אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מזרחי טפחות גייס 600 מיליון דולר באג"ח בחו"ל צילום: עמית שעל

מזרחי טפחות גייס 600 מיליון דולר באג"ח בחו"ל

זו הפעם הראשונה שהבנק מגייס בחו"ל; נרשמו ביקושים של 2 מיליארד דולר ממוסדיים מארה"ב, אירופה ואסיה; הגיוס בוצע לאג"ח מסוג קוקו לתקופה של 10 שנים ובריבית של 3.08%, שתשולם מדי חצי שנה; איגרת קוקו היא כזו שבתרחיש של משבר קיצוני בבנק, ניתן למחוק לבעלי החוב חלק מהקרן או את כולה

25.03.2021, 09:38 | עירית אבישר

מזרחי טפחות השלים אתמול לראשונה גיוס בחו"ל. הבנק, בניהולו של משה לארי, גייס 600 מיליון דולר באג"ח מסוג קוקו, שבוע לאחר שהודיע על כוונה לצאת לגיוס שכזה.

קראו עוד בכלכליסט

האג"ח גויס לתקופה של 10 שנים, ואמור להיפרע בתשלום אחד בסוף התקופה. יחד עם זאת, בעוד 5 שנים תינתן לבנק אפשרות לבצע לו פירעון מוקדם מלא, בכפוף להתקיימות תנאים מסוימים הקשורים לשינוי ברגולציה ובכללי המס.

מנכ"ל מזרחי טפחות משה לארי מנכ"ל מזרחי טפחות משה לארי מנכ"ל מזרחי טפחות משה לארי

האג"ח גויסו בריבית של 3.08% שתשולם מדי חצי שנה. בעוד 5 שנים תתעדכן הריבית באג"ח בהתאם לתשואה באותו הזמן של אג"ח ממשלת ארה"ב ל-5 שנים (הריבית באג"ח של מזרחי טפחות תהיה תשואת האג"ח האמריקאית באותה תקופה בתוספת מרווח של 2.25%).

התשואה באיגרת שגויסה - גבוהה יחסית לדירוג הגבוה של הבנק. הסיבה לכך היא שמדובר באג"ח מסוג קוקו, שרמת הסיכון בו נחשבת לגבוהה יותר מאשר באג"ח רגילה: קוקו הן אג"ח שבהן בתרחיש של משבר קיצוני בבנק, ניתן למחוק לבעלי החוב חלק מהקרן או את כולה. הטריגר לכך הוא כשהלימות ההון של הבנק יורדת מתחת ל-5%, או כשהפיקוח על הבנקים מחליט שיש לבצע פעולה שכזו.

במזרחי טפחות מציינים כי במסגרת הגיוס נרשמו ביקושים בהיקף של 2 מיליארד דולר מצד 150 משקיעים מוסדיים מארה"ב, אירופה ואסיה. את הגיוס הובילו עדי שחף מנהל החטיבה הפיננסית ואייל קליין מנהל סקטור מסחר, כאשר בהתאם לרוח התקופה, הרוד שואו בוצע באמצעות שיחות וידאו.

לפני שנה גייס בנק לאומי אג"ח מסוג קוקו בחו"ל בהיקף של 750 מיליון דולר, ולכן הערכות בשוק ההון היו שמזרחי טפחות יכוון לגיוס של 400-300 מיליון דולר.

המנכ"ל משה לארי מסר בעקבות הגיוס: "התוצאות מעידות על הבעת אמון במערכת הבנקאות בישראל בכלל ובמזרחי טפחות בפרט. הגיוס יגביר את החשיפה של מזרחי טפחות למשקיעים בינלאומיים".

זו כאמור הפעם הראשונה שמזרחי טפחות יוצא לגיוס חוב בחו"ל. ניתן להניח כי הבנק יכול היה בקלות להשלים גיוס שכזה גם בישראל, היות וישנה גאות בשוק המקומי. יחד עם זאת, מבחינת מזרחי טפחות הגיוס הנוכחי מהווה הזדמנות להגדיל חשיפה למשקיעים זרים, שאולי גם תבוא לידי ביטוי בהמשך בהגדלת חלקם של הזרים בהחזקות במניות הבנק.

עוד נזכיר כי בשבועות האחרונים נרשמה עלייה ברמת התשואות בשוק האג"ח, כך שאם הבנק היה עורך את הגיוס לפני חודש, הוא כנראה היה יכול ליהנות מתמחור זול יותר. אולם מבחינת הבנק, גם רמות התשואה הנוכחית בשוק האג"ח מספיק אטרקטיביות בכדי לצאת לגיוס.

תגיות