה תאשר הערב הצעת חוק ממשלתית לתיקון המועד הנדרש להגשת התקציב, כנסת ישראל תעביר אותה ובתוך 24 שעות, בלי טריקים ובלי שטיקים, תאושר ההצעה גם בקריאה שנייה ושלישית".

גנץ הוסיף ואמר כי "אין פתרון אחר. אזרחי ישראל שבעים מתרגילים פוליטיים שהם – ורק הם – משלמים עליהם את המחיר. העברת דחיית התקציב בקריאה טרומית בלבד היא סיפור מעשייה שלא יקויים. הסכמים שלא שווים את הנייר שעליהם נכתבו אינם הסכמים, ולא מבטיחים לציבור אחדות כדי לפרק את החברה הישראלית ולהשניא אדם על חברו. מדינת ישראל צריכה ודאות לשנה הבאה. לעצמאים, למי שאיבדו את פרנסתם, לבעלי העסקים, לחינוך, לביטחון, לרווחה ולתרבות – אני אומר זאת, כל צמרת הכלכלה הישראלית אומרת זאת ורבים מבכירי משרד האוצר".

לדבריו של גנץ, "לכל החלטה אחרת אין הסבר ענייני. בחירות בעת הזו, כשיש הסכם שמאפשר אחרת, הן הפקרות ויריקה בפרצופם של מיליון חסרי עבודה. לא יתכן שנשקיע כעת מיליארדים בשלטי חוצות וסרטוני קמפיין במקום בעצמאים וברופאים. בחירות בפעם הרביעית, במהלך משבר מתגלגל, יביאו למלחמת אחים במקום לאחדות השורות".

לפי המתווה של גנץ  "להסרת איום הבחירות וסיום המשבר הפוליטי בתוך 24 שעות" הוא מציע כי הערב תועלה לאישור הממשלה במשאל טלפוני מהיר הצעת חוק ממשלתית לדחיית אישור תקציב המדינה ב-100 ימים לאישור הממשלה; יינתן פטור מחובת הנחה בוועדת הכנסת מחר בשעות הבוקר; הצעת החוק תועלה לקריאה ראשונה, תאושר, ויתקיים דיון בוועדת חוקה, חוק ומשפט במהלך שעות הצהריים; ולבסוף, אישור הצעת החוק בקריאה שנייה ושלישית מחר בשעות הערב.

השר יועז הנדל וח"כ צבי האוזר אמרו בישיבת סיעת דרך ארץ כי ההסכמה להעביר את הצעת החוק בקריאה טרומית וראשונה חשובה, אבל ממש לא מספיקה. הנדל אמר כי "אחדות היא אידאל, לא הכרח. שלוש פעמים שלחנו את אזרחי ישראל אל הקלפי וחזרנו עם אופציה אחת בלבד - ממשלת אחדות. זה לא אהבה ממבט ראשון, אבל זה הפתרון היחיד למדינת ישראל. כפי שאמרתי בעבר, לא אתן ידי לממשלה צרה כפי שלא נתתי בעבר. הבחירה ללכת לבחירות היא קלה לפוליטיקאים וגזרה רעה מאוד לאזרחי ישראל".

ליברמן: נתנגד לדחיית מועד אישור התקציב

"ישראל ביתנו תצביע נגד הניסיון לדחות את מועד אישור התקציב מה-25 לאוגוסט, כי מה שמדינת ישראל זקוקה לו זה תקציב ולא דחיות" - כך הודיע היום בצהריים יו"ר המפלגה אביגדור ליברמן, בישיבת סיעתו. נכון למועד זה, ביום רביעי תועלה להצבעה בקריאה טרומית הצעת חוק שהגיש ח"כ צבי האוזר (דרך ארץ), לדחיית מועד אישור התקציב בכנסת ל-3 בדצמבר, בטרם פיזורה של הכנסת.  

אביגדור ליברמן, צילום: אלכס קולומויסקי אביגדור ליברמן | צילום: אלכס קולומויסקי אביגדור ליברמן, צילום: אלכס קולומויסקי

ליברמן אמר כי "לממשלה הזאת אין שום סיכוי להוציא את מדינת ישראל מהבוץ ומהמשבר הכלכלי. הרי כל מה שאנחנו רואים זה חוסר אמון ועוינות, ממשלת אלרגיות, כחול לבן אלרגים לליכוד והליכוד סובלים מאלרגיה חמורה לכחול לבן. בתנאים כאלה אי אפשר לשתף פעולה, אי אפשר להוציא את המדינה מהמשבר, ולכן כל מה שאנחנו רואים זה שלוקחים הלוואות במקום להשקיע במקומות נכונים, פשוט מפזרים את זה בתור שוחד בחירות.

"אנחנו נעשה הכל על מנת שתקום ממשלה נכונה שתוכל להתמודד גם עם הקורונה וגם עם המשבר הכלכלי. מבחינתו ניתן לדחות את כל הדברים לשלב מאוחר יותר. כרגע חייבים להתמקד במאבק בקורונה ובמשבר הכלכלי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות