אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בתי המשפט לא ייסגרו במהלך הסגר: "אין הצדקה להכריז על מצב חירום מיוחד" צילום: לע"מ

בתי המשפט לא ייסגרו במהלך הסגר: "אין הצדקה להכריז על מצב חירום מיוחד"

מנהל בתי המשפט הודיע כי בהתייעצות עם נשיאת העליון ושר המשפטים הוחלט להמשיך בפעילות רגילה, אך תוך מתן אפשרות לצדדים ולעורכי דין לבקש לדחות דיונים מטעמים הקשורים במגבלות שהוטלו

15.09.2020, 19:29 | ענת רואה

על פי התכנון בשלב זה, מערכת המשפט לא תיסגר במהלך הסגר שיחל בסוף השבוע אלא תמשך פעילות רגילה תוך מתן אפשרות לעורכי דין לדחות דיונים בשל המצב – כך עולה מהודעה שפרסמה לפני זמן קצר הנהלת בתי המשפט.  

קראו עוד בכלכליסט

על פי ההודעה עליה חתום מנהל בתי המשפט השופט יגאל מרזל, על דעת נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות ובתיאום עם שר המשפטים אבי ניסנקורן, אין כוונה כרגע להכריז על מצב חירום מיוחד שמשמעותו היא צמצום פעילות בתי המשפט.

רה"מ נתניהו בעת פתיחת משפטו בבית המשפט המחוזי בירושלים, צילום: לע"מ רה"מ נתניהו בעת פתיחת משפטו בבית המשפט המחוזי בירושלים | צילום: לע"מ רה"מ נתניהו בעת פתיחת משפטו בבית המשפט המחוזי בירושלים, צילום: לע"מ

לפי ההודעה, המגבלות שנקבעו בהחלטת הממשלה, לרבות המשך פעילות המגזר הפרטי בתנאים מסוימים, כמו גם השירות החיוני שמעניקה הרשות השופטת בכל עת ושיפור ההיערכות מהגל הראשון של ההתמודדות עם הנגיף, "כל אלה אינם מצדיקים בעת הזו צמצום גורף של כלל פעילות הרשות השופטת בדמות הכרזה על מצב חירום מיוחד".

בהתאם לכך נקבע כי ממועד תחילת ההגבלות ועד לתאריך 1 באוקטובר (כולל) מתכונת הפעילות תהיה כזו שבעלי דין שעניינם צפוי לידון במהלך התקופה ומבקשים לדחות את מועד הדיון מטעמים הקשורים במגבלות שהוטלו, יהיו רשאים לפנות לבית המשפט או בית הדין בבקשה מתאימה.

"בקשות דחייה כאמור תידונה ע"י בתי המשפט ובתי הדין תוך שקילת מכלול הנסיבות הצריכות לעניין, ובכלל זה הכרה בצו השעה והאילוצים והמגבלות הנובעים ממנו", נכתב בהודעה.

עוד נקבע כי בעלי דין המחויבים בנקיטת פעולה בסדרי דין או בהתאם להחלטת בית המשפט או בית הדין ואשר נמנע מהם לפעול כאמור נוכח המגבלות שהוטלו, רשאים אף הם לפנות בבקשה מתאימה, אשר תטופל בהתאם לשיקול דעת בית המשפט.

עוד מובהר כי כל המועדים שנקבעו בדין או בהחלטת בית משפט לנקיטת הליך או ביצוע פעולה, נותרים על כנם אלא אם תבוא החלטה אחרת. בתי המשפט ובתי הדין יבחנו דחייה יזומה של דיוני מרובי קהל ובלבד שאין בדחייה כדי לגרום לנזק ממשי לבעלי הדין.

מה-2 באוקטובר ועד ה-10 לאוקטובר חלה פגרת סוכות ולכן בתקופה זו יחולו הכללים הרגילים לתקופת פגרה. ההודעה, נמסר, כפופה להערכת מצב עדכנית ויתכן שיהיו שינויים בהמשך

תגיות