אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרס למי שהתמהמה: תוקף תעודות הזהות הוארך בשנתיים מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה תומר מוסקוביץ | צילום: אלכס קולומויסקי

פרס למי שהתמהמה: תוקף תעודות הזהות הוארך בשנתיים

תוקפן של התעודות הישנות היה אמור לפקוע באוגוסט 2022. דווקא מי שהוציא תעודה ביומטרית לפני 10 שנים יצטרך לחדש אותה בקרוב

12.12.2021, 06:00 | שלמה טייטלבאום

החסכנות של האוצר, הכאוס בלשכות האוכלוסין וחוסר ההיערכות של משרדי הממשלה הביאו להחלטה להאריך את התוקף של תעודות הזהות הישנות בשנתיים נוספות עד אוגוסט 2024.

קראו עוד בכלכליסט:

על מנת שההארכה תיכנס לתוקף יש צורך בתקנות של שרת הפנים, אך אלה טרם אושרו בכנסת. ובינתיים, האזרחים שרויים בבלבול ורצים לקבוע תורים בלשכות האוכלוסין המתפקעות מרוב עומס.

לפני כעשור הוחלט על מעבר לתעודות זהות ביומטריות. במסגרת השינוי הוחלט גם על קביעת תוקף לתעודות הזהות, בדומה לתעודות אחרות כמו דרכון ורישיון נהיגה. עוד נקבע כי תוקפן של תעודות הזהות הישנות, שהונפקו לפני התקנות, יפקע באוגוסט 2022.

תעודת זהות ביומטרית. התוקף יפוג בקרוב, צילום: משרד הפנים תעודת זהות ביומטרית. התוקף יפוג בקרוב | צילום: משרד הפנים תעודת זהות ביומטרית. התוקף יפוג בקרוב, צילום: משרד הפנים

כמעט עשר שנים חלפו מאז אך שני מיליון ישראלים לא החליפו את תעודות הזהות שלהם, והן אמורות לפקוע בעוד 8 חודשים. על פניו מדובר באירוע פורמלי אולם פעולות רבות שאנו מבצעים בממשלה באופן דיגיטלי (כמו העברת בעלות על רכב) כוללות הליך של זיהוי דיגיטלי מול נתוני לשכת האוכלוסין. מרגע שתעודת הזהות פוקעת, הרי שמבחינת המחשבים של לשכת האוכלוסין האזרח לא מוכר למערכת, והפעולה לא יכולה להתבצע.

תעודות הזהות נחוצות לא רק מול משרדי ממשלה, אלא גם במערכת הבנקאית. יש פעולות מסוימות שדורשות אימות מול לשכת האוכלוסין כמו פתיחת חשבון, הפקדת צ'ק בנקאי, פתיחת חשבון באפליקציית תשלומים ועוד. וכך מי שתעודת הזהות אינה בתוקף לא יוכל לפתוח חשבון בנק או לקחת משכנתא.

ברשות האוכלוסין אמרו כי הבנקים ערוכים להתמודד מבחינה טכנולוגית וכי הם יכולים להסתדר עם תעודה פגת תוקף, אך הבעיה הגדולה היא בממשלה. מערכות המחשוב של הממשלה לא מוכנות לעולם החדש של תעודת זהות עם תוקף ויש לבצע בהן עדכון טכנולוגי. אלא שהעדכון הטכנולוגי לא בוצע, ולקראת דיוני התקציב ביקשו באוצר לדחות את כל עדכון המערכות בכדי לפרוס על פני כמה שנים את העלויות המסתכמות בכמה עשרות מיליוני שקלים.

מי שנאלץ לחדש דרכון או תעודת זהות מכיר על בשרו את החוויה המתישה של קביעת תור חודשים מראש, ולפעמים בכלל בעיר אחרת. ספק רב אם לשכת האוכלוסין היתה יכולה לעמוד בעומס עצום כזה אם שני מיליון בעלי תעודות ישנות היו מבקשים להחליפן בחודשים הקרובים. הדחייה נותנת לרשות מרווח זמן שיאפשר לה לחדש את הקמפיין להחלפת תעודות הזהות. בנוסף, כל מי שיגיע ללשכה לקבלת שירות כלשהו עם תעודת זהות ישנה, יתודרך להחליפה בחדשה. ברשות האוכלוסין מבהירים כי מדובר בדחייה אחרונה בהחלט.

למרבה האירוניה, למרות שהתעודות הישנות יישארו בתוקף לשנתיים נוספות, דווקא התעודות החדשות שהוטבע עליהן תוקף מתחילות לפקוע ומי שהחליף ב־2012 לתעודה ביומטרית חדשה ייאלץ להחליף את התעודה בקרוב.

תגיות