אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קצא"א חתמה על הסכם לשינוע נפט מאיחוד האמירויות לישראל צילום: יח"צ קצא"א

קצא"א חתמה על הסכם לשינוע נפט מאיחוד האמירויות לישראל

החברה תשנע נפט בקו ימי מאזור המפרץ הפרסי לאילת ומשם למתקני קצא"א באשקלון, תוך אספקה ללקוחות באגן הים התיכון. ההסכם צפוי להניב לקצא"א עד כ-700 מיליון דולר ב-8 שנים; מי שיוביל את הפעילות הוא מנכ"ל פז לשעבר יונה פוגל

20.10.2020, 10:30 | ליאור גוטמן
חברת קצא"א (קו צינור אירופה אסיה) חתמה על מזכר הבנות לשינוע נפט מאזור המפרץ הפרסי לישראל, תוך אספקתו ללקוחות שונים באגן הים התיכון. הקו הימי יוביל מוצרי נפט מאיחוד האמירויות למסוף קצא"א שבאילת, ומשם יוזרמו הדלקים למסופי החברה באשקלון בדרכם ללקוחות שונים.

קראו עוד בכלכליסט

מקור הנפט באיחוד האמירויות, כאשר מי שתספק אותו היא MRLB, חברה פרטית בבעלות משותפת של חברת Petromal - זרוע הנפט והגז של התאגיד NATIONAL HOLDING שבסיסו באבו-דאבי; חברת Lubber Line Capital - חלק מקבוצת Lighthouse הממוקמת בגיברלטר הפעילה בתחמי האנרגיה התעשייה, המסחר והחקלאות והמתמחה בהשקעות ובפרויקטים בינלאומיים; וחברת AF Entrepreneurship, חברה ישראלית אשר מקדמת ומפעילה פרויקטים ומיזמים בשוק האנרגיה בבעלות יונה פוגל ומלאכי אלפר, לשעבר בכירי פז.

צינור נפט של קצא"א , צילום: קצאא צינור נפט של קצא"א | צילום: קצאא צינור נפט של קצא"א , צילום: קצאא

בשבועות האחרונים פורסמו ידיעות על כוונה להקים צנרת יבשתית דרך ערב הסעודית לאספקת דלקים, אולם בסביבת קצא"א טוענים שהנושא ירד מסדר היום בשל עלויות הקמה גבוהות ובשל זמני הקמה ארוכים מדי. על פי ההערכות ההסכם הנוכחי יניב לקצא"א תזרים של עד כ-700 מיליון דולר ב-8 שנים.

טקס החתימה של מזכר ההבנות נערך באבו דאבי בנוכחות שר האוצר האמריקני, סטיב מנוצ'ין, שר המדינה האמירתי לעניינים כלכליים, עביד חמיד אלטאייר, סגן יו"ר National Holding ו- Petromal, ספקית הדלקים, השאם עבד אחמד, שליח נשיא ארה"ב למזרח התיכון, אבי ברקוביץ, ואנשי עסקים ישראליים ואמירתיים.

טקס חתימת ההסכם על ייבוא נפט של קצא"א מאיחוד האמירויות , צילום: יח"צ קצא"א טקס חתימת ההסכם על ייבוא נפט של קצא"א מאיחוד האמירויות | צילום: יח"צ קצא"א טקס חתימת ההסכם על ייבוא נפט של קצא"א מאיחוד האמירויות , צילום: יח"צ קצא"א

יו"ר קצא"א, ארז חלפון, אמר במהלך הטקס: "זהו הסכם היסטורי, שמגדיל את שיתופי הפעולה של קצא״א עם שחקנים אזוריים ובינלאומים. אין ספק, שלהסכם זה ישנה חשיבות גדולה למשק הישראלי, גם בפן הכלכלי וגם בפן האסטרטגי, כאשר מדובר על השקעות משותפות לטווח הרחוק״.

השאם עבד אחמד – סגן יו"ר NATIONAL HOLDING, אחת מהבעלים של ספקית הנפט, צוטט באומרו ש"אנו שמחים לקחת חלק בשותפות הפרטית-ציבורית הראשונה, מאז חתימת ההסכם ההיסטורי בין איחוד האמירויות וישראל. אנו מצפים לעבוד בשיתוף פעולה צמוד עם שותפינו החדשים ולהוציא לפועל את המיזם המשותף. ההזדמנות הזו לא הייתה מתאפשרת ללא החתימה על הסכם אברהם בין ארה"ב ישראל והאמירויות. אנו מצפים למיצוי של הזדמנויות נוספות בין איחוד האמירויות ובין ישראל ליצירת ערך כלכלי נוסף עבור שתי המדינות״.

יונה פוגל, יוביל את הפעילות, צילום: אוראל כהן יונה פוגל, יוביל את הפעילות | צילום: אוראל כהן יונה פוגל, יוביל את הפעילות, צילום: אוראל כהן

תגיות