אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שירות התעסוקה: למרות הסגר, המשק חוזר לשגרה ומחזיר את העובדים צילום: יואב דודקביץ

שירות התעסוקה: למרות הסגר, המשק חוזר לשגרה ומחזיר את העובדים

היחס בין היוצאים לאבטלה לחוזרים לעבודה גדל תוך שבועיים פי 5. אם בשבוע השלישי של הסגר חזר עובד אחד על כל עשרים מובטלים חדש, השבוע חזר עובד על כל ארבעה מובטלים

04.02.2021, 10:49 | שחר אילן
גם המעסיקים עייפו מלשמור על הסגר. ככל שהסגר מתקדם, הולך וגדל יחס החוזרים לעבודה, כלומר שיעור החוזרים לעבודה מתוך המובטלים החדשים. יחס החוזרים עמד בשבוע שעבר (שהסתיים ב-30.1) שהוא השבוע החמישי לסגר על 0.23 (23% מהנרשמים). זה קרוב לפי חמישה מאשר בשבוע השלישי שבו הוא עמד על 0.05 ויותר מפי 2 מהשבוע הראשון (0.1).

קראו עוד בכלכליסט

המשמעות היא שאם בשבוע השלישי היו 20 מובטלים חדשים על כל חוזר לעבודה עכשיו יש 4 מובטלים חדשים על כל חוזר, כך עולה מנתונים שמפרסם היום (ה') שירות התעסוקה. כדאי לזכור שבעוד למובטלים יש עניין מובהק להירשם בשירות התעסוקה כדי לקבל דמי אבטלה אין להם תמריץ להירשם כשהם חוזרים לעבוד. ממילא, יש דיווח חסר של החוזרים לעבודה ולכן סביר להניח שהיחס האמיתי גבוה בהרבה.

שירות התעסוקה, צילום: באדיבות שירות התעסוקה שירות התעסוקה | צילום: באדיבות שירות התעסוקה שירות התעסוקה, צילום: באדיבות שירות התעסוקה

בשירות התעסוקה סבורים שהמגמה מעידה על כך ש"חרף הסגר המשק חוזר לפעילות ובקצב מהיר משהיה נדמה". כיוון שלא חלה כל הקלה בסגר, אי אפשר שלא לפרש את הנתונים כהבנה של המעסיקים, שלהוציא החנויות אין אכיפה אמיתית וכולם יכולים לעבוד.

בתחום הזה יש פער גדול בין הגילאים. בגילאי 34-55 שהם קבוצת הגיל המרכזית בשוק העבודה היחס גבוה במיוחד ועומד על 0.57, כלומר על כל שני מובטלים חדשים יש חוזר לעבודה. לעומת זאת בקרב הצעירים עומד היחס על 0.21 בלבד כלומר נמוך מהממוצע. הסיבה היא שהצעירים מועסקים במידה רבה במקצועות המכירות, המזון ומשקאות וההדרכה שעדיין משותקים.

שיעור החזרה של נשים עומד על 0.2 ונמוך בהרבה מזה של גברים 0.27. סביר שגם זה נובע מהשיתוק של המכירות והחינוך. יחס החזרה הגבוה ביותר של 4.3 נרשם במקצועות אקדמיים לעומת 0.17 בלבד אצל עובדי מסחר ושירותים. ועדין היחס 0.17 אצל עובדי מסחר ושירותים מעיד אף הוא על חזרה של המשק לפעולה למרות הסגר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות