אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביה"ד להגבלים דחת את בקשת רשות התחרות להפריד בין שב"א למס"ב צילום: יריב כץ

ביה"ד להגבלים דחת את בקשת רשות התחרות להפריד בין שב"א למס"ב

הסיבה: החשש שהפרדה מיידית תפגע ביציבות תשתית התשלומים בכרטיסי אשראי. יחד עם זאת לרשות התחרות הסמכות להחליט אם שיתוף הפעולה ביניהן הוא הסדר כובל ולהטיל עליהן קנס; שב"א אחראית על תשתית התשלומים של ישראל ואילו מס"ב היא עדיין חברה פרטית הנשלטת ע"י הבנקים

10.02.2021, 19:15 | עירית אבישר

בית הדין להגבלים החליט כי אין מקום שיכריע כעת בהפרדה בין חברת שב"א (שירותי בנקאות אוטומטיים) למס"ב (מרכז סליקה בנקאי), כך דיווחה הערב שב"א, מנהלת מערכת התשלומים הלאומית בכרטיסי אשראי.

קראו עוד בכלכליסט

בכך דחה בית הדין להגבלים את בקשת רשות התחרות להורות בהקדם על הפרדה בין החברות, שחולקות יחד תשתיות טכנולוגיה, חלק מהעובדים וכן מעניקות זו לזו שירותים.

עם זאת סוגיית ההפרדה בין החברות ירדה מהפרק. לרשות התחרות יש עדיין את הסמכות לקבוע כי השתיים מתנהלות בהסדר כובל שלא קיבל אישור, ולהטיל עליהן קנסות. כמו כן, ייתכן ובית הדין יכריע בכך כאשר יסתיימו ההליכים המשפטיים של שב"א ומס"ב מול רשות התחרות.

מיכל הלפרין, הממונה על רשות התחרות, צילום: אלכס קולומויסקי מיכל הלפרין, הממונה על רשות התחרות | צילום: אלכס קולומויסקי מיכל הלפרין, הממונה על רשות התחרות, צילום: אלכס קולומויסקי

בשב"א מציינים כי בית הדין ציין בהחלטתו, בין היתר, כי "ציווי גורף המורה על הפסקה מיידית של שיתופי הפעולה בין החברה לבין מס"ב (מרכז סליקה בנקאי), עלול לפגוע פגיעה ניכרת בציבור, וכן כי לחברה ולמס"ב טענה רצינית ראויה לבירור, והיא כי הפרדה עלולה לפגוע באופן משמעותי במערך התשלומים וביציבותו ואף לכרסם במידה ממשית בתכליתו של ההליך העיקרי".

מרשות התחרות נמסר: "הממונה לומדת את ההחלטה. בית הדין הבהיר שאין בהחלטתו כדי לתת הכשר למצב הדברים הקיים. עוד הבהיר בית הדין כי אין בהחלטה כדי למנוע ממנה להפעיל אמצעי אכיפה בעניין והיא שוקלת זאת".

שב"א אחראית על תשתית התשלומים של ישראל. היא חברה ללא גרעין שליטה, הנסחרת בבורסה. שב"א הייתה בעבר בשליטת הבנקים, ובעקבות חוק שטרום נאלצו הבנקים לוותר על השליטה בחברה.

לעומת זאת, מס"ב היא עדיין חברה פרטית הנשלטת ע"י הבנקים. היא מבצעת העברת תשלומים, ובראשם של מרבית תלושי השכר במשק. כאמור בין שתי החברות קשר עמוק.

רשות התחרות, בראשות מיכל הלפרין, טוענת כי שב"א ומס"ב פועלות בניגוד לחוק התחרות.

הרשות סבורה שהקשר בין השתיים עלול לפגוע בתחרות, בשל השינויים בעולם התשלומים.

ברשות אומרים שההתפתחויות הטכנולוגיות בעולם התשלומים הפכו את שב"א ומס"ב למערכות שמסוגלות להעניק שירותי תשתית לנותני שירותי תשלום המתחרים בבנקים (חברות כרטיסי אשראי, ארנקים דיגיטליים, אפליקציות וכדומה), ולכן קוראת להפריד את הקשר בין שב"א, לבין מס"ב הנשלטת ע"י הבנקים.

ברשות מציינים שמכיוון שהשינויים בעולם התשלומים מתרחשים בתקופה זאת ממש ישנה חשיבות להפרדה של חברות אלה בהקדם. כאמור בית הדין להגבלים לא מתכוון להורות בשלב זה על הפרדה. יחד עם זאת, נראה כי הפרדה מסוימת כבר החלה להתבצע, כששב"א סיכמה באחרונה עם בנק ישראל כי תחל לבצע הליך של הפרדה בהנהלה של שתי החברות. מנכ"ל שב"א ומס"ב משה וולף, שהודיע באחרונה על עזיבה, יוחלף ע"י שני מנהלים שונים.

תגיות