אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סוחרי נשק מצאו שיטות לחדור לחנות ה-Marketplace של פייסבוק

סוחרי נשק מצאו שיטות לחדור לחנות ה-Marketplace של פייסבוק

למרות שפייסבוק אוסרת על מכירת נשק ברשת החברתית, הסוחרים מצאו את הדרך למכור אמצעי לחימה באמצעות מודעות מוסוות בחנות המעבירות את הצרכן לשיחות צ'ט מוצפנות בהן נרקמות העסקאות

25.08.2020, 13:13 | רפאל קאהאן
פייסבוק מהווה עדיין כר פורה למכירת נשק בין משתמשים פרטיים למרות האיסור על כך, זאת על פי דיווח של הוול סטריט ג'ורנל. סוחרים פרטיים שלהם אין רישיון מכירת נשק כנדרש בארה"ב, מפרסמים מודעות ב-Marketplace של הרשת החברתית, המהווה מעין שוק 'תן וקח' תוך שהם מסווים את המוצרים כמדבקות או קופסאות ריקות. רוכש שמעוניין בנשק יוצר קשר בצ'ט עם המוכר וממשיך את התהליך באופן פרטי. מכיוון שהשיחות בין משתמשים בצ'טים לרוב מוצפנות - קשה מאוד לגלות את היקפי המכירות שמתבצעים בשיטה זו.

קראו עוד בכלכליסט

בדיקה שבוצעה מצאה שחיפוש פשוט של המונח "מדבקות נשק" העלה קרוב ל-40 מודעות ב-Marketplace בכ-10 ערים שונות בארה"ב. התעניינות במודעה הביאה את המוכר להציע בצ'ט הפרטי את מרכולתו האמיתית. כך למשל ניתן היה לרכוש אקדח גלוק בכ-450 דולר, בעוד מחירו בשוק הרשמי הרבה יותר גבוה מכך. מוכר אחר פרסם "מדבקה קטנה נהדרת של 0.22 אינטש" - קליבר פופולרי מאוד לכלי ירייה שונים - ב-300 דולר. שני מוכרים אחרים אישרו בצ'ט הפרטי לעיתונאים שהמדבקות שפרסמו למכירה הם למעשה כלי נשק.

מכירת נשקים ברשת החברתית פייסבוק, צילום: איי פי מכירת נשקים ברשת החברתית פייסבוק | צילום: איי פי מכירת נשקים ברשת החברתית פייסבוק, צילום: איי פי

שימוש בטקטיקה הזו מביא לכך שמכירות של נשק לא רשמי ולא מדווח עדיין זמינות בקלות לכל דיכפין. בנוסף האלגוריתם הכל-יכול של פייסבוק המשיך להציע מודעות דומות שלא הופיעו בחיפוש הראשוני לעיתונאי הוול סטריט ג'ורנל שבדק את הנושא. חשוב להדגיש שמכירת נשק בין אנשים פרטיים אינה אסורה לחלוטין בארה"ב, עם זאת היא מוגבלת למכירה בתוך כל מדינה וברגע שהרוכש והמוכר נמצאים במדינות שונות הם חייבים לעבור דרך סוחר נשק בעל רשיון.

כבר בשנה שעברה התחייב מארק צוקרברג להקשיח את מדיניות סינון המודעות כדי למנוע מכירה של נשק. ואולם למרות ההבטחה המפורשת לחברי קונגרס דמוקרטים של מארק צוקרברג, הממצאים הנוכחיים מראים שהיקף המסחר עדיין גבוה מאוד ומתרחש בקלות מטרידה. השימוש בדימוי כדי לפרסם מוצר פותח פתח למכירה של מוצרים לא חוקיים נוספים כגון סמים, רכוש גנוב או כל דבר לא חוקי. מספיק שמוכר יעלה תמונה של המוצר ויצהיר שהוא מוכר את התמונה בלבד כדי לעקוף את האיסורים הרשמיים של פייסבוק.

אפליקציית פייסבוק, צילום: Pixabay אפליקציית פייסבוק | צילום: Pixabay אפליקציית פייסבוק, צילום: Pixabay

ה-Marketplace של פייסבוק צפוי גם לקבל שדרוג בעתיד הקרוב בזכות כניסת השירות פייסבוק Pay שיאפשר למוכרים לקבל תשלום ישירות דרך הפלטפורמה. או אז המוכרים כנראה ינסו לנצל את המצב כדי לייצר לעצמם עוד חלון ראווה. חשוב להדגיש שפייסבוק מנסה לפעול ככל יכולתה כנגד המגמה הזו. אין מדובר בעניין של מה בכך שפועל לטובתה. היא לא מרוויחה כסף ישירות מפרסום מודעות אלא משתמשת במכירות כדי לאפיין את הפרופילים של המשתמשים. פרסום של מכירת מדבקות נשק אולי מסמן את המוכר כחובב נשק, אך בעקיפין גם גורם לה לעבור על החוק.

החברה הסירה כ-1.3 מיליון מודעות למכירת נשק בין אפריל ליוני 2020, מדובר במספר דומה לזה שהסירה ברבעון הראשון של השנה. עם זאת, לא ברור מהיכן הוסרו המודעות והחברה לא הגיבה לשאלות הכתבים שביקשו הבהרה בנושא. עם זאת המספר היציב יחסית בחודשים האחרונים עשוי להצביע על כך שהמגמה לא קטנה ובעיקר שכנראה זו המגבלה של כלי הסינון שלה. זה גם עשוי להעיד על מגבלה גלובלית יותר לפיקוח ובקרה על התכנים שעולים בפלטפורמה. חשוב להזכיר שלפייסבוק יש כיום כ-2.7 מיליארד משתמשים, ניטור של היקף כה עצום של משתמשים - יותר מרבע מהאנושות - מהווה אתגר עצום לכל ממשלה לא כל שכן לחברה פרטית.

מודעות מכירת נשק מצטרפות לתכנים אסורים אחרים שעדיין מופיעים באופן תדיר בפייסבוק: הסתה לגזענות, הפצת תיאוריות קונספירציה, פעילות מיסיונרית של כתות מסוכנות, מכירת סמים או מוצרים לא חוקיים אחרים וכו'. מפייסבוק נמסר בתגובה לפרסומים שהחברה "נוקטת בצעדים בכל עת שהיא מזהה ניסיון למכירת נשק בפלטפורמה שלה, הסרנו את המודעות שהועלו בכתבה ואנו ממשיכים לחקור".

תגיות