אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב: מספר המתים מקורונה חצה את ה-200 אלף; טראמפ: "למצות הדין עם סין" צילום: רויטרס

ארה"ב: מספר המתים מקורונה חצה את ה-200 אלף; טראמפ: "למצות הדין עם סין"

בתחילת המגיפה, ההערכות בארה"ב היו שמספר המתים המרבי מקורונה יעמוד על 200 אלף; לפי תחזית של מכון הבריאות באוניברסיטת וושינגטון, מספר המתים מהנגיף במדינה יגיע ל-378 אלף עד סוף השנה; אתמול אמר הנשיא טראמפ כי טיפל במשבר באופן "פנומנלי"

22.09.2020, 18:30 | שירות כלכליסט

מספר המתים מקורונה בארה"ב חצה היום את ה-200 אלף - הגבוה בעולם. כך מדווחת סוכנות "רויטרס". 6 מכל 10,000 תושבים בארה"ב מתו מקורונה - אחד השיעורים הגבוהים במדינות המפותחות.

קראו עוד בכלכליסט

מספר המתים היומי במדינה עומד כעת על 800, לעומת שיא של 2,806 שנרשם ב-15 באפריל.

בתחילת המגיפה, ההערכות בארה"ב היו שמספר המתים המרבי מקורונה יעמוד על 200 אלף.

אתמול אמר נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי טיפל במגיפה באופן "פנומנלי". עד כה, 6.9 מיליון אמריקאים נדבקו בקורונה. "המגיפה לא משפיעה כמעט על אף אחד" ,אמר הנשיא באסיפת בחירות באוהיו. "היא משפיעה על אנשים מבוגרים עם בעיות בלב ובעיות אחרות".

היום, בנאומו בכינוס השנתי של עצרת האו"ם, קרא הנשיא האמריקאי "למצות את הדין עם סין" על מעשיה בכל הקשור להתפשטות נגיף הקורונה. טראמפ האשים בנאום את בייג'ינג כי בתחילת המגפה מסרו היא וארגון הבריאות העולמי הצהרות כוזבות בנוגע למידת הסכנה הנשקפת מהנגיף.

"אנו חייבים למצות את הדין עם המדינה ששחררה את המגפה שלה לרחבי העולם", אמר טראמפ בפתח נאומו, ובמילים שנועדו להעליב ישירות את המשטר הסיני כינה את נגיף הקורונה "הווירוס הסיני", כפי שכבר עשה פעמים רבות בעבר.

בנאומו של טראמפ ששודר בכינוס הערב, נאום שהוקלט אתמול בבית הלבן, טען נשיא ארה"ב כי ממשלת סין שולטת למעשה בארגון הבריאות העולמי, וכי שניהם "שיקרו כשטענו שאין ראיה לכך שהנגיף עובר מאדם לאדם". לדבריו, "בהמשך הם שיקרו כשאמרו שאנשים בלי תסמינים אינם יכולים להדביק בנגיף". הוא הבטיח להפיץ חיסון נגד הקורונה, והצהיר: "אנחנו ננצח את הנגיף ונשים סוף למגפה". הוא טען שאחר כך יבוא עידן חדש של שגשוג, שיתוף פעולה ושלום.

 

טראמפ בנאום ששודר בעצרת האו"ם, צילום: AP טראמפ בנאום ששודר בעצרת האו"ם | צילום: AP טראמפ בנאום ששודר בעצרת האו"ם, צילום: AP

שעה קלה אחרי נאומו של טראמפ שודר בעצרת נאומו של נשיא סין שי ג'ינפינג. הוא טען שלבייג'ינג "אין שום כוונה להילחם במלחמה קרה או במלחמה חמה עם שום מדינה", וקרא ליישב את המחלוקות במשא ומתן. שי אמר שיש להתנגד לכל ניסיון לנצל את המגפה למטרות פוליטיות, והודיע כי כמה חיסונים שסין מפתחת לקורונה נמצאים כבר בשלב הניסויים השלישי, וכי כשיושלם פיתוחם היא תהפוך אותם לזמינים לשאר מדינות העולם, לתועלת הציבור. "מגפת הקורונה לא תהיה המשבר העולמי האחרון שלנו, ולכן עלינו לשלב ידיים", אמר שי. "אסור לנו ליפול למלכודת של התנגשות ציוויליזציות".

לפני כשבועיים פורסם כי טראמפ ידע על הסכנות הטמונות בנגיף הקורונה, וכן על המאפיין שלו כמדבק במהירות, שבועות לפני מקרה המוות הראשון מהנגיף בארה"ב; ואולם הנשיא, כך נטען בספר חדש של העיתונאי האגדי בוב וודוורד, לא הזהיר את הציבור כדי שלא לעורר פאניקה.

מתחילת המגיפה, טראמפ ערער על עצות שקיבל מיועציו המדענים והרופאים כמעט בכל נושא - החל מהמועד שבו החיסון יהיו זמין, ועד לחשיבות שבעטיית מסיכה. למעשה, הנשיא סירב לעטות מסיכה במקרים רבים, והוא מתנגד להטלת חובה לעשות כן.

כמו כן, בניגוד ליריבו בבחירות לנשיאות, ג'ו ביידן, טראמפ ממשיך לקיים עצרות בחירות - בהן נראים רבים מתומכיו ללא מסיכות.

לפי תחזית של מכון הבריאות באוניברסיטת וושינגטון, מספר המתים מקורונה בארה"ב יגיע ל-378 אלף עד סוף 2020; לפי הערכה זו, מספר המתים היומי יזנק בדצמבר ל-3,000.

לפי המכון לבקרת מחלות ומניעתן, מעל 70% מהמתים מקורונה בארה"ב היו בני יותר מ-65.

קליפורניה, טקסס ופלורידה רשמו את המספר הגבוה ביותר של נדבקים ומתים - ועקפו את מדינת ניו יורק, שהיוותה את מוקד ההתפרצות הראשון בארה"ב.

מספר הנדבקים היומי בארה"ב עומד על כ-42 אלף

מגיפת הקורונה עומדת במרכז מערכת הבחירות לנשיאות, שיתקיימו ב-3 בנובמבר. נכון להיום, ביידן מוביל על טראמפ במרבית הסקרים. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות