אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מאות מפגינים צועדים בת"א במסגרת מחאת הצעירים צילום: מוטי קמחי

מאות מפגינים צועדים בת"א במסגרת מחאת הצעירים

הצעירים שהתאספו בכיכר הבימה יצאו לצעדה ברחבי העיר: "נהיה ברחובות עד שיתחייסו אלינו כאל אזרחים ולא כאל נתינים". המשטרה התפרסה בעיר והציבה מחסומים שיסייעו אם יוחלט לעצור את תנועת המפגינים. מעט לפני 23:00 קצין משטרה כרז כי על המפגינים להתפזר וכי ההפגנה אינה חוקית

15.10.2020, 23:15 | ynet
כ-500 מפגינים התאספו הערב (חמישי) כדי להשתתף בצעדה ברחבי תל אביב במסגרת מחאת הצעירים שהחלה בשעה 20:00 ברחבת הבימה לאחר שהגבלות על ההפגנות הוסרו אתמול בחצות. הצעדה, זו השמינית במספר, עברה ברחובות תל אביב לצד אבטחה משטרתית כבדה. כחלק מההכנות להפגנה הציבה המשטרה מחסומים באזורים שונים ברחבי העיר אם יוחלט לעצור את תנועת המפגינים.

 

קראו עוד בכלכליסט

כשהגיעו המפגינים לאזור רחוב דיזנגוף, נציג המשטרה ביקש מהם לפנות ימינה אך הם פנו לכיוון השני. מוקדם יותר חלק מהמפגינים ברחו מכיוון מחסום משטרתי שהוצב באבן גבירול לרחוב ארלוזורוב. המפגינים צועקים: "גוף אחד יחד ננצח", "כן, זה כן. אתם עשיתם רע אנחנו נתקן", "הון, שלטון, עולם תחתון", "צאו מהמרפסת המדינה קורסת", "המדינה שלנו ושלא של נתניהו". מעט לפני השעה 23:00 קצין משטרה כרז למפגינים: "נא להתפזר זו הפגנה לא חוקית". הצועדים השיבו כי "אין דבר כזה הפגנה לא חוקית".

 

מהמשטרה נמסר כי "המפגינים מקיימים תהלוכה בלתי חוקית ברחבי העיר, תוך שהם צועדים על צירי תנועה מרכזיים. חלקם אינם מקפידים על רווחים כנדרש ועל עטיית מסכות ובכך מסכנים את שלומם ובריאותם ואת שלום משתמשי הדרך. כתוצאה נגרמים בעיר עומסי תנועה. כוחות המשטרה מבצעים הכוונה של התנועה לצירים חלופיים".

 

"המשטרה קוראת לציבור לחדול מהפרת החוק, לגלות אחריות אישית וציבורית ולהירתם למאמץ הלאומי לבלימת התפשטות נגיף הקורונה".

 

בהפגנות האחרונות טענו מפגינים לאלימות משטרתית נגד המוחים ואף נרשמו אירועים שבהם הושלכו לעברם מצד פעילי ימין ביצים וחפצים שונים ממרפסות ורכבים חולפים. במוצאי שבת צפויים רבים מבין הצעירים להפגין בבלפור בירושלים.

 

המחאה בת"א, צילום: מוטי קמחי המחאה בת"א | צילום: מוטי קמחי המחאה בת"א, צילום: מוטי קמחי

 , צילום: מוטי קמחי צילום: מוטי קמחי  , צילום: מוטי קמחי

 , צילום: מוטי קמחי צילום: מוטי קמחי  , צילום: מוטי קמחי

מארגוני הצעירים "קומי ישראל", "החזית הוורודה", "הבעלבתים", "הלם תרבות" ו"התעוררנו" נמסר לפני ההפגנה כי "הערב יצאו לרחובות צעירים וצעירות שנאבקים על עתידם ועל עתיד החברה הישראלית, כי לא נשארה להם ברירה אחרת. בזמן שהכל כאן מתפורר, הפוליטיקאים עסוקים רק בעצמם. איבדנו בהם אמון. במקום לדאוג למיליון מובטלים שחיים בחוסר וודאות, לסטודנטים שנושרים מהתואר וחוזרים להורים ולבעלי העסקים שחיים בחרדה קיומית - הם מתעסקים בהסתרת המחדלים שלהם, בגלגול אחריות ובדיכוי הפגנות שחושפות את כישלונם. במקום לנצח את המשבר, הם חושבים איך לנצח בבחירות. הם לא סופרים את האזרחים - הם סופרים מנדטים. אנחנו נהיה ברחובות עד שנבחרי הציבור יתייחסו אלינו כאל אזרחים ולא כאל נתינים. הם הייאוש, אנחנו התקווה".

 

מוקדם יותר אלפי מפגינים יצאו לצמתים ולגשרים במסגרת מחאת הקילומטר שתפסה תאוצה בעקבות ההגבלות. באחד המוקדים בחולון, קבוצת תומכי הליכוד הגיעה להפגין מול מתנגדי ראש הממשלה, וגם פעילי "לה פמיליה" הגיעו למקום ותקפו את אחד הפעילים, סדי בן שטרית ואת צלם "הארץ" תומר אפלבאום. כמו כן, רוסס גז על המפגינים. לפי המשטרה, איש לא הזדקק לטיפול. בן שיטרית מסר כי יגיש תלונה בתחנת המשטרה בחולון על התקיפה.

 

מפגין נדרס במחאה נגד המשך הסגר בביתר עילית, מצבו קל

 

בתוך כך, מפגין נדרס הערב (חמישי) בהפגנה של עשרות אברכים בביתר עילית, במחאה על המשך הסגר בעיר שעדיין סובלת מנתוני תחלואה גבוהים ומוגדרת "אדומה". מצבו קל. הוא נפגע מכלי רכב של המועצה. כוחות משטרה הגיעו לזירה, ונהג הרכב עוכב לחקירה.

 

בתגובה לתקרית מסרה העירייה: "ראש העיר רואה בחומרה רבה את האירוע הקשה, והנחה את גורמי הביטחון בעיר לקיים בדיקה מיידית. נדגיש כי אין אין שום הצדקה לאירועים חמורים כאלה. איש הביטחון הפוגע יובא לבירור, ואם יימצא שנהג שלא כדין - הוא יפוטר לאלתר".

 

התקרית בביתר עילית התקרית בביתר עילית התקרית בביתר עילית

האברכים מפגינים נגד הכוונה להשאיר את העיר תחת סגר בשל שיעור התחלואה הגבוה בשטחה. במהלך היום טענו רבנים בציבור החרדי כי התושבים לא ישרדו סגר נוסף, בשעה ששאר המדינה נפתחת בהדרגה.

 

הנושא העיקרי שמעסיק את הציבור החרדי הוא פתיחת מוסדות החינוך. כמה מראשי הערים החרדיות אף אמרו שיוכלו להישאר בסגר - אך בתוך הערים על מוסדות הלימוד להיפתח.

 

בעבר הוטל בביתר עילית סגר לילי, וגם אז התושבים הפגינו נגדו. לאחר ימים בודדים הוא אכן הוסר. ראש העיר מאיר רובנשטיין טען כי במשרד הבריאות לא נשמעים לטענותיו, וכי יש להוציא מהעיר חולים למלוניות קורונה - ולא להשאיר אותם בבתים, דבר שגורם למקדם ההדבקה לעלות.

 

על פי מתווה הרמזור של פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו, הערים מודיעין עילית, ביתר עילית, אלעד ועמנואל מוגדרות "אדומות". לכן, בשלב זה הן צפויות להישאר תחת הגבלות הסגר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות