אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נוכח הסחבת בחוק שכירות הוגנת: עיריית ת"א מפרסמת "מורה נבוכים" למשכיר ולשוכר צילום: שאטרסטוק

נוכח הסחבת בחוק שכירות הוגנת: עיריית ת"א מפרסמת "מורה נבוכים" למשכיר ולשוכר

העירייה יוצאת במהלך המביע אי אמון מוחלט בכנסת שמתמהמת כבר למעלה משנתיים בטיפול בחוק שמטרתו להסדיר את שוק השכרת הדירות; ח"כ סתיו שפיר, אחת ממגישות ההצעה: "מדובר בפיתרון חלקי, אך אני קוראת לכל הערים בישראל לאמץ יוזמות מסוג זה"

11.04.2016, 19:50 | אביב גוטר

לאור הסחבת המתמשכת בחוק שכירות הוגנת הודיעה היום (ב') עיריית תל אביב כי תשיק בקרוב חוזה שכירות עירוני מומלץ לשימוש חופשי של התושבים. מטרת החוזה היא להגן על זכויות המשכיר והשוכר ולמנוע חיכוכים עתידיים ביניהם. בנוסף נועד החוזה לייצר סטנדרט חדש של חוזה הוגן ולהקנות ידע בנוגע לזכויות של שוכרים ומשכירים באחד. במהלך זה עיריית תל אביב מביעה אי אמון מוחלט בבית הנבחרים שבמשך שנתיים לא מצליח להעביר חוק שמטרתו לדאג לשוכרים ולמשכירים ולהסדיר את הרגולציה בשוק השכירות הפרטי.

קראו עוד בכלכליסט

כחלק מפעילות מרכז הדיור העירוני הפועל בבית הצעירים ברחוב מאז"ה 9 ולאחר שהגיעו מאות פניות בכך ששוכרים רבים אינם מודעים לזכויויהם וכתוצאה מכך מצאו את עצמם חותמים על חוזים דרקוניים הוחלט לספק עבורם פתרון פשוט בצורת חוזה שכירות. החוזה יהיה נגיש וידידותי למשתמש, הן בשפה שבה ינוסח והן בתוכן ויתייחס בין היתר למשך תקופת השכירות, אחריות לפגמים ותיקונים, ביטחונות, מטרדים צפויים, מסירת הדירה, ביטוח הדירה, וסיום ההסכם.

ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי: "מצוקת הדיור בישראל ומחירי הדירות אשר ממשיכים לעלות מגדילים את היקף השוכרים ומרחיבים את התלות שלהם בבעלי הדירות. לצערי, למרות הבטחות והתחייבויות חד משמעיות של חברי הממשלה, עד כה לא נעשה דבר כדי לקדם את השינויים הנדרשים בחקיקה ולשנות את המציאות העגומה בשוק השכירות. עיריית תל אביב-יפו עושה מאמצים כדי לסייע במציאת פתרונות שונים להסדרה ולפיקוח על הנושא, בין היתר באמצעות קידום החוק לשכירות הוגנת, אשר "תקוע" בממשלה למעלה משנה וחצי. העירייה אמנם אינה יכולה להסדיר את השוק, אך היא יכולה להמליץ לצדדים על חוזה מומלץ ומאוזן שיהווה סוג של "מורה דרך", הן לשוכרים והן לציבור בעלי הדירות ואני קורא להם לעשות בו שימוש".

 , צילום: אוראל כהן צילום: אוראל כהן  , צילום: אוראל כהן

מיקי גיצין, חבר מועצת העיר ויו״ר הוועדה למדיניות שכירות: "כישלונה של הממשלה לייצר רגולציה מאוזנת בשוק השכירות, כפי שמקובל במרבית המדינות המערביות, פוגעת קשות בציבור השוכרים והמשכירים בישראל. בארץ נוצר מצב לא מאוזן ובעיקר תנודתי, שמקשה על תכנון ארוך טווח בתחום הדיור בעיקר באזורי הביקוש המרכזיים. עיר כמו תל אביב-יפו שכחמישים אחוזים מתושביה הם שוכרי דירות, מחויבת למהלך ציבורי משמעותי שישפיע באופן חיובי על שוק זה וזו מטרתו המרכזית של חוזה השכירות העירוני, אותו אנו מתכננים להשיק. תחילתו של התהליך, יהיה בדיון ציבורי שיתקיים בוועדה שבה ישבו מומחים לצד נציגי ציבורי. אני מקווה שאכן ציבור השוכרים והמשכירים ייקח חלק פעיל בדיון".

הצעת החוק המקודמת על ידי חברי הכנסת סתיו שפיר ורועי פולקמן כוללת בתוכה היום רגולציה לגבי שנועדה להסדיר את היחסים בין השוכר למשכיר ומהם הדרישות המינימליות להגדרת דירה ראויה למגורים, הקמת רשם שכירויות באופן ארצי או עירוני שייתן מענה שקוף וגלוי לציבור אודות עסקאות שכירות שנעשו בקרבתם כדי להרחיב את המידה הקיים ותמריצים שנועדו לעודד בעלי דירות שלא להעלות את שכר הדירה לתקופה של שלוש שנים לפחות ובתמורה יזכו להקלות מס. אולם כאמור, הצעת החוק זוכה להתנגדות עזה מצד שרת המשפטים איילת שקד שטוענת כי הטלת רגולציה תפעל בדיוק להקטנת היצע הדירות משום שדירות רבות יצאו מהשוק בעקבות כך שיוגדרו לא ראויות למגורים, מה שיוביל ללחץ לעליית מחירים. שקד מתנגדת גם להקמת רשם שכירויות בטענה כי הוא לא אפקטיבי ויהווה נטל על משלמי המסים ובנוסף טוענת כי התמריצים שהוצעו על ידי השניים (שפיר ופולקמן) אינם מספקים ואנם יעילים דיו כדי לעודד בעלי דירות שלא להעלות את שכר הדירה.

"מדובר ביוזמה מצויינת של עיריית תל אביב, ואני קוראת לכל הערים בישראל לאמץ יוזמות מסוג זה. יחד עם זאת, מדובר בפיתרון חלקי ונקודתי בלבד. שוק השכירות בישראל זקוק להסדרה כפי שקיימת בכל מדינות המערב, על מנת לעודד שכירות ארוכת טווח, למנוע את ניצול חולשתם המובנית של השוכרים ולסייע לדור שלם של ישראלים לחסוך בביטחון לדירה משלהם. החוק שהגשנו מונח על שולחן הממשלה כבר שנה. הגיע הזמן שהממשלה תיקח אחריות ותפסיק לעכב אותו", מסרה חה"כ סתיו שפיר בתגובה לנוסח השכירות המומלץ של עיריית ת"א.

חה"כ רועי פולקמן התייחס אף הוא ואמר: "כל עשייה חברתית היא דבר מבורך. בימים אלה, אנו פועלים במרץ להביא לשינוי מהותי בעולם השכירות שיהיה לו גם תוקף חוקי ומחייב ולא המלצה בלבד. אומנם היו עיכובים אבל בזמן הזה אני מקדם מתווה שיביא עמו בשורות ויציבות למשכירים ול-2 מיליון שוכרים בישראל. אני סבור שכבר בתקופה הקרובה נוכל להתקדם צעד נוסף ומשמעותי בתחום".

תגיות