אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איגוד המהנדסים: "נפילת המרפסות בחדרה תמרור אזהרה לקראת אסון ורסאי הבא" צילום: חסן שעלאן, ynet

איגוד המהנדסים: "נפילת המרפסות בחדרה תמרור אזהרה לקראת אסון ורסאי הבא"

באיגוד המהנדסים לבנייה ותשתיות קוראים לחייב בחוק פיקוח הנדסי מקצועי בכל פרויקט וטוענים: "עד היום לא יושמו המלצות ועדת זיילר בעקבות אסון ורסאי שמטרתם למנוע אסונות דומים"

01.01.2014, 15:41 | דותן לוי
בעקבות נפילת המרפסות בחדרה, קוראים היום באיגוד המהנדסים לבנייה ותשתיות להשלים את יישום המלצות ועדת זיילר שהתקבלו בעקבות אסון ורסאי ולהסדיר את ההגדרה הסטטוטורית של התפקידים ההנדסיים בענף ובראש ובראשונה לחייב פיקוח הנדסי מקצועי בכל פרויקט.

קראו עוד בכלכליסט

באיגוד קוראים להסדיר את הנושא מזה זמן רב אך החליטו להתכנס היום שוב על מנת לנסות ולהאיץ את הטיפול בפיקוח על הבנייה. נזכיר, כי אתמול נחשף ב"כלכליסט" כי חברת גינדי השקעות יזמית הפרויקט לא שכרה חברת פיקוח חיצונית לפרויקט בחדרה, מהלך אשר אינו מחויב כיום בחוק.

דני מריאן יו"ר איגוד המהנדסים לבנייה ותשתיות ציין כי נכון להיום , לא רק שאין חובה חוקית למנות מפקח אלא גם אין הגדרה סטטוטורית לגבי זהות המפקח, סמכויותיו ואחריותו. מינוי מפקח, סמכויות המפקח (גם כאשר מונה) ואחריותו בפרויקט נתונות להחלטת היזם או הבעלים. זהותו והכשרתו המקצועית של המפקח אינה מוגדרת והוא אף אינו חייב להיות מהנדס רשוי.

דני מריאן יו"ר איגוד המהנדסים דני מריאן יו"ר איגוד המהנדסים דני מריאן יו"ר איגוד המהנדסים

מריאן מוסיף כי האירוע המצער שקרה בחדרה, שלמזלנו לא גבה קורבנות בנפש. צריך לשמש כתמרור אזהרה לקראת אסון אפשרי נוסף והוא מהווה הזדמנות לממשלת ישראל ולגורמים האחראים לכך, להתעשת ולהשלים את הסדרת המקצועות בענף ההנדסה והתשתיות למניעת אסונות בעתיד.

עם זאת מריאן מציין כי מדובר בתקלה נקודתית חמורה ולא בתופעה ענפית. בישראל יש רמה הנדסית וביצועית גבוהה עם שיעור תקלות שאיננו חורג מהמקובל בעולם המערבי. הסדרת הענף תאפשר שיפור ושדרוג העשייה ההנדסית ותשפר את ההגדרות של כשירויות נדרשות, אחריות וגבולות גזרה ברורים בין שלל הגורמים העוסקים בנושא.

בעקבות אסון ורסאי שהתרחש בשנת 2001 הוקמה ועדת זיילר שקבעה בין היתר במסקנותיה שעל מנת למנוע אסונות דומים יש להסדיר את ההגדרה הסטטורית של העיסוקים בענף ההנדסה והבנייה. ביניהם יש להסדיר את תפקיד מפקח הבניה מנהל הביצוע, מנהל הפרויקט ומתכננים במקצועות השונים. כשנתיים לאחר מכן ממשלת ישראל קיבלה החלטה ליישם את המלצות הועדה והטילה על משרדי השיכון הפנים והכלכלה את האחריות ליישומם עם זאת, עד היום למרות פעילות שנעשתה על ידי איגוד המהנדסים במסגרת המועצה להנדסה ואדריכלות שמופקדת במשרד הכלכלה על רישוי המהנדסים למימוש ההמלצות בהתאם להחלטת הממשלה החלטת הממשלה לא קוימה.

אחד התפקדים המהותיים בין התפקידים שועדת זיילר המליצה להסדיר הוא תפקיד המפקח. תפקידו של המפקח לשמש רשות פיקוח ובקרה נפרדת ממערכת הביצוע ולוודא את ביצוע העבודה על פי התוכניות, התקנים והתקנות התקפים ולאשר זאת לצורך קבלת אישור אכלוס למבנה או לפרויקט (גם בפרויקטים בתחום התשתיות ) איגוד המהנדסים לבנייה ותשתיות הביא לדיון במועצה להנדסה ואדריכלות שתפקידה לייעץ לשר הכלכלה בנושא הרגולציה של מקצועות ההנדסה, טיוטה של תקנות הכוללות את הסדרת כלל המקצועות התואמת את המלצות ועדת זיילר.

לפני כשנה וחצי קיבלה המועצה החלטה המאמצת את טיוטת התקנות והעבירה אותה לטיפול הדרגים המקצועיים במשרד הכלכלה. בדיון במועצה שנערך לפני כחודשיים התברר שהנושא כלל לא קודם מאז קבלת הטיוטה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות