אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השופטת אגמון-גונן מתעקשת: "בית המשפט צריך לדאוג לנושים הקטנים" צילום: אוראל כהן

השופטת אגמון-גונן מתעקשת: "בית המשפט צריך לדאוג לנושים הקטנים"

ימים אחדים לאחר שביהמ"ש העליון ביטל את החלטתה של השופטת בתיק בורגראנץ' ואמר שביהמ"ש לא צריך להיות "האפוטרופוס של הנושים", מבהירה השופטת לעורכי הדין בכנס הפירוקים באילת שהיא לא חוזרת בה מעמדתה

26.12.2013, 19:55 | ענת רואה וזוהר שחר לוי
בית המשפט והכנ"ר (כונס הנכסים הרשמי) צריכים לדאוג לנושים הקטנים ולהיות מודעים לכך שלבעלי תפקיד עלול להיות קושי להתמודד מול הנושים הגדולים והחזקים שנוכחים בכמה וכמה תיקי חדלות פרעון - את הדברים הללו אמרה הערב (ה') שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, ד"ר מיכל אגמון-גונן, בכנס חדלות פרעון ובנקאות באילת.

קראו עוד בכלכליסט

דבריה של אגמון-גונן נאמרים לאחר שרק בתחילת השבוע החליט שופט ביהמ"ש העליון להתערב בהחלטתה שפסלה את הסדר הנושים של בורגראנץ' (בבעלותה הקודמת) בנימוק שהיא פוגעת בנושים הרגילים, וביטל אותה. בהחלטה קצרה של השופט יצחק עמית הוא כתב כי "בית המשפט איננו האפוטרופוס של הנושים", כלומר לדעתו השופטים לא צריכים להתערב למען הנושים אם אלו לא עושים זאת בעצמם.

"לנושים הקטנים אין אבא ואמא"

אלא שבמסגרת מושב הפתיחה של הכנס, שעסק בנושא "ניגודי עניינים של השחקנים בהסדרי החוב" הבהירה השופטת כי הביקורת של בית המשפט העליון לא גרמה לה לסגת מעמדותיה. היא ציינה כי לא תתייחס לתיק ספציפי אך אמרה: "צריך להבדיל בין נושים גדולים שהם שחקנים קבועים וחוזרים לבין נושים קטנים, וזהו תפקידו של בית המשפט ושל הכונס הרשמי להיות פרו אקטיבי כלפי הנושים הקטנים והלא חוזרים", אמרה אגמון-גונן והוסיפה: "הנושים הגדולים יודעים לדאוג לעצמם, לקטנים אין אבא ואמא".

הכנ"ר דוד האן, צילום: אוראל כהן הכנ"ר דוד האן | צילום: אוראל כהן הכנ"ר דוד האן, צילום: אוראל כהן

עו"ד רוני בר ניר שהשתתף בפאנל אמר: חלק מבעלי התפקיד שמתמנים יודעים מראש שהם לא ירימו ויחפשו את העקרבים שמתחת לאבנים. אם בכל תיק היו עושים את מה שעו"ד יוסי שגב עושה בטאו - הדברים היו נראים אחרת", אמר בר-ניר וכיוון לחקירות האגרסיביות שמנהל עו"ד שגב שמפנה שורת חשדות כלפי בנק לאומי והנהלתו הבכירה.

השופטת אגמון-גונן התייחסה לדבריו של בר ניר ואמר כי היא מסכימה עם הדימוי של העקרבים שמתחת לאבנים: "הבעיה היא שהנושים הגדולים הם שחקנים חוזרים, אתה (הכוונה לבעל התפקיד) תסבך אותם פה - תקבל אותם במקום אחר. לכן בית המשפט והכנ"ר צריכים לדאוג לנושים הקטנים ולא לגדולים והחוזרים. אני לא חושבת שצריך להעדיף את הנושים הקטנים, אבל אי אפשר לתת להם ללכת לאיבוד ומישהו צריך לעשות את העבודה הזו".

אגמון-גונן אף הוסיפה ואמרה לכונס הנכסים הרשמי, פרופ' דוד האןף שנוכח גם הוא בכנס: "לכנ"ר אין ממה לפחד. הוא יכול להפוך את האבנים האלה מעל העקרבים ולעזור לקטנים".

האן ניצל את הכנס בכדי להעביר מסר לעורכי הדין מתחום הפירוקים: "היחסים הטובים עם לשכת עורכי הדין חשובים לנו", אמר, "אבל הכונס הוא לא סדרן עבודה של לשכת עוה"ד הוא עובד רק מול בתי המשפט ותפקידו לסייע להם מזווית מבט ממלכתית".

לדברי האן: "גם בתי המשפט וגם מוסד הכונס הרשמי שהוא מוסד תחת סמלה של מדינת ישראל, המוסדות הללו חושבים בסופו של דבר בהליכים המורכבים הללו על טובת כל הגורמים המעורבים בדבר. אלה יכולים להיות נושים כספיים, יכולים להיות ציבור עובדים, ספקים, לקוחות, אלה לא פתרונות אינסטנט ולא דבר של מה בכך. לכן,עם כל הרצון וכל המשמעויות, פרנסה וכספים וכו', צריך לקחת בחשבון שאנחנו נעשה את עבודתנו נאמנה לצורך האינטרס הכללי הבלתי תלוי של ביהמ"ש. העובדה שמשרדי הכונס נגישים יותר לציבור מבתי המשפט, לא אומרת שמשרד הכונס הוא מקום שניתן להפוך אותו לקרדום לחפור בו ולהתנהל בצורה שכונתית. לא כך ראוי שיהיה,עם כל הקשר הישיר עם הצדדים, עם נושים, חייבים ועם כולם. אנחנו מתחת לדגל לצידו של בית המשפט".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
כל אדם הגון וישר לו יכול היה בוחר להתדיין בפני שופטת אמיצה וישרה זו
בעית המשפט העליון המנוכר והאדיש עשה לו ספורט חדש ועקבי בהפיכת החלטותיה של שופטת אמיצה ערכית ודעתנית זו, אלא שככל שהוא עושה זאת אמון הציבור בו נשחק עוד ועוד. כב' השופטת אגמון ראויה לעליון ועוד יותר מכך העליון ראוי לה ויפה שעה אחת קודם.
אבי קריות , קריות  |  21.01.14
13.
התגובה של שופט העליון עמית היא ההסבר למה העליון איבד את אמון הציבור
הזחיחות התגובה המזלזלת כאילו העליון פוסק רק מנקודת המבט של אלוהים- מבהירים למה צריך להחליף שם את כל ההרכב. העולם השתנה והם תקועים בשנות השבעים. העם לא יכבד אותם כשהם מזלזלים באינטרסים של הרוב.
דוגממא  |  27.12.13
לכל התגובות