אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כחלון נקרא להציל את חוק השכירות צילום: אלכס קולומויסקי

כחלון נקרא להציל את חוק השכירות

יוזמי החוק הח"כים סתיו שפיר ורועי פולקמן הסכימו לדחות את ההצבעה על חוק שכירות הוגנת בשל המחלוקת עם שרת המשפטים. שר האוצר התבקש למצוא נוסחת פשרה

14.01.2016, 07:04 | אביב גוטר

עוד דחייה בהליכי החקיקה של החוק לשכירות הוגנת. אתמול היה החוק אמור להגיע להצבעה טרומית במליאת הכנסת אך ההצבעה נדחתה בשבועיים לאחר שיוזמת החוק, ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני), נעתרה לבקשת שר האוצר משה כחלון להסירו מסדר היום כדי להגיע במהלך השבועייים הקרובים להסכמות בין משרד האוצר למשרד המשפטים על שיטת ההסדרה של שכר הדירה ולבחינת תמריצים ומציאת אלטרנטיבות.

קראו עוד בכלכליסט

הסחבת בעניין החוק לשכירות הוגנת נמשכת יותר משנתיים. ביום הראשון של הכנסת הנוכחית הגישה שפיר הצעה לאפשר רציפות של הליך החקיקה מהכנסת ה־19 שלא סיימה את הטיפול בחוק לאחר שהוכרז על הקדמת הבחירות. ח"כ רועי פולקמן (כולנו) החליט לחבור לשפיר ויחד הם המשיכו לקדם את החוק שכלל תחילה פיקוח על גובה שכר הדירה והסדרת תנאי החוזה בין בעלי הדירה לשוכרים.

לאחר התנגדויות רבות מצד משרד המשפטים, החליטו השניים לוותר על מנגנון הפיקוח ולהחליפו בתמריצי מס שיעודדו משכירים לא להעלות את שכר הדירה לתקופה של שלוש שנים.

יוזמת הפיקוח כבר הוחלפה בתמריצים

לפי דו"ח של ה־OECD בנושא שוק הדיור, ישראל נמצאת במקום הלפני אחרון בהשוואה בינלאומית בנושא רגולציה בענף השכירות הפרטית. הדו"ח טען ששוק השכירות בישראל במצב "שאינו אופטימלי" ושיש להסדירו, אך ציין בחיוב את אי־ההתערבות הממשלה בשוק השכירות הפרטית.

איילת שקד, שרת המשפטים. מתנגדת לרשם שכירויות ארצי, אך מוכנה לרשם עירוני וולונטרי לפי החלטתה של כל עירייה. כמו כן אין התנגדות עקרונית להטבות מס, אבל במתכונת שהן הוצעו הן לא ניתנות ליישום על ידי רשות המסים. יש למצוא מנגנון תמריצים יעיל יותר , צילום: אלכס קולומויסקי איילת שקד, שרת המשפטים. מתנגדת לרשם שכירויות ארצי, אך מוכנה לרשם עירוני וולונטרי לפי החלטתה של כל עירייה. כמו כן אין התנגדות עקרונית להטבות מס, אבל במתכונת שהן הוצעו הן לא ניתנות ליישום על ידי רשות המסים. יש למצוא מנגנון תמריצים יעיל יותר | צילום: אלכס קולומויסקי איילת שקד, שרת המשפטים. מתנגדת לרשם שכירויות ארצי, אך מוכנה לרשם עירוני וולונטרי לפי החלטתה של כל עירייה. כמו כן אין התנגדות עקרונית להטבות מס, אבל במתכונת שהן הוצעו הן לא ניתנות ליישום על ידי רשות המסים. יש למצוא מנגנון תמריצים יעיל יותר , צילום: אלכס קולומויסקי
ח"כ רועי פולקמן. דורש רשם שכירויות ארצי והנחה במס שבח או במע"מ למשכירים שיתחייבו או יוכיחו שאין בכוונתם להעלות את גובה השכירות למשך 3 שנים, צילום: מיקי אלון ח"כ רועי פולקמן. דורש רשם שכירויות ארצי והנחה במס שבח או במע"מ למשכירים שיתחייבו או יוכיחו שאין בכוונתם להעלות את גובה השכירות למשך 3 שנים | צילום: מיקי אלון ח"כ רועי פולקמן. דורש רשם שכירויות ארצי והנחה במס שבח או במע"מ למשכירים שיתחייבו או יוכיחו שאין בכוונתם להעלות את גובה השכירות למשך 3 שנים, צילום: מיקי אלון

שפיר ופולקמן כבר הוכיחו פשרנות והגיעו להסכמות עם משרדי האוצר והמשפטים ביולי האחרון ובעקבות כך הצעת החוק זכתה לאישור ועדת השרים לחקיקה. שפיר ופולקמן הסכימו להכניס לחוק התניות שיחליפו את הפיקוח שנכלל בו במקור על מחירי השכירות במתן תמריצים והטבות מס לבעלי דירות שיימנעו מהעלאת מחיר השכירות.

כמו כן, סוכם אז בין הצדדים על הקמת רשם שכירויות שישמש מאגר מידע שקוף לציבור ויסייע לשוכרים להכיר את רמות המחירים באזורים שונים, ויספק מידע על חוזי השכירות ובייחוד על גובה שכר הדירה ששילמו השוכרים הקודמים באותו נכס.

ביום ראשון השבוע חלה תפנית מפתיעה. שרת המשפטים שקד הודיעה שלא ניתן ליישם באופן יעיל כלי כמו רשם השכירויות ולמעשה נסוגה השרה מתמיכתה בהצעת החוק לאחר שכפתה על פולקמן ושפיר פשרה כתנאי לתמיכתה. ח"כ פולקמן הודיע שאינו מוכן להתפשר ולהוציא מהחוק את הסעיף בעניין רשם השכירויות. לדבריו, בימים האחרונים מתקיימות שיחות עם השרה שקד כדי לגבש מתווה שכירות הוגנת שייטיב עם השוכרים ויסייע לייצב את שוק השכירות בישראל לטווח הארוך. גורמים במערכת הפוליטית מספרים שפולקמן גייס את כחלון למו"מ משום שהוא רואה בשוק השכירות הפרטית מרכיב חיוני במדיניות שמוביל כחלון.

פרויקט מגורים להשכרה ברמת השרון, צילום: אוראל כהן פרויקט מגורים להשכרה ברמת השרון | צילום: אוראל כהן פרויקט מגורים להשכרה ברמת השרון, צילום: אוראל כהן

משרד המשפטים: רשם שכירויות הוא מיותר

שפיר, שקצת נדחקה לצד, מסרה: "נראה ששר האוצר מחויב לקדם את החוק ואני נכונה לשתף פעולה עמו ועם משרדי הממשלה כדי להוציא לפועל בהקדם הסדרה של שוק פרוץ ונצלני שמפקיר שני מיליון שוכרים".

ממשרד המשפטים נמסר כי רשם שכירויות הוא גוף מיותר ומנופח שעלותו גבוהה ובעיקר עלויות בירוקרטיות גבוהות. עם זאת, המשרד מוכן לתמוך בהצעה אם רשם השכירויות יהיה עירוני וולונטרי. כמו כן, משרד המשפטים תומך בהשגת הסכמות עם רשות המסים, שחושבת שיש אובדן הכנסות עצום שמוערכות בחצי מיליארד שקל ושתמריצי המס לא ימומנו באמצעות העלאת מסים.

הבדלי הגישה בנוגע לחוק שכירות הוגנת

העמדה של רועי פולקמן

דורש רשם שכירויות ארצי והנחה במס שבח או במע"מ למשכירים שיתחייבו או יוכיחו שאין בכוונתם להעלות את גובה השכירות למשך שלוש שנים

העמדה של איילת שקד

מתנגדת לרשם שכירויות ארצי, אך מוכנה לרשם עירוני וולונטרי לפי החלטתה של כל עירייה. כמו כן אין התנגדות עקרונית להטבות מס, אבל במתכונת שהן הוצעו הן לא ניתנות ליישום על ידי רשות המסים. יש למצוא מנגנון תמריצים יעיל יותר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות