אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל משרד הבינוי: "רעיון המיסוי על דירות - מטומטם" צילום: ענר גרין

מנכ"ל משרד הבינוי: "רעיון המיסוי על דירות - מטומטם"

בן אליהו אמר כי העלאת מס הרכישה ל-20% היא כמו חוק שאומר "אל תקנו דירות"; בנוגע לעתיד הוא הציע לשווק מכרזים ליזמים בשיטת האופציה בה היזם זוכה במכרז אבל לא משלם על הקרקע ויש לו שנה למצוא רוכשים לנהל משא ומתן מול הרשות המקומית לגבי התב"ע ורק כעבור שנה לממש את האופציה או לא

14.05.2015, 12:05 | דותן לוי

"רעיון המסים על דירות מטומטם, כל הרעיון של מיסוי לא מייצר דירות, אם נגדיל את העול על המשקיעים שרובם לא מחו"ל אלא כאלה שקונים דירה לבן שלהם או לטובת החזר בתקופת הפנסיה זה רק יגרום לנזק. אם יעלו את מס הרכישה ל-20% מחירי השכירות יכפילו את עצמם. יש לנו נסיון רע עם השינויים שנעשו במס שבח והיו כאלה לא מעט לאורך השנים, זה גורם לחוסר יציבות, שוק אוהב יציבות ולא שינויים תכופים. מה שקורה במסים יגרום למי שתכנן לרכוש דירה בעוד חודשיים להקדים את הרכישה שלו ולמי שתכנן למכור לאחר אותה. זה נכון שאם יחוקקו מס רכישה כזה זה בעצם כמו חוק שאומר אל תקנו דירה, אנחנו לא מאמינים שזה משנה את השוק אלא מעוות אותו ולא פותר את הבעיה", כך אמר הבוקר שלמה בן אליהו מנכ"ל משרד הבינוי בכנס של התאחדות בוני הארץ (הקבלנים).

קראו עוד בכלכליסט

בעקבות טענות הקבלנים על אוזלת ידה של הממשלה בקידום ענף הבנייה ובפתרון משבר הדיור אמר בן אליהו, "גם אני הייתי בשוק הפרטי והיו לי אין ספור הצעות וטענות והחלטתי להגיע למגזר הציבורי ולעשות דברים במקום להתלונן. במגזר הציבורי יש אנשים שרוצים לעשות דברים, יש שר שלא רוצה להוריד את המחירים בקדנציה שלו? הרי זה נותן לו כרטיס פוליטי אדיר. בחודשים האחרונים ישבו איתי ועם אנשי ההתאחדות אנשיו של כחלון כדי ללמוד את הבעיות, הם חקרו אותי וניסו להבין כל חוליה בשרשרת היצור ולהבין את מה אפשר לעשות. המשמעות היא שאנחנו יודעים איך לפתור את הבעיה, המוצר הזה של דירה הוא בידי הממשלה, הקרקע העובדים והמיסוי קשורים כולם לממשלה. הבעיה היא שאין לנו היצע מתוכנן, וכשאין היצע המחירים עולים כי אין ביקוש. הציבור כבר לא מאמין לממשלה כי מאז 2008 מבטיחים לו הבטחות ומצהירים הצהרות. הפתרונות שהצענו כדי להגדיל את ההיצע לא תמיד עבדו אבל יש לנו כמה הצעות שהועלו גם כלפי אנשיו של כחלון".

שלמה בן אליהו שלמה בן אליהו שלמה בן אליהו

בנוגע להצעות של אנשי המשרד ליישום בממשלה הבאה אמר בן אליהו כי אחת ההצעות הבולטות נוגעת למכרזים שבהם הקבלנים מתחבטים האם לרכוש את הקרקע בשל צפי ביקוש קטן בפריפריה במקומות דוגמת ירוחם, מצפה רמון ואחרים. "הצענו שאלה יהיו מכרזי אופציה בהם היזם זוכה במכרז אבל לא משלם על הקרקע ויש לו שנה למצוא רוכשים לנהל משא ומתן מול הרשות המקומית לגבי התב"ע ורק כעבור שנה לממש את האופציה או לא. דבר שני, תוכנית העבודה של 2017 לשיווקים ידועה לנו, התוכניות הללו חלקן בשלב ההתנגדויות. חשבנו לשחרר את השיווקים בשלב ההתנגדות במקומות שבהם אין חסמים, היזמים יקנו את המוצר הזה שהוא לא בשל, יכמתו מה הסיכוי לקדם אותו יתנו לנו הצעת למחיר וירוצו אתם בוועדות".

עוד אמר בן אליהו, "כולם אומרים שצריך תוכנית אחת בועדה אחת אבל כל הגאונים שאומרים את זה לא מצליחים להעביר את זה. הצענו לכחלון שמהיום והלאה תוכניות מתאר ארציות יהיו תוכניות מנחות ולא סטטוטוריות כלומר אם מישהו רוצה ליזום תוכנית לתחנת דלק למשל יוכל לעשות זאת. הצוות של כחלון לקח את זה צעד אחד קדימה, עצר אותנו ושאל למה שהוועדות המחוזיות לא יהיו מנחות ורק התוכניות המפורטות יהיו סטטוטוריות ואני מקווה שהם באמת יקדמו את זה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

17 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
איך, רק תסביר לי, איך באיזור המרכז שכבר מתפוצץ מתושבים, אפשר להגדיל את מס' הדירות
כבר ידועה, העומס על תשתיות קיימות רק תגדיל את מס' הבעיות כמו ביוב, מים, וחשמל. אז האזרחים שקנו שם דירות להשקעה רק נהנים מתשואות שאי אפשר למצוא באף מקום בעולם. כן גם מחירי הדירות רק עולים ואי אפשר לעצור את זה כי הגדלת מס' הדירות על אותו שטח רק יביא להרעת איכות החיים ושם אף אחד מכל ראשי העיריות לא מעוניין בזה. הגדלת מס' הדירות בשאר השטחים במדינה, כמו באר-שבע ששם מס' הדירות שמוצעות למכירה גם כך גדול אז הפעולה הזאת לא תביא שום תועלת. בירושלים הגדלת מס' הדירות על אותו שטח אף הוא יביא לעומס אותן תשתיות ועל הרעה באיכות חיים. אז איפה פה יעזרו הגדלת מס' הדירות? אם הטלת מס' רכוש על בעלי בתים תגרום העלאת מחירי השכירויות, לאן יברחו הצעירים?
על אותו שטח? הצפיפות על הכבישים  |  16.05.15
לכל התגובות