אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השאלה היחידה ששואל מנכ"ל בורגר קינג מועמדים לעבודה צילום: Burger King

השאלה היחידה ששואל מנכ"ל בורגר קינג מועמדים לעבודה

דניאל שוורץ אשר ביצע מהפך ברשת המזון המהיר שואל שאלה אחת שנראית פשוטה אך מפילה הרבה מועמדים לעבודה בפח. כיצד אתם הייתם עונים?

07.12.2017, 13:49 | שירות כלכליסט

מנכ"ל בורגר קינג, דניאל שוורץ, אשר ביצע מהפך ברשת המזון המהיר והביא אותה לרמה השווה לזו של מקדונלד'ס נוהג לשאול מועמדים לעבודה שאלה אחת ויחידה. בראיון לניו יורק טיימס סיפר שוורץ על השאלה היחידה שהוא נוהג להציג למועמדים כדי לקבוע אם הם מתאימים לעבודה: "האם אתה חכם או שאתה עובד קשה?"

קראו עוד בכלכליסט

נראה שהשאלה פשוטה למדי – הרי כל מעביד רוצה לשמוע שאנו עובדים קשה. אולם על פי שוורץ, רבים מהמועמדים עונים שהם חכמים ועל כן לא צריכים לעבוד קשה.

זוהי טעות גדולה.

הנקודה היא שמעסיק לא צריך להעסיק אנשים המעידים על עצמם כעובדים חרוצים. אלא מדובר יותר בגישה הנכונה. מעסיקים בוודאי לא היו רוצים להעסיק אנשים הסבורים שהם חכמים מידי עבור העבודה. הם אמנם עשויים להציג תוצאות, אך הגישה שלהם לא תתרום לתרבות הארגונית של החברה בטווח הארוך.

כיצד, אם כך, מוצאים עובדים צנועים המוכנים ללמוד? מעבר לשאלה המצוינת של שוורץ, באתר Entrepreneur פרסמו כמה טיפים נוספים לעורכים ראיונות עבודה:

 

1. שאלו את המרואיין איזה ציון היו מעניקים לו או לה מעסיקים קודמים

בקשו מהמועמד להעריך את הציון שהיה מקבל משלושת המעסיקים האחרונים שלו, על סקלה מ-1 עד 10. בקשו מהם להסביר כל ציון.

המטרה פה היא לברור את המועמדים השומרים על יחס של כבוד והגינות, גם אם הם לא מסכימים עם הבחירות של המעסיקים הקודמים. עובדים מצוינים מסוגלים לראות בעיות מזווית ראייה שונה, מה שמעיד על יכולות בין אישיות טובות.

דניאל שוורץ מנכ"ל ברגר קינג, צילום: Burger King דניאל שוורץ מנכ"ל ברגר קינג | צילום: Burger King דניאל שוורץ מנכ"ל ברגר קינג, צילום: Burger King

2. בקשו מהם לספר על "פשלות" שעשו בעבודתם

כולנו עושים טעויות אולם האופן שבו אנו מגיבים משקף את האופי שלנו. אפשר לנסח את השאלה כך: "האם אתה יכול לספר לי על מקרה אחד או שניים שבו פישלת בעבודה קודמת?".

מטרה השאלה פה היא לקבוע עד כמה יכול המועמד לקחת אחריות על הטעויות שעשה, כדי ללמוד ולהשתפר. פסלו מועמדים המאשימים קולגות או סיבות חיצוניות לטעויות שלהם - הם מסרבים לקחת אחריות על מעשיהם והם ינהגו כך גם בעבודתם הבאה.

אם המועמד מקמץ במילים ולא ממש מפגין פתיחות לגבי העניין, נסו לשאול אותו בעופן עקיף יותר, למשל "מהם דברים שהיית משנה לגבי העבודה הקודמת שלך?" , והמתינו שישתפו אתכם.

3. נסו "ללחוץ להם על כפתורים" וצפו בתגובתם

הפעילו לחץ על המועמד כדי לאלץ אותו לחשוף את פרצופו האמתי. למשל: "תודה רבה. זה נשמע בסדר אבל אני לא ממש מקבל את הרושם שאתה כוכב".

יש מועמדים שיגיבו במונולוג מלא תשוקה על פרויקטים ועבודות קודמות שבהם הצטיינו – וזה מצוין – אולם יהיו כאלו שיהפכו לאגרסיביים או דפנסיביים – את אלו שלחו הביתה ויפה שעה אחת קודם.

אם אתם חשים לא בנוח עם הגישה הישירה הזו, אתם יכולים לנסח אחרת את השאלה. למשל: "מדוע אתה סבור שאתה מועמד מוביל?"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות