אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח לוקר לבחינת תקציב הביטחון הוגש, אך הציבור יוכל לקרוא אותו רק עוד שבועיים צילום: עמית שאבי

דו"ח לוקר לבחינת תקציב הביטחון הוגש, אך הציבור יוכל לקרוא אותו רק עוד שבועיים

לאחר עבודה שארכה למעלה משנה ודחיות רבות הוגש הבוקר הדו"ח ובו המלצות על תקציב הביטחון על שולחנו של ראש הממשלה; על פי הערכות נתניהו דחה את פרסומו לציבור כדי למנוע אי יציבות פוליטית נוספת; ח"כ עופר שלח: "לפרסם את הדו"ח מייד"

07.07.2015, 12:50 | שאול אמסטרדמסקי

לאחר יותר משנה של עבודה, ועדת לוקר לבחינת תקציב הביטחון הגישה הבוקר (ג') את המלצותיה לראש הממשלה בנימין נתניהו, אולם הוא יפורסם לציבור רק בעוד שבועיים. זאת משום שראש הממשלה בנימין נתניהו ואנשיו החליטו כי בשבועיים הקרובים הציבור לא יוכל לראות את הדו"ח ואת ההמלצות הכלולות בו, וכי בתקופה זו משרדי האוצר והביטחון אמורים ללמוד אותו ולהתייחס אליו.

קראו עוד בכלכליסט

תקציב הביטחון יעמוד השנה על כ-58 מיליארד שקל, ככל הנראה, וטרם ברור מה יהיה גובה התקציב בשנה הבאה. אחת ההערכות במערכת הפוליטית היא כי נתניהו החליט לא לפרסם כעת את הדו"ח משום שהוא רוצה לחסוך מעצמו אי יציבות פוליטית נוספת, מלבד המלחמה הציבורית על מתווה הגז. ככל הידוע, לפחות חלק מחברי הוועדה עצמם התנגדו להסתרת הדו"ח במשך שבועיים, אולם לא הצליחו לשנת את החלטת נתניהו.

ראש הממשלה החליט על הקמת הוועדה באוקטובר 2013, לאחר עוד סבב של קרבות תקציביים בין משרדי האוצר והביטחון על גובה התוספת לתקציב הביטחון. לראשות הוועדה מינה נתניהו את מזכירו הצבאי לשעבר אלוף (במיל׳) יוחנן לוקר.

הוועדה הגישה הבוקר את הדו"ח הסופי שלה לראש הממשלה לאחר דחיות רבות בהגשתו, האחרונה שבהן בשבוע שעבר. ביום שלישי האחרון חברי הוועדה היו אמורים להגיע לירושלים ולמסור את הדו"ח, והעיתונאים היו אמורים להגיע לאחר מכן לשיחה עם יו"ר הוועדה לוקר, אולם ברגע האחרון העניין נדחה.

למעשה, על פי עדויות שונות, הדו"ח היה מוכן כבר ברובו לקראת סוף שנת 2014, אולם אז הבחירות הוקדמו וחברי הוועדה חיכו לראות מי יהיה ראש הממשלה הנבחר.

יוחנן לוקר. על פי עדויות שונות, הדו"ח היה מוכן כבר ברובו לקראת סוף שנת 2014, אולם אז הבחירות הוקדמו וחברי הוועדה חיכו לראות מי יהיה ראש הממשלה הנבחר, צילום: יעקב מהגר יוחנן לוקר. על פי עדויות שונות, הדו"ח היה מוכן כבר ברובו לקראת סוף שנת 2014, אולם אז הבחירות הוקדמו וחברי הוועדה חיכו לראות מי יהיה ראש הממשלה הנבחר | צילום: יעקב מהגר יוחנן לוקר. על פי עדויות שונות, הדו"ח היה מוכן כבר ברובו לקראת סוף שנת 2014, אולם אז הבחירות הוקדמו וחברי הוועדה חיכו לראות מי יהיה ראש הממשלה הנבחר, צילום: יעקב מהגר

שלח: "לפרסם את דוח לוקר עכשיו"

ח"כ עפר שלח, יו"ר סיעת יש עתיד אמור בעקבות הגשת הדו"ח כי "מדובר בדו"ח חשוב מאין כמותו, הנוגע לנתח הגדול ביותר בתקציב המדינה, שיש לו השפעה מכרעת הן על ביטחון המדינה ועל תקציבי המשרדים האחרים.

"לפי הפרסומים בתקשורת יעוכב פרסום הדו"ח לציבור, באופן תמוה, במשך שבועיים, שבהם אמורים משרד הביטחון והאוצר "להתייחס" אליו. זוהי החלטה חמורה. דו"ח לוקר אינו ביקורת של מבקר המדינה, שאנשים אמורים להגיב לו מחשש שייפגעו אישית. מדובר בהמלצותיה של ועדה שמונתה בהחלטת קבינט כדי לעצב תקציב של עשרות מיליארדים. הציבור זכאי לראות אותו ולדון בו כמות שהוא, ומייד עם הגשתו. התייחסות המשרדים צריכה להיות חלק מן הדיון הפתוח במסקנות,

ולא להיעשות בתהליך שאינו שקוף.

"זהו המשך של מדיניות ההסתרה האופיינית לראש הממשלה. ממש כמו במתווה הגז, הוא מנסה להביא להכרעה דברים בעלי משמעות ציבורית ראשונה במעלה בלי לחשוף אותם לציבור. הדברים מדאיגים עוד יותר משום שיש לי ידיעה בדוקה, לפיה פרסום הדו"ח התעכב בשבועות בשל נסיונות להשפיע על חלק מההמלצות. שאילתה שהגשתי בעניין לראש הממשלה לפני שלושה שבועות זכתה למענה כה אומלל, עד שהשר יריב לוין סירב להקריא אותה מעל דוכן הכנסת.

"חובה לפרסם את דו"ח לוקר, ועכשיו. חובה להתחיל את הדיון בתקציב הביטחון במקביל לדיון בתקציב המדינה, המעוצב באוצר בימים אלה, כי בלי החלטה לגבי גודלו והרכבו אין שום משמעות להחלטות תקציביות אחרות. אני קורא לחברי הוועדה, חבורה של אנשים נבונים ועצמאיים, להשתתף בדיון הזה בפומבי – אחרת יהפוך הדו"ח לאות מתה, כמו שקרה במקרים קודמים", אמר שלח.

תגיות