אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גני ילדים, פגישות עם המשפחה וטיולים: השלב הראשון של היציאה מהסגר צילום: שאול גולן

גני ילדים, פגישות עם המשפחה וטיולים: השלב הראשון של היציאה מהסגר

השלב הראשון של אסטרטגיית היציאה יתחיל ביום ראשון: המעונות והגנים ייפתחו, מקומות העבודה שאינם קולטי קהל ישובו לפעול, הגבלת המרחק תבוטל ומותר יהיה להיפגש עם משפחה וחברים. וגם: איך אפשר לערוך חתונות? המדריך להקלות החדשות

15.10.2020, 23:42 | סיון חילאי, ynet

קבינט הקורונה אישר הערב (ה') את גל ההקלות הראשון במסגרת אסטרטגיית היציאה מהסגר. התנאי להמשך ההקלות הוא ממוצע של עד 2,000 נדבקים ביום ושמירה על מקדם הדבקה של 0.8. אז מה יהיה מותר כבר מיום ראשון ואיזה דברים יחכו להמשך?

קראו עוד בכלכליסט

ביטול מגבלת המרחק

אחת ההקלות המרכזיות שהתקבלו היא ביטול מגבלת המרחק של עד 1,000 מטרים מהבית. מדובר בביטול גורף ולא בהרחבה של רשימת ההיתרים הקיימת.

הקבינט ביטל גם את האיסור על שהייה בבית של אדם אחר. כלומר, מיום ראשון יהיה מותר לבקר בני משפחה וחברים, בתנאי שעומדים בהגבלות ההתקהלות. שתי החלטות אלה ייכנסו לתוקף רק לאחר אישורן בממשלה.

 

 

טיילת תל אביב. מגבלת המרחק מבוטלת, צילום: דור זומר טיילת תל אביב. מגבלת המרחק מבוטלת | צילום: דור זומר טיילת תל אביב. מגבלת המרחק מבוטלת, צילום: דור זומר

 

מגבלות ההתקהלות

 

במסגרת אסטרטגיית היציאה מותר להתקהל עד עשרה אנשים במקום סגור ועד 20 איש במקום פתוח. "זה לא אומר שעכשיו אפשר להתקהל וללכת לכל מקום", אמר שר הבריאות יולי אדלשטיין. "ההתקהלויות הן הכי מסוכנות".

חזרה לגנים ולמעונות

אחת הבשורות המרכזיות בקבינט הקורונה הייתה ההחלטה לפתוח את מעונות היום וגני הילדים כבר ביום ראשון, בהתאם למתווה שיסוכם בין משרד החינוך למשרד הבריאות. 

אבל למרות החלטת הממשלה, לא בטוח שכל הגנים והמעונות ייפתחו ביום ראשון. הארגונים שמפעילים את מעונות היום המפוקחים הודיעו שרוב המעונות לא ייפתחו לפני יום שני או שלישי. גם הסתדרות המורים התריעה מפני שיבושים בפתיחת גני הילדים.

גן ילדים. מותר לפתוח מיום ראשון, צילום: דנה קופל גן ילדים. מותר לפתוח מיום ראשון | צילום: דנה קופל גן ילדים. מותר לפתוח מיום ראשון, צילום: דנה קופל

מה עם בתי הספר?

לפי מתווה משרד הבריאות, מערכת החינוך צפויה להיפתח באופן הדרגתי בשלב השני, בהתאם למצב התחלואה. כיתות א'-ד' צפויות לחזור בתחילת נובמבר ואילו כיתות ה'-י"ב ישובו רק בשלב השביעי של תוכנית היציאה, בסביבות ינואר 2021.

יש לציין כי החלטת הקבינט אינה מתירה את פתיחת הישיבות והאולפנות בתחילת השבוע, ומוסד שייפתח בניגוד לחוק יסתכן בצעדי אכיפה מחמירים.

בתי הספר בינתיים סגורים, צילום: רויטרס בתי הספר בינתיים סגורים | צילום: רויטרס בתי הספר בינתיים סגורים, צילום: רויטרס

הבשורה למסעדות, והעסקים שייפתחו

קבינט הקורונה החליט כי כל מקומות העבודה שמתנהלים ללא קבלת קהל יוכלו להיפתח ביום ראשון, במסגרת ההקלות של תוכנית היציאה.

לפי מתווה משרד הבריאות, עסקים עם קבלת קהל יוכלו להיפתח רק בשלב השלישי של תוכנית היציאה.

 

בשורה נוספת היא עבור המסעדות, שיוכלו למכור מזון ב"טייק אווי" ולא רק במשלוחים. ישיבה במסעדה תותר רק בשלב הרביעי של תוכנית היציאה, שאם לא תהיה החמרה בתחלואה, יגיע בסוף נובמבר.

 

 

מה קורה בערים האדומות?

כל ההקלות האלה לא יחולו על אזורים אדומים, ערים ושכונות, והאזרחים בהם יישארו עם אותן ההגבלות שהיו עד עכשיו במסגרת הסגר המלא.

הממשלה טרם פרסמה את רשימת הערים והיישובים האדומים. ביומיים הקרובים הנושא יעלה לדיון בוועדת השרים המיוחדת.

 

מותר לערוך חתונות?

 

ניתן לקיים אירועים, בריתות וחתונות בהתאם להגבלות ההתקהלויות – עד עשרה אנשים במקום סגור, ועד 20 אנשים במקום פתוח.

אפשר לטוס לחו"ל

 

הלילה בחצות ייפתח נתב"ג מחדש לתנועת ישראלים. עד עכשיו, במסגרת הסגר ניתן היה להגיע לנתב"ג ולצאת מהמדינה רק אם הכרטיס נקנה לפני תחילת הסגר או שהתקבל אישור חריג לטיסה. מהלילה בחצות כל אזרח יכול להגיע לשדה התעופה ולהמריא.

 

 

ההגבלות במקומות הקדושים

קבינט הקורונה הודיע כי משרדי הבריאות וביטחון הפנים, יחד עם המל"ל, יחליטו על מתווה קפסולות לפתיחת רחבת הכותל המערבי וכנסיית הקבר לתפילה . גם הר הבית צפוי להיפתח מחדש בתחילת השבוע.

אפשר לצאת לטייל?

אם במהלך הסגר היה אסור להיכנס לחופים ולים, למעט ספורט יחידני, מיום ראשון כל אחד יכול להיכנס לחופים ולים. עם זאת, עונת הרחצה צפויה להסתיים במהלך סוף השבוע.

רשות הטבע והגנים הודיעה כי שמורות הטבע והגנים הלאומיים בתשלום ייפתחו למטיילים ביום שלישי. כמו לפני הסגר, הביקור באתרים מחייב הרשמה מראש - ומערכת הרישום המקוונת תשוב לפעילות ביום שני.

תגיות