אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ישראכרט עברה להפסד רבעוני - הפרישה 114 מיליון שקל צילום: ישראכרט

ישראכרט עברה להפסד רבעוני - הפרישה 114 מיליון שקל

חברת כרטיסי האשראי ביצעה ברבעון האחרון של 2020 הפרשות של 45 מיליון שקל בגין תוכנית התייעלות, ושל 69 מיליון שקל בגין סגירת פרויקט טכנולוגי גדול; על כן, רשמה החברה הפסד רבעוני של 42 מיליון שקל - הרווח השנתי נחתך ב-62%; מנכ"ל ישראכרט: "הנתונים היום מזכירים את תקופת טרום המשבר, אך מוקדם עדיין להתנבא"

17.03.2021, 14:14 | עירית אבישר

ישראכרט ניצלה את עידן הקורונה לתוכניות שנועדו לשפר את מצב החברה בשנה חלשה בצל המשבר: חברת כרטיסי האשראי ביצעה ברבעון הרביעי שתי הפרשות משמעותיות: 45 מיליון שקל בגין תוכנית התייעלות, ו-69 מיליון שקל בגין סגירת פרויקט טכנולוגי גדול.

קראו עוד בכלכליסט

כתוצאה משתי ההפרשות הללו עברה חברת כרטיסי האשראי להפסד של 42 מיליון שקל ברבעון הרביעי לעומת רווח של 61 מיליון שקל ברבעון המקביל. את שנת 2020 מסיימת החברה עם צניחה של 62% ל-93 מיליון שקל ברווח הנקי. בנטרול הפרשות חד-פעמיות נחתך הרווח ב-39% ל-181 מיליון שקל.

כרטיסי אשראי של ישראכרט, החברה ביצעה 2 הפרשות שהעבירו אותה להפסד רבעוני כרטיסי אשראי של ישראכרט, החברה ביצעה 2 הפרשות שהעבירו אותה להפסד רבעוני כרטיסי אשראי של ישראכרט, החברה ביצעה 2 הפרשות שהעבירו אותה להפסד רבעוני

ההפרשה הראשונה הגדולה שעשתה ישראכרט נוגעת לתוכנית ההתייעלות הגדולה שהיא מבצעת, שבמסגרתה יעזבו השנה 220 עובדים את החברה. ההפרשה השנייה נוגעת להפסקת פרויקט לשדרוג מערכת לניהול אשראי לקוחות (מערכת הליבה באשראי) שאותו עשתה ביחד עם חברת טמנוס.

"לפעמים צריך לעצור ולחשב מסלול מחדש", מסביר מנכ"ל החברה רון וקסלר בשיחה עם "כלכליסט" את ההחלטה לעצור את הפרויקט ולספוג הפרשה שכזו. "ראינו שהפרויקט נמשך זמן רב מדי, ומצאנו פתרון אחר שיכול להיות הרבה יותר יעיל ונכון עבורנו. למרות ההפרשה, זה היה צעד שמשתלם לעשות", הוא מוסיף.

משבר הקורונה פגע בישראכרט בשני מוקדים מרכזיים: ראשית, אחרי שנים של צמיחה, מחזור הפעילות בכרטיסי האשראי של החברה ירד ב-5% ל-158.6 מיליארד שקל. ברבעון הרביעי התמתנה הירידה לפחות מ-2% ל-41.1 מיליארד שקל.

"ההתמתנות נבעה בעקבות הסתגלות המשק לחיים בצל מגפת הקורונה, וכן כתוצאה מעסקים שאימצו פתרונות דיגיטליים למכירה מקוונת", מסבירים בחברה. בישראכרט מציינים כי רק סגירת השמים והפסקת פעילות התיירות גרעו מהחברה הכנסות בסך של 155 מיליון שקל לעומת שנת 2019.

פגיעה נוספת היתה בפעילות האשראי הצרכני, שהיה מנוע צמיחה של החברה בשנים האחרונות, ונפגע בשל הירידה בביקוש. עם זאת, ראוי לציין כי בעוד בבנקים וביתר חברות כרטיסי האשראי נרשמה ירידה בהיקף תיק ההלוואות הצרכני, ישראכרט הצליחה לצמוח בפעילות זו ב-2% אשתקד, כשסך התיק שלה עמד על 4.1 מיליארד שקל.

הריבית הממוצעת בהלוואות עמדה על 9%, בדומה לריבית הממוצעת בשנת 2019. מנגד, האשראי לעסקים, שהוא אמנם לא מוקד פעילות מרכזי, התכווץ ביותר מ-30% אשתקד ל-892 מיליון שקל, וזאת כשזמן קצר לפני תחילת המשבר בחברה דווקא סימנו את תחום האשראי לעסקים כמנוע צמיחה.

"סימנו את הפעילות הזו כיעד אסטרטגי, אבל אנחנו לא פועלים על טייס אוטומטי, ובעקבות המשבר צמצמנו חשיפה. אנחנו עדיין בוחנים את הפעילות הזו, ונמצאים עם האצבע על הדופק. כשנחשוב שזה הזמן הנכון, נאיץ את הפעילות", אומר וקסלר.

מה שעוד העיב על פעילות החברה אשתקד היה גידול של 47% בהפרשות להפסדי אשראי ל-247 מיליון שקל. חלק מהעלייה נבע מגידול בהיקף המחיקות בפועל. שיעור המחיקות בישראכרט היה חריג בעיקר ברבעונים הראשונים של 2020 והגיע ל-2.2% לעומת 1.3% בחברות כרטיסי האשראי המתחרות.  עם זאת, ברבעון הרביעי התמתן שיעור המחיקות לרמה המקובלת בענף.

בחברה מסבירים כי בעקבות הנתונים החריגים, הם ביצעו תהליך של הידוק תהליכי הגבייה והחיתום בהלוואות. בחברה מציינים כי את תוצאות התהליך רואים ברבעון הרביעי, והציפייה היא שרמת המחיקות הזו תישמר גם ברבעונים הקרובים.

אחרי השנה הקשה, בישראכרט משדרים אופטימיות זהירה בכל הנוגע לשנה הקרובה. "הנתונים בשימוש בכרטיסי אשראי שאנחנו רואים מתחילים להזכיר את תקופת טרום המשבר. התחלת השנה נראית טובה, אבל מוקדם להתנבא לאן השוק יגיע. צריך לזכור שבכל הקשור להכנסות מתחום התיירות והנסיעות, אנחנו עדיין לא שם, וצריך לראות מה יקרה במשק בתקופת פוסט-המענקים מהמדינה", אומר וקסלר.

עלות שכרו של וקסלר עמדה אשתקד על 2.3 מיליון שקל, ושל היו"ר לשעבר אייל דשא על 2 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות