אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שיא של עשור: מספר הדירות שנמכרו במאי זינק ב-32% ל-12.4 אלף צילום: נמרוד גליקמן

שיא של עשור: מספר הדירות שנמכרו במאי זינק ב-32% ל-12.4 אלף

נתוני האוצר מצביעים על גידול במספר העסקאות בחודש מאי על רקע עליית המע"מ בתחילת יוני. עלייה של 64% נרשמה במכירת דירות חדשות. מספר המשקיעים עלה ב-53%

11.07.2013, 11:48 | שירלי ששון-עזר

סך הדירות שנרכשו בחודש מאי עמד על 12.4 אלפי דירות- המספר הגבוה ביותר של עסקאות לפחות בעשור האחרון, כך עולה מנתוני דו"ח אורות אדומים שפירסם משרד האוצר היום (ה').

קראו עוד בכלכליסט

בחודש מאי נרשמה עלייה חדה בשיעור של 32% במספר העסקאות, בהשוואה לחודש הקודם ועלייה בשיעור דומה בהשוואה לחודש מאי אשתקד. 

ברכישת דירות חדשות מדובר בזינוק חד יותר של כ-64% ובשוק דירות מיד שניה מדובר בעליה של כ24%, בהשוואה לחודש הקודם.

הסיבה לזינוק, על פי האוצר, היא העלאת המע"מ שנכנסה לתוקף בתחילת יוני וגרמה לרוכשים להקדים את רכישת הדירות.  

יריד מכירת דירות. הרוכשים רצו לקנות דירות במאי לפני עליית המע"מ , צילום: אבשלום ששוני יריד מכירת דירות. הרוכשים רצו לקנות דירות במאי לפני עליית המע"מ | צילום: אבשלום ששוני יריד מכירת דירות. הרוכשים רצו לקנות דירות במאי לפני עליית המע"מ , צילום: אבשלום ששוני

המשקיעים חוזרים לשוק

מספר המשקיעים שנמצא בירידה החל מחודש ספטמבר 2012, עלה בחודש מאי ב-53% בהשוואה לחודש הקודם. משקל המשקיעים מסך העסקאות עלה ב-4% בהשוואה לאפריל, לאחר ירידה רצופה בשיעור מצטבר של 5.2% מאז ספטמבר 2012.

באוצר מניחים כי הגידול החד ברכישות המשקיעים קשור בהפחתת הריבית על ידי בנק ישראל וכן בהעלאת שיעור המע"מ ביוני.

בחברות הנדל"ן לא ראו בעליית המע"מ את הסיבה העיקרית לזינוק במכירות. ארנון פרידמן, מנכ"ל חברת אשדר הסביר כי רוב הדירות החדשות שנמכרו הן על הנייר או בשלבי בניה, ולכן, רק חלק מהתשלום בגין הרכישה מבוצע ביום חתימת העסקה ויתרת התשלומים ממילא תשולם אחרי עליית המע"מ.

"מי שרכש דירה חדשה בחודש מאי, לא התחמק מתשלומי המע"מ", אמר פרידמן. לדבריו, "עיקר הסיבה לזינוק בכמות הדירות החדשות שנרכשו היא שהציבור שמע את נגיד בנק ישראל וגם גורמים נוספים והבין שאין כוונה ליצור מצב של ירידת מחירים משמעותית תוך פרק זמן קצר ושהמטרה של קובעי המדיניות היא לייצב את המחירים ולגרום לירידת מחירים מתונה מאוד לאורך זמן. אז בעצם כל מי שהמתין לאחרי הבחירות וחשב שינקטו צעדים להורדה דרסטית במחירים התבדה, והבין שאין למה לחכות עם רכישת הדירה".

המשקיעים החדשים גילו את באר שבע

מספר המשקיעים בעיר באר שבע עלה ב- 9%, זאת לאחר שמספרם הגיע לרמת שפל בחודש הקודם. 

מהנתונים עולה כי כ- 73% מהמשקיעים בבאר שבע בחודש מאי הם משקיעים חדשים שרכשו בחודש זה את דירת ההשקעה הראשונה שלהם.

לדברי עדינה חכם, מנכ"לית רשת אנגלו סכסון, הסיבה הנוספת לעליה בכמות הדירות שנרכשו להשקעה בבאר שבע טמונה בדרישה לדירות סטודנטים בעיר. "המשקיעים רוכשים דירות שיוכלו להשכיר לקראת שנת הלימודים האוניברסיטאית. בדרך כלל ממאי ועד יולי, פעילות המשקיעים בעיר גדולה, אז הם רוכשים את הדירות , משפצים ומכינים אותן לקראת תחילת שנת הלימודים האקדמאית", אמרה חכם. 

באר שבע. 73% משקיעים חדשים, צילום: חיים הורנשטיין באר שבע. 73% משקיעים חדשים | צילום: חיים הורנשטיין באר שבע. 73% משקיעים חדשים, צילום: חיים הורנשטיין

ברמה הארצית נרשם גידול מתון, של 2%  בלבד, בשיעור המשקיעים החדשים בחודש מאי.

שיעור משפרי הדיור עלה ב-50%

גם משפרי הדיור מיהרו לרכוש דירות בחודש מאי רגע לפני שההצעה להעלאת מס הרכישה על דירות משודרגות תכנס לתוקף. סך הדירות שנרכשו על ידם בחודש זה היה גבוה ב-50% בהשוואה לחודש הקודם. 

הסקטור היחידי שבו נרשמה עלייה מתונה הוא סקטור הזוגות הצעירים. מדובר בעלייה של פחות מ-7%, במספר הדירות שנרכשו בחודש מאי בהשוואה לחודש הקודם.

בפילוח גיאוגרפי נמצאה שונות גבוהה בהיקף הרכישות של הזוגות הצעירים: בעוד שבאזור השפלה ובאזור באר שבע נרשמה ירידה חדה, באזור חיפה ובאזור תל-אביב נרשמו עליות משמעותיות.

הנתונים הראשוניים לחודש יוני מצביעים על ירידה חדה במספר העסקאות בהשוואה לחודש מאי, בפרט בדירות חדשות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
שוק הנדלן בישראל
לצערי הרב שוק הנדלן בארץ הולך לקראת נפילה, אנחנו חווינו את הנפילה הזו בשוק האמריקאי והסימפטומים הם פשוט אותם סימפטומים ואווי לאלה אשר מתעלמים מהם: להלן הסימפטומים והניתוח שלאחר מכן: ראשית - ההכנסה הפנוייה הראלית איננה מתעדכנת בהתאם לעלייה הראלית של מחירי הבתים, כנל לגבי העלייה הראלית של שאר מוצרי הצריכה, שנית - מספר המפוטרים במשק עולה (פיטורים נרחבים בצבא ובשוק הפרטי) יותר אבטלה נגזר מזה פחות צריכה פחות תשלומי מיסים פחות תשלומי משכנתא, קיצצוצים בשכר משום שיש יותר ביקוש לעבודות, שלישית - לאחר ששוחחתי עם בכירה במערכת הבנקאית היא שטחה בפני את העובדה שכל הבנקים בארץ בטירוף מערכות לגבי נתינת משכנתאות, כלומר- יש כסף (שאנחנו פה בארהב קוראים לו IOU שזה קיצור של I OWE YOU ) זהו כסף לא אמיתי, וההבדל בין כסף לא אמיתי לאמיתי זה ביכולת ההחזר, בברוקלין השוק נפל משום שהבתים נמכרו לאוכלוסייה שלא יכלה לתמוך בהחזר, כרגע עוברים אליה תושבים ממנהטן - האוכלוסייה החדשה היא בעלת כסף אמיתי, אוכלוסייה אשר יכולה לתמוך בהחזרי ההלוואה לכן הבנקים ששים יותר לתת הלוואות מה שתורם לעליית מחירים מחודשת צריך להבין שברגע שמחירי הנדלן בארץ יירדו בחמישה עשר אחוזים חלק נכבד מהקונים יאבדו את ההון העצמי שלהם עוד דבר שלא מדברים עליו בארץ - נושא הטרנזיטיביות: בעבר הורינו היו משתקעים בדירה ולא עוברים ממנה לאורך שנים, היום משום שיש חוזים אישיים יותר מבעבר אנשים נאלצים לעבור ממקום עבודה אחד לאחר בתדירות גבוהה יותר (הוועדים המקצועיים נחלשים), כך גם הטרנזיטיביות בארהב - היא מאוד גבוהה, עובד בניו יורק עובר לקליפורנייה בגלל שינוי בטעמי השכר, לכן במידה ומחירי הדירות יירדו לא יוכלו הבעלים למכור משום שבם יאבדו את ההון העצמי, מאידך אם יעלו - הם לא יצליחו לתמוך במשכנתא משום שאין התאמת שכר ריאלית ישנם עוד סיבות - אנסה להרחיב על כך בהמשך
ירון , ברוקלין  |  14.07.13
12.
לתבוע את פיזור הכנסת בבג"צ. יש עתיד נבחרו במרמה ולא מתכוונים להוריד מחירים
הבחירות האחרונות לכנסת צריכות להפסל, כיוון שיש עתיד הבטיחה לפני הבחירות להוריד את מחירי הדיור ל 99 משכורות לדירה, ועכשיו מסתבר שהם נבחרו במרמה, ולכן אין להם לגיטימיות להיות בכנסת.
הבחירות שהיו לא קבילות  |  14.07.13
11.
התגובות כאן כ"כ מצחיקות.
כל מיני אנשים שרושמים שטויות כגון "הבלון יתפוצץ בקרוב" -או- "פראייר מי שקונה דירה", אני רואה את התגובות המטופשות האלה כבר 5 שנים, האנשים שרושמים את התגובות הללו הם אנשים חסרי כל ידע או השכלה בסיסית בכלכלה ובנדל"ן, הם מחכים שהמחירים ירדו למרות שהם רואים במו עיניהם שהמחירים רק עולים ובאופן תדיר ועקבי, כל חודש שהם "מחכים על הגדר" הוא חודש שמחירי הדירות רק עולים, ישנו ביקוש לדירות וגם תמיד יהיה, מחירי הדירות תמיד יעלו בדיוק מאותה סיבה שמחיר החלב תמיד יעלה ולא ירד, זה פשוט מאוד. למשל מגיב מספר 3, נתעלם רגע משגיאות הכתיב של העילג הזה, הוא מחכה לנפילה של שוק הנדל"ן עקב אי תשלום המשכנתאות של רוכשי דירות, על מה הוא מדבר?! הבנקים מכוסים מכל כיוון ואנשים לוקחים משכנתאות נוחות להרבה שנים ומשלמים אותם כמו גדולים, הכל בסדר, לא תהיה שום נפילה, לא הייתה מעולם נפילה וגם לא תהיה. מחירי הדירות שפויים ונמצאים בנקודה סבירה ביותר, ניתן לרכוש דירה חדשה בבניין חדש עם לובי מפואר ומרפסת שמש ענקית באשקלון, אשדוד, קריית מלאכי, חדרה, נשר, נהריה, צפת וכו' במחיר של פחות ממיליון ש"ח. יום טוב לכולם.
אזרח  |  14.07.13
לכל התגובות