אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עסקת ענק בתעשייה הכימית: דו פונט ודאו כימיקל מתמזגות צילום: רויטרס

עסקת ענק בתעשייה הכימית: דו פונט ודאו כימיקל מתמזגות

מדובר בעסקה הגדולה ביותר אי פעם בתחום, והיא תיצור חברה בשווי של 130 מיליארד דולר. החברה המשולבת תיקרא DowDuPont והכוונה בהמשך היא לפצלה לשלוש חברות שייסחרו בנפרד

11.12.2015, 14:08 | שירות כלכליסט

עסקת ענק בתעשייה הכימית: דו פונט (DD) ודאו כימיקל (DOW) הודיעו היום (ו') כי יתמזגו. מדובר בעסקה הגדולה ביותר אי פעם בתחום, והיא תיצור חברה בשווי של 130 מיליארד דולר. החברה המשולבת תיקרא DowDuPont, והכוונה בהמשך היא לפצלה לשלוש חברות - בתחומי החקלאות, מוצרים מתמחים וחומרים מיוחדים -  שייסחרו בנפרד. מנכ"ל דאו, אנדרו ליברויס, יהפוך ליו"ר בכיר, ומנכ"ל דו פונט, אד ברין, יהיה המנכ"ל של החברה החדשה. ליברויס אמר היום בהתייחס לעסקה: "היא תמיד הייתה על הפרק".

המהלך מגיע לאחר שנתיים של לחץ מצד משקיעים אקטיביסטים שטענו שבעלי המניות של שתי החברות ייהנו משווי גדול יותר לו היו מתפצלות. מניית דו פונט זינקה ב-54% בשלושת החודשים האחרונים ומניית דאו כימיקל - ב-25%. זאת בעוד שמדד S&P 500 עלה ב-4.7%.

קראו עוד בכלכליסט

לפי תנאי העסקה, מחזיקי המניות של דו פונט יקבלו 1.282 מניות של החברה המשולבת על כל מניית דו פונט שברשותם. בסך הכל הם יחזיקו ב-50% ממניות החברה המשולבת, וכך גם מחזיקי דאו כימיקל. הצפי הוא שהעסקה תיסגר סופית ברבעון השני של השנה הבאה, והיא תחסוך 3 מיליארד דולר בעקבות המיזוג. הפיצול המתוכנן לשלוש חברות צפוי להתרחש שנה וחצי עד שנתיים לאחר מכן. במקביל דו פונט הודיעה כי תחל בתוכנית לצמצום הוצאותיה ב-700 מיליון דולר ב-2016, ותיקח חוב לשם כך.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

"עסקה זו משנה את המשחק בתעשייה שלנו ומשקפת את שיאו של החזון שאנו מטפחים מזה למעלה מעשור - לצרף את שתי החברות החדשניות והמובילות בתחום מדעי החומרים", אמר ליבריס בהצהרה.

על פי אנליסטים המסקרים את החברות, כפילות המוצרים של השתיים לא משמעותי והחברה הממוזגת תתמקד כנראה בתחום הזרעים והכימיקלים לחקלאות. לדברי ג'ייסון מיינר, אנליסט בבלומברג אינטלג'נס, גם בשווקים אלו מתחרות השתיים ביריבות ענק כמו סינג'נטה, מונסנטו ובייר.

יבולים נמוכים

דו פנט הוקמה ב-1802 אז הייתה חברה לייצור אבקת שריפה על גדות נהר הברנדיוויין בדלוור, ועד היום נמצאים משרדיה במקום. דאו כימיקלים, נוסדה ב-1897 לאחר שהרברט הנרי דאו המציא שיטה חדשה להפקת היסוד ברומין לתעשיית התרופות והצילום.

פעילותה החקלאית של דו פונט עמדה על כ-9.2 מיליארד דולר מהכנסותיה בתשעה החודשים הראשונים של 2015, או 41% ממכירותיה. כך על פי נתונים בידי בלומברג. חטיבת האגרו כימיקלים של דאו רשמה 4.8 מיליארד דולר במכירות, או 13% מסך ההכנסות החברה.

במהלך השנה רווחו ספקולציות לגבי אפשרות של מיזוג בין השתיים, שנבעו מירידה במחירי היבול מה שהפעיל לחצים על הכנסות החקלאים ומכאן גם על החברות. גורם אחר היה הצעת הרכישה של מונוסנטו לסינג'נטה שבוטלה באוגוסט.

המיזוג הוא למעשה "התשובה לכל השאלות לגבי מי תרים ראשונה את הכפפה בקלחת הספקולציות לגבי מיזוגים בתעשיית הכימיקלים לחקלאות", אמרו כריס שו והרב הארדט, אנליסטים במונס קרספי הרדט (Monness Crespi Hardt ).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות