אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המונים צעדו בגלזגו למען האקלים: "הצילו את כדור הארץ" המצעד בגלזגו. רוצים להציל את כדור הארץ | EPA

המונים צעדו בגלזגו למען האקלים: "הצילו את כדור הארץ"

פעילי סביבה מרחבי העולם, סטודנטים ותושבים מקומיים צעדו בעיר שבה נערכת ועידת האקלים ודרשו פעולה נחרצת יותר נגד התחממות כדור הארץ. הפעילים נשאו דגלים ושלטים, שעליהם נכתב: "תפסיקו לסכן את האקלים" ו"אין לנו כוכב לכת אחר"

06.11.2021, 18:11 | ynet

מחאת פעילי הסביבה בגלזגו נמשכת: אלפים יצאו בצהריים (שבת) לצעדת מחאה בעיר שבה נערכת ועידת האקלים של האו"ם. המפגינים דרשו פעולה גלובלית נועזת יותר, על מנת לצמצם את פליטות גזי החממה באופן מיידי. זאת, כדי למנוע התחממות של יותר מ-1.5 מעלות מעל הרמה שהייתה טרם המהפכה התעשייתית. הפגנות נערכות כמה בערים נוספות ברחבי העולם. בסיום הצעדה בגלזגו, שנמשכה כשעתיים, המפגינים האזינו לנאומים של פעילי סביבה בולטים.

קראו עוד בכלכליסט:

סטודנטים, פעילי סביבה וגם אזרחים מודאגים יצאו לרחובות העיר, למרות מזג האוויר הגשום. הם אחזו ידיים וצעדו מערבה מפארק קלווינגרוב לעבר כיכר ג'ורג', שבמרכז העיר. המפגינים צועקים "צדק אקלימי עכשיו".

הצועדים הניפו דגלים, בין היתר דגלים אדומים, דגלים של סקוטלנד וגם דגלים של הרשות הפלסטינית נראו בהפגנה. הם נשאו בין היתר כרזות עם הכיתוב "הקפיטליזם הורג את כדור הארץ". כמה מהמפגינים אמרו כי החברות הגדולות אשמות במשבר האקלים והם קראו קריאות בעד הסוציאליזם.

בנוסף הונפו כרזות, שעליהן נכתב בין היתר: "תפסיקו לסכן את האקלים", "מאדים גרוע, הצילו את כדור הארץ" ו"אין לנו כוכב לכת אחר", "מפלס פני הים עולה".

המונים בהפגנה בגלזגו, רויטרס המונים בהפגנה בגלזגו | רויטרס המונים בהפגנה בגלזגו, רויטרס

גם אתמול נערכה הפגנה גדולה בגלזגו. גרטה טונברג, שהחלה את מחאת התלמידים לפני יותר משלוש שנים בהפגנת יחיד מול הפרלמנט בשטוקהולם ומאז סחפה אחריה מיליונים ברחבי העולם, אמרה אתמול בפתח נאומה בהפגנה בגלזגו כי ועידת האקלים היא "כישלון". טונברג בת ה-18 הוסיפה: "אנחנו לא צריכים עוד הבטחות ריקות מתוכן", וזכתה לתשואות רמות מהקהל. "אנחנו לא יכולים לפתור את המשבר באותן שיטות שהכניסו אותנו לתוכו מלכתחילה", היא אמרה עוד. "מה יידרש כדי שהאנשים שבשלטון יתעוררו?"

פעילת האקלים משבדיה התייחסה להתחייבויות של מנהיגי המדינות ואמרה: "ההתחייבויות מלאות בפרצות. יש כאלה שמתעלמות מפליטות היסטוריות וצדק אקלימי, וזה כל מה שאנחנו מקבלים". היא הוסיפה כי "המנהיגים לא עושים כלום. הם יוצרים פרצות באופן אקטיבי כדי להועיל לעצמם". 

היא הוסיפה ש"נראה שהמטרה העיקרית של המנהיגים היא להמשיך את הסטטוס קוו" של פליטות גזי החממה. טונברג, שקראה את נאומה מדף, כינתה את ועידת האקלים כ"פסטיבל עולמי של גרינווש" (טיוח ירוק), "כישלון" ו"תרגיל ביחסי ציבור". לאחר מכן היא הוסיפה: "זו חגיגה בת שבועיים של עסקים כרגיל ו'בלה, בלה, בלה'".

תגיות