אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הדרמה לא נגמרת: ברקת בודק את התנהלות המוסדיים בבחירת יו"ר שופרסל צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

הדרמה לא נגמרת: ברקת בודק את התנהלות המוסדיים בבחירת יו"ר שופרסל

הממונה על שוק ההון דורש מהמוסדיים לדעת מי קיבל את ההחלטה לאפשר לוועדה פנימית של שופרסל לבחור את היו"ר באופן בלעדי, וכיצד הוחלט על מי להמליץ. רשות שוק ההון לא יכולה לבטל את ההחלטה. המוסדיים שתמכו ביפתח רון טל לתפקיד, שוקלים לצאת לקרב

22.10.2020, 06:54 | גולן חזני

הדרמה בשופרסל לא נגמרת. לכלכליסט נודע כי רשות שוק ההון, שבראשה עומד משה ברקת, בודקת את התנהלות הגופים המוסדיים בנוגע להליך בחירתו של יקי ודמני לתפקיד יו"ר רשת הקמעונאות.

קראו עוד בכלכליסט

הרשות פנתה למוסדיים שמחזיקים במניות החברה ודרשה מהם הבהרות על אופן קבלת ההחלטות. על המוסדיים הבולטים שמחזיקים במניות שופרסל נמנים כלל ביטוח, אלטשולר שחם, מגדל ביטוח, הראל, הפניקס ומנורה.

סניף שופרסל דיל, צילום: אוראל כהן סניף שופרסל דיל | צילום: אוראל כהן סניף שופרסל דיל, צילום: אוראל כהן

השאלה המרכזית שהפנתה הרשות למוסדיים היא מי הגורם אצלם שקיבל את ההחלטה לאפשר לוועדה פנימית של שופרסל לקבוע בלעדית את זהות הדירקטורים שייבחרו ואת זהות היו"ר. הוועדה כללה את ארבעת הדירקטורים העצמאיים בחברה ובראשה עמד אלדד אברהם.

הוועדה פנתה לבעלי המניות וביקשה מהם להמליץ על מועמד לתפקיד היו"ר ומועמד לתפקיד דירקטור רגיל. הוועדה העבירה את ההמלצות למוסדיים, שקיבלו זכות לפסול מועמד שלא נראה להם. כך נפסל היו"ר המכהן מאוריסיו ביאור, ככל הנראה על ידי מנורה, לאור קרבתו לבעל השליטה הקודם אדוארדו אלשטיין. מבין השמות שעברו את המוסדיים, הוועדה בחרה בוודמני ליו"ר ובאייל שלוש לדירקטור. המוסדיים, מצידם, התחייבו לא להתנגד לבחירה, ובמהלך חריג הוחלט להימנע מכינוס אסיפה כללית לאישור הבחירה.

הרשות ביקשה גם הסברים לגבי מידת המעורבות של הגופים המוסדיים בתהליך, וכן לדעת באיזה פורום התקבלה ההחלטה להמליץ על דירקטור ספציפי. רשות שוק ההון לא יכולה לשנות את הבחירה בוודמני, והמהלך נועד לוודא שבעתיד המוסדיים ינקטו משנה זהירות.

משה ברקת, יו"ר רשות שוק ההון, צילום: עמית שעל משה ברקת, יו"ר רשות שוק ההון | צילום: עמית שעל משה ברקת, יו"ר רשות שוק ההון, צילום: עמית שעל

עוד נודע כי המוסדיים שתמכו במינוי יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל ליו"ר שופרסל, מקיימים התייעצויות עם עורכי דין במטרה להיאבק בהחלטה. שני גופים מוסדיים מוסדיים בוחנים אפשרות לדורש כינוס אסיפה כללית שבה יועלה להצבעה המינויו של לדירקטור. אם אחד מהם יחליט על כך, שופרסל תהיה מחוייבת לכנס אסיפה, אולם אין ודאות שרון טל ייבחר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות