אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השר להסרת ההפגנות צילום: רפי קוץ

השר להסרת ההפגנות

אמיר אוחנה ביקש להציג חוות דעת המאפשרת הגבלת ההפגנות נגד נתניהו, ונבלם. זהו שלב נוסף בניסיון להתעלם מהיועץ מנדלבליט ומהחשיבות של הסדרת ההפגנות במרחב דמוקרטי רחב יותר מאשר הממשלה

23.09.2020, 08:00 | משה גורלי

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה ממשיך להיאבק בהפגנות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואחרי ניסו גואטה מנסים את קהלת. אוחנה ביקש אתמול לעקוף את היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט באמצעות חוות דעת של הד"ר אביעד בקשי ודוד פטר מפורום קהלת, שתומכת בהגבלת ההפגנות. הניסיון הזה - שנבלם לאחר שכחול לבן איימה להיעדר מישיבת קבינט הקורונה - הוא שלב נוסף בניסיון לבטל ולהתעלם ממנדלבליט. זאת בגלל כפירתו הבלתי נסלחת בכלל הברזל הרב שימושי מתוך חוות דעתה של מירי רגב שלאורה מתנהלת ממשלת נתניהו: "בשביל מה לנו יועץ משפטי אם אנחנו לא שולטים בו".

קראו עוד בכלכליסט

אכן במקרים נדירים, נקודתיים, כמו חוק ההסדרה, יכולה הממשלה להסתייע בייצוג חילופי, אבל רק באישור היועץ. ככלל, היועץ הוא פרשן המצב המשפטי שחל על הממשלה והמדינה, ולא בכדי תנאי הכשירות לבחירתו חופפים לתנאי הכשירות לכהונה בבית המשפט העליון. מה הערך שיש לכהונתו, למעמדו, לתפקודו אם בכל פעם שהממשלה לא מרוצה מממנו היא תביא חוות דעת עוקפת – מפורום קהלת, מאלן דרשוביץ', מיורם שפטל, מכנרת בראשי. מה שצריך, ממי שצריך. ומחר יעקפו את בג"ץ בחוק של 61 חברי הקואליציה בכנסת, כלומר הממשלה. קוראים לזה פסקת ההתגברות. אתמול הושקה, ונבלמה, פסקת ההתגברות על היועץ.

שר המשפטים, אמיר אוחנה, צילום: אלכס קולומויסקי שר המשפטים, אמיר אוחנה | צילום: אלכס קולומויסקי שר המשפטים, אמיר אוחנה, צילום: אלכס קולומויסקי

חוות הדעת של בקשי נתפרה למידות המבקש. נקודת המוצא שלה היא סמכותו הבלעדית של ראש הממשלה. נקודת המוצא הנגדית היא שבגלל חשיבות ההפגנות, מתחייבת הסדרתן במרחב דמוקרטי רחב יותר של כנסת־ממשלה ואם צריך גם בג"ץ. בדיוק כמו שתקציב המדינה אינו בסמכותה הבלעדית של הממשלה ונחוץ פיקוח הכנסת. והכנסת, כמו ההפגנות, כמו ההגבלות בחלוקת הכספים, היא מטרד לנתניהו שיש לפרקו ולהסירו. ואיך יודעים שזה המניע? ככה זה כשאמיר אוחנה בשטח.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות