אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדענים: התחממות האוקיינוסים הגיעה ב-2020 לשיא כל הזמנים, ותדלקה אירועי אקלים קיצוניים

מדענים: התחממות האוקיינוסים הגיעה ב-2020 לשיא כל הזמנים, ותדלקה אירועי אקלים קיצוניים

לפי ניתוח שהתפרסם בכתב עת מדעי, קצב ההתחממות מאז 1986 גבוה פי 8 מהקצב בין 1960 ל-1985. מדענים מעריכים שעד סוף המאה גובה פני הים יעלה בכמטר – שינוי שיסכן 150 מיליון איש בכל העולם

14.01.2021, 12:00 | עומר כביר
טמפרטורת האוקיינוסים הגיעה ב-2020 לשיא כל הזמנים, ותדלקה אירועי אקלים קיצוניים בכל העולם – כך לפי ניתוח שהתפרסם בכתב העת המדעי Annual Review of Marine Science.

קראו עוד בכלכליסט

יותר מ-90% מהחום שנלכד באטמוספירה כתוצאה מפליטות פחמן נספג על ידי האוקיינוסים, והתחממותם היא סימן מובהק להאצת משבר האקלים. חמש השנים החמות ביותר באוקיינוסים נמדדו מאז 2015, וקצב ההתחממות מאז 1986 גבוה פי 8 מהקצב בין 1960 ל-1985. מדידות אמינות קיימות רק מ-1940, אבל להערכת מדענים, האוקיינוסים חמים כפי שלא היו זה אלף שנה, וקצב ההתחממות שלהם הוא הגבוה ביותר מזה כ-2,000 שנה.

אוקיינוס ארקטי. סכנת הכחדה לבעלי חיים, צילום: רועי גליץ אוקיינוס ארקטי. סכנת הכחדה לבעלי חיים | צילום: רועי גליץ אוקיינוס ארקטי. סכנת הכחדה לבעלי חיים, צילום: רועי גליץ

ימים חמים יותר מספקים אנרגיה ליותר סערות והופכים אותן לחמורות יותר. ב-2020, תועד מספר שיא של 29 סערות טרופיות והוריקנים באוקיינוס האטלנטי. אוקיינוסים חמים יותר גם משבשים דפוסי ירידת גשם, מה שעלול להוביל לשיטפונות, בצורות ושריפות טבע. חום גורם גם למי הים להתרחב ותורם לעלייה בגובה פני הים. מדענים מעריכים שעד סוף המאה גובה פני הים יעלה בכמטר – שינוי שיסכן 150 מיליון איש בכל העולם. בנוסף, מים חמים יותר הם בעלי יכולת פחותה לספוג ולמוסס פחמן דו-חמצני. כיום סופגים האוקיינוסים כ-30% מפליטות הפחמן, ומשחקים תפקיד חשוב בהגבלת השפעתו.

"התחממות אוקיינוסים היא מדד חשוב, ו-2020 ממשיכה סדרה של שנים שוברות שיאים, שמצביעות על התמשכות ההתחממות הגלובלית ללא הפרעה", אמר לגארדיאן פרופ' ג'ון אברהם מאוניברסיטת סט. תומאס במיניסוטה, חבר בצוות המדענים שביצעו את הניתוח. "אוקיינוסים חמים יותר משפיעים על מערכות ביולוגיות בכל העולם וכן על החברה האנושית. משבר האקלים באמת הורג אנשים, ואנחנו לא עושים מספיק על מנת לעצור אותו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות