אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נשים נדחקות החוצה ממתווה היציאה מהמשבר חיים הורנשטיין

דעה

נשים נדחקות החוצה ממתווה היציאה מהמשבר

הנפגעות הגדולות מהמשבר הנוכחי הן הנשים - שסובלות מאינספור עיוותים בפועל במצב התעסוקתי שלהן במשבר הקורונה, המשפיעים עליהן ועל משפחתן. אולם משרדי הממשלה מתעלמים מהנושא, שלא במפתיע

12.10.2020, 17:18 | אתי אפללו

עצוב היה לחזות בדיוני הוועדה לקידום מעמד האישה שהתקיימו אתמול. נשים, שהן הנפגעות הגדולות מהמשבר התעסוקתי שהגיע בעקבות מגפת הקורונה, נדחקו לצד השיח במתווה היציאה ממנו.

קראו עוד בכלכליסט

הדיון עסק אתמול בנשים עצמאיות ויו"ר הוועדה ח"כ עודד פורר פתח את דיון הוועדה, בניסיון לראות מה קורה עם הנתונים שהתבקשו על ידי הוועדה בדיון הקודם: נתונים על היקפי פיטורי נשים, היקפי תמיכה בנשים, הקלות על פתיחת עסקים, וכו'. אז האוצר - לא העביר נתונים, גם לא שלח נציג.

רשות המיסים שלחה נציג, אבל לא היו לו את הנתונים שהתבקשו, נציג ביטוח לאומי ציין במבוכה שהדיון נפל עליו "בהפתעה" ואין לו את הנתונים, ומשרד העבודה - מבטיחים שהנתונים שהתבקשו בדיון הקודם - יהיו אוטוטו.

אישה נחקרת בבאר שבע ע"י שוטר במהלך הקורונה, חיים הורנשטיין אישה נחקרת בבאר שבע ע"י שוטר במהלך הקורונה | חיים הורנשטיין אישה נחקרת בבאר שבע ע"י שוטר במהלך הקורונה, חיים הורנשטיין

נושא איזון הרשויות במדינת ישראל עלה לשיח הציבורי בשנים האחרונות, אך הציר שנדון הוא ציר האיזון בין הממשלה לרשות השופטת. המתח בין מעמד הממשלה לרשות השופטת כה רב ומעורר כל כך הרבה אמוציות, שלרגע נשכח מהשיח ציר נוסף באיזון בין הרשויות - הציר של הרשות המבצעת אל מול הרשות המחוקקת. לאורך השנים האחרונות חלה שחיקה מתמדת במעמד הכנסת, והביטוי לחוסר התפקוד של הכנסת מגיע לשיא כעת, בלב המשבר והורס כל חלקה טובה - למשל דיון על נשים עצמאיות, ממנו מתעלמים ללא חשש נציגי הרשות המבצעת. כולה נשים, נושא שולי בימים אלו, לא?

יש אינספור התמודדויות של נשים עם המצב התעסוקתי המעוות: מנשים שנקלטות להריון בחל"ת ולא זכאיות לדמי לידה, דרך נשים שהמעסיק מסרב להוציאן לחל"ת או לפטרן למרות שלילדים הקטנים אין מסגרות, נשים יחידניות או חד הוריות שחייבות לפרנס את התא - ומחפשות סידור מתחת לאדמה לילד, ונשים שפשוט לא מצליחות לחזור למעגל העבודה. אך בסוף, כשצופים בדיון רואים שיש קושי רב בקידום מהלכים בציר של הרשות המבצעת מול המחוקקת, ולכן, אז אם כבר מדברים על איזון מעמד רשויות כאלו ואחרות כדאי להתייחס בכובד ראש - גם למתרחש בציר הזה.

ולעניין הנשים? כפי שאמר ח"כ פורר - "אנחנו נמצאים באחד המשברים הקשים, ואוכלוסיות מוחלשות נפגעות יותר, ולכן מצפים לראות בתוכניות היציאה מהמשבר התייחסות ספציפית לנדבך המגדרי". השאלה היחידה, אם מישהו מבין כל משרדי הממשלה שלפי הדיון אתמול לא ממש סופרים נשים, אכן ימלא אחר הציפיה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות