אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאישור הממשלה: הוספת אלפי יחידות דיור על ידי הסבת קרקעות מתעסוקה למגורים צילום: לביא צילומי אוויר

לאישור הממשלה: הוספת אלפי יחידות דיור על ידי הסבת קרקעות מתעסוקה למגורים

הממשלה תתבקש לאשר הצעת מחליטים לפיה 50% משטח בנייני משרדים קיימים יוסבו לדירות מגורים קטנות בשטח 50 מ"ר, ובתנאי שיהיו ממוקמים עד 600 מטרים מאזור מגורים. הרשות המקומית תהיה רשאית לדרוש כי 10% משטח המשרדים יוקצו למבני ציבור

12.07.2021, 16:35 | שלומית צור

הסבת שטחי תעסוקה שמצויים בעודף היצע למגורים, היא הפיתרון שיביא למלאי מהיר של אלפי יחדיות דיור קטנות לצעירים באזורי ביקוש. על הנחה זו, מבוססת הצעת המחליטים שתתבקש הממשלה לאשר במסגרת חוק ההסדרים. על פי טיוטת ההצעה, לאור ההיקף המשמעותי של שטחים המתוכננים לשימושי תעסוקה, וכן לאור השלכות התפשטות הקורונה שפגעה בביקוש לשטחי משרדים ברחבי הארץ, תתבקש הממשלה לבצע תיקוני חקיקה בחוק התכנון והבנייה, שתאפשר הסבת קרקעות מתעסוקה למגורים. מהלך שיאפשר הוספת אלפי יחידות דיור קטנות בטווח הקצר באזורי ביקוש.  

קראו עוד בכלכליסט:

טיוטת ההצעה קובעת כי במגרש שבו חלה תוכנית תקפה לשימוש תעסוקה או מסחר, הממוקם במרחק של עד 600 מטרים מאזור מגורים, ניתן יהיה להגיש בקשה לקבלת היתר בנייה הכולל תוספת דירות מגורים קטנות עד 50 מ"ר, לאישור רשות הרישוי בוועדה המקומית. המרחק הקרוב יחסית לאזורי מגורים שהוגדר, בא להבטיח כי המרקם העירוני לא ייפגע, באופן שבאזורי תעסוקה מובהקים, לא יתווספו לפתע דירות מגורים מרוחקות משכונות בהן קיימים שירותים לתושבים. התיקון, לא יחול על מגרשים המיועדים לשימושי תעשייה או מלאכה. שטח הדירות הקטן נקבע לאור העובדה כי באזורים בהם קיימים מגרשים לתעסוקה, אין תמיד היצע גדול של מבני ציבור, והאוכלוסיה שמתגוררת בדירות אלה אינה צורכת שירותים ציבוריים נרחבים כמו אוכלוסיה המתגוררת בדירות גדולות. 

הדמיה של מגדל משרדים (אילוסטרציה), הדמיה: אמציה אהרונסון אדריכלים הדמיה של מגדל משרדים (אילוסטרציה) | הדמיה: אמציה אהרונסון אדריכלים הדמיה של מגדל משרדים (אילוסטרציה), הדמיה: אמציה אהרונסון אדריכלים

מבחינה כלכלית נקבע כי השימוש למגורים במגרש ריק לא יעלה על 30% מהשטח הכולל המותר לבנייה לתעסוקה או מסחר, ובמגרשים בהם כבר בנוי בניין משרדים או מסחר, לא יעלה שימוש המגורים על 50% מהשטח. זאת בשל העובדה כי בבניין קיים, נדרשות עבודות התאמה למגורים, הכרוכות בעלויות גבוהות. 

מבחינת לוחות זמנים ליישום התוכנית בפועל, נקבע כי רשות הרישוי תהיה מוסמכת לאשר שימוש של עד 10% מהשטח הכולל המותר לבנייה לתעסוקה או מסחר, עבור שימושים ציבוריים אשר ישרתו את יחידות הדיור ובלבד שעל כל 20 מ"ר עיקרי למגורים יתווסף לכל היותר 1 מ"ר שטח לשימושים ציבוריים על ידי בעל הנכס. 

המשמעות של מתן הסמכות לאישור הבקשה להיתר במסגרת הרשות המקומית בלבד, מבלי להידרש לאישור הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, היא לוחות זמנים קצרים משמעותית מאלה הקיימים היום. טיוטת הצעת המחליטים קובעת כי יש לקבוע שהוועדה המקומית תהיה רשאית לאשר תוך 12 חודשים מיום כניסת החוק לתוקף מסמך מדיניות בו ייקבעו הנחיות הבינוי ופירוט לגבי השטחים הציבוריים הנדרשים לצורך שימוש למגורים בהתחשב בין היתר בגודל הדירות. ההיתר לשימוש מגורים יותנה בעמידה בתנאים שיוגדרו במסמך המדיניות. בהצעת המחליטים צוין כי אישור ההצעה, עשוי להביא לתוספת של אלפי יחידות דיור קטנות בכל שנה, ובכך להקל על מצוקת הדיור.  


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות