אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד האוצר נגד בנק ישראל: "הופתענו מחוסר המקצועיות. מקווים שדיוני הריבית נעשים בצורה רצינית יותר"

משרד האוצר נגד בנק ישראל: "הופתענו מחוסר המקצועיות. מקווים שדיוני הריבית נעשים בצורה רצינית יותר"

בכירי משרד האוצר תקפו את בנק ישראל בעקבות גרף שהתפרסם בדוח היציבות הפיננסית, לפיו הסיוע שניתן על ידי ממשלת ישראל נמוך משמעותית מזה שניתן ע"י מדינות אחרות. בכירים באוצר: "בנק ישראל לא מבוגר ולא אחראי"; בנק ישראל: "דוח היציבות הפיננסית החצי שנתי שפרסם הבנק מנתח סוגיות שונות בתוך המחצית הראשונה של 2020. צר לנו שמשרד האוצר מתעלם ממסגרת הזמן והניתוח המקצועי של הדוח"

11.08.2020, 15:00 | עמרי מילמן

בכירי משרד האוצר תקפו היום את בנק ישראל בעקבות גרף שהתפרסם בדוח היציבות הפיננסית, לפיו הסיוע שניתן על ידי ממשלת ישראל למשק בשל התפרצות הקורונה נמוך משמעותית מזה שניתן על ידי מדינות אחרות.

קראו עוד בכלכליסט

בכירים באוצר אמרו כי "הופתענו מחוסר המקצעויות של בנק ישראל. גם כשניסינו לברר עם בנק ישראל מאיפה ומה, הם לקחו נתון שחישבו והשוו אותו עם משהו מגולדמן זאקס. אנחנו רגילים לרמה אחרת בבנק ישראל. אנחנו מקווים שדיוני הריבית נעשים ברמה יותר גבוהה, הנתונים לא נכונים וההשוואה לא נכונה".

הגרף השנוי במחלוקת מתוך דו"ח בנק ישראל הגרף השנוי במחלוקת מתוך דו"ח בנק ישראל הגרף השנוי במחלוקת מתוך דו"ח בנק ישראל

מההשוואה שהוצגה בדו"ח של בנק ישראל עלה כי שיעור התמיכה שניתן בישראל (ביחס לתמ"ג) עמד על פחות מ-4%, זאת לעומת לעומת כ-11.5% של סיוע יחסית לתוצר באוסטרליה, כ-11% בסינגפור, כ-9.8% בארה"ב וכו'.

ישראל כץ ואמיר ירון ישראל כץ ואמיר ירון ישראל כץ ואמיר ירון

לפי בכירים באוצר, מדובר בהשוואה מלפני חודש וחצי שערך גולדמן זאקס שאינה מכירה בחבילת הסיוע השנייה למשק בעקבות פגעי הקורונה, עם מימוש הדרגתי עד יוני 2021. לדבריהם, לאחר חבילת הסיוע השנייה היקף הסיוע הכולל עומד על 13.9%, מתוכם 9.2% תקציביים ו-4.7% באשראי.

לדבריהם מדובר ב"שערוריה. אם המטרה היא לשקף מצב שישקפו מצב, אם המטרה לייצר כותרות שייצרו כותרות. בנק ישראל לא מבוגר ולא אחראי".

תגובת בנק ישראל: "דוח היציבות הפיננסית החצי שנתי שפרסם בנק ישראל מנתח סוגיות שונות בתוך המחצית הראשונה של 2020. ככזה, מופיעים בו גרפים שמשקפים את התקופה שנותחה ע"י כלכלני בנק ישראל. בין היתר מופיע גרף בו נמצאת השוואה בינ"ל של תכניות סיוע ממשלתיות שערך בית ההשקעות גולדמן זאקס, שמצביע על מיקומה של ישראל קרוב למרכז ההשוואה בין המדינות. צר לנו שזו תגובת משרד האוצר, שמתעלמת ממסגרת הזמן והניתוח המקצועי של הדוח".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות