אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לקראת הכרעה בדלק ישראל: הסכמות בין להב ורמי לוי, ארבל מצרפת את הפניקס, מיטב דש ואיילון צילום: אייל טואג

בלעדי לכלכליסט

לקראת הכרעה בדלק ישראל: הסכמות בין להב ורמי לוי, ארבל מצרפת את הפניקס, מיטב דש ואיילון

יצחק תשובה יכריע בימים הקרובים בנוגע לעסקת דלק ישראל. להב אל.אר ורמי לוי, שמבקשים לרכוש את השליטה, הגיעו ערב החג להסכמות על מבנה הרכישה. קרן ארבל, שמבקשת להעמיד הלוואה, צירפה אליה מוסדיים

21.09.2020, 06:44 | גולן חזני

מכירה או הלוואה? קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה תחליט בימים הקרובים באיזו הצעה לבחור ביחס לחברה־הבת דלק ישראל. על הפרק עומדות שתי הצעות — זו של קרן ארבל של אמיר הסל וגבי לב, שמציעה הלוואה של 450 מיליון שקל, עם מנגנון אקוויטי; וזו של רמי לוי ולהב אל.אר שבשליטת אבי לוי, שמבקשים לרכוש 60%־70% מדלק ישראל לפי שווי חברה של 750 מיליון שקל.  

קראו עוד בכלכליסט

ל"כלכליסט" נודע כי ערב החג הגיעו רמי לוי ולהב אל.אר להסכמות עקרוניות על מבנה הרכישה, תוך שרמי לוי, שהחליט לבצע את העסקה באמצעות רמי לוי שיווק השקמה הציבורית, מקבל את מבוקשו: שליטה "רעיונית" בדלק ישראל, וזאת בין היתר באמצעות מינוי המנכ"ל. מצב זה יאפשר לו לאחד את תוצאות דלק ישראל עם אלו של רמי לוי שיווק השקמה, שתוכל להציג זינוק במחזור ההכנסות שלה מ־6 מיליארד שקל ליותר מ־11 מיליארד שקל. 

בעל השליטה בדלק יצחק תשובה, צילום: אייל טואג בעל השליטה בדלק יצחק תשובה | צילום: אייל טואג בעל השליטה בדלק יצחק תשובה, צילום: אייל טואג

עוד נודע כי קרן ארבל צירפה אליה שותפים. מדובר בחברת הביטוח הפניקס, חברת הביטוח איילון ובית ההשקעות מיטב דש. שלושת הגופים המוסדיים יעמידו 350 מיליון שקל מתוך ההלוואה, ואילו חלקה של ארבל בקונסורציום יסתכם ב־100 מיליון שקל.

בקבוצת דלק, שמנוהלת על ידי עידן ולס, מתלבטים בין שתי ההצעות. העסקה עם ארבל מהירה יותר ונראית בטוחה יותר, אבל מסכנת את השליטה של קבוצת דלק בדלק ישראל, ואף בתמורה נמוכה מהחלופה השנייה; והעסקה עם רמי לוי ולהב אל.אר פירושה מכירת השליטה מראש. ההתלבטות היא משמעותית מאוד, אך בשלב זה נראה שהסיכויים נוטים לעבר רמי לוי ולהב אל.אר.

גם בעלי השקדיה מנסים לרכוש את דלק ישראל

בשבועיים האחרונים ניסה גורם שלישי לרכוש את דלק ישראל מידי קבוצת דלק, כך נודע ל"כלכליסט". מדובר בחברת דין שיווק שבבעלות יגאל אלל וקרן פימי של ישי דווידי, שניהלה מגעים ראשוניים לרכישת דלק ישראל, כשלצידה קרן שקד.

דיו שיווק היא חברה שמחזיקה במותגים בית השיטה והשקדיה. בחודש שעבר מכר אלל 50% מהחברה לקרן פימי תמורת 150 מיליון שקל.

שקד היא קרן השקעות שמתמחה בחברות במשבר שהוקמה על ידי גיל דויטש ורוני בירם. שקד ביקשה לבצע את העסקה במתכונת של הלוואה שאותה ניתן להמיר למניות, אך התברר שהדבר אינו אפשרי משום שקרן ארבל קיבלה בלעדיות על עסקה במתכונת זו.

אלל עדייו מנסה למצוא שותף לביצוע העסקה במקום קרן שקד, אך ככל הנראה בשל לוחות הזמנים הקצרים, שנגזרים מכך שקבוצת דלק התחייבה לנושיה להשלים את עסקת דלק ישראל עד סוף החודש הנוכחי, סיכוייו אינם גבוהים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות