אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושר: נוסעים שטיסותיהם יבוטלו מהיום ועד ה-30 לנובמבר זכאים להחזר כספי צילום: רויטרס

אושר: נוסעים שטיסותיהם יבוטלו מהיום ועד ה-30 לנובמבר זכאים להחזר כספי

ועדת הכלכלה אישרה את הארכת תוקף תיקון חוק טיבי עד לסוף החודש הבא; ההארכה מסדירה את זכויות הנוסעים שטיסתם תבוטל, ומבטיחה שכספם יוחזר תוך 90 יום על ידי חברת התעופה. מאידך, במהלך התקופה האמורה הנוסע לא יהיה זכאי לפיצוי בגין הביטול

25.10.2020, 14:45 | נווית זומר

ועדת הכלכלה אישרה היום (א') את הארכת תוקף תיקון חוק טיבי - עד ה-30 לנובמבר. ההארכה מסדירה את זכויות הנוסעים שטיסתם תבוטל החל מהיום ועד לסוף החודש הבא, ומבטיחה שכספם יוחזר תוך 90 יום על ידי חברת התעופה. ההחלטה התקבלה בשל המשך השינויים במצב משק התעופה, עקב הגל השני של הקורונה המכה בעולם.

קראו עוד בכלכליסט

מטוסים בנתב"ג, צילום: רויטרס מטוסים בנתב"ג | צילום: רויטרס מטוסים בנתב"ג, צילום: רויטרס

מאידך, במהלך התקופה האמורה הנוסע לא יהיה זכאי, כמו בעבר, לפני החלת חוק טיבי, לפיצוי מחברת התעופה בגין הביטול. כמו כן, הזכות להלנה לנוסע במקרה שטיסתו חזרה לישראל או ליעד אחר בוטלה, הוגבלה ל-2 לילות בלבד (במקור לא הייתה הגבלה למספר הלינות שמחויבת חברת התעופה לממן לנוסע).

מהדיון עלה עוד כי לפי דיווחי חברות התעופה לוועדת הכלכלה, ארקיע החזירה עד כה 100% מכספי הנוסעים; ישראייר החזירה 90%; ואל על השיבה 70% מהכספים. יש לציין כי ההארכה אינה רלוונטית ולא מתייחסת לביטולי טיסות שכבר התרחשו (החל מחודש מרץ), לגביהם נקבע כי כספי הנוסע יושבו עד ל-1 לאוקטובר: כך, נוסע שעברו כבר כבר 90 יום ממועד ביטול טיסתו, לדוגמא נוסע אל על שעדיין לא הושב לו כספו עד ה-1 לאוקטובר, יכול לתבוע את החברה בגין הפרת חוק ולקבל פיצוי של עד 10 אךף שקל.

יש לציין כי במקביל מקדם יו"ר ועדת הכלכלה יעקב מרגי, תיקון לחוק שיקצר את זמן השבת הכספים ללקוח מ-90 יום ל-30 יום בלבד. בדיון אמרה אילנה מזרחי מהרשות להגנת הצרכן: "אנחנו מבקשים שהוועדה תמשיך לעקוב אחר השבת הכספים ללקוח, ושההקלות שקיבלו חברות התעופה - כמו הגבלת לינה וביטול דמי פיצוי - ינתנו רק לאותן חברות שהחזירו את כל כספי הלקוחות". יו"ר הוועדה מרגי השיב כי הנושא ישקל. בדיון הוצפה הבעיה לפיה לאף גוף אין סמכויות לאכיפת חוק טיבי, ולא קיימות סנקציות על מי שלא השיב במועד את כספי הנוסעים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות