אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בבית היהודי מנסים למנוע פיקוח על השירות הלאומי צילום: אלכס קולומויסקי

מעקב כלכליסט

בבית היהודי מנסים למנוע פיקוח על השירות הלאומי

לאחר שנחשף שחלק מעמותות השירות הלאומי העבירו דיווחים כפולים על מתנדביהן, הוחלט לאחד את המכרזים שלהן מול משרדי הממשלה. כעת בבית היהודי מנסים להחזיר את הגלגל לאחור

25.12.2017, 07:04 | ספי קרופסקי

השר אורי אריאל ובכירים נוספים בבית היהודי מפעילים לחץ על אגף החשב הכללי באוצר לחזור בו מההחלטה לבצע מכרז אחד לעמותות המפעילות את השירות הלאומי, כך נודע ל"כלכליסט". ההחלטה לבצע מכרז אחד התקבלה לאחר שחלק מהעמותות העבירו דיווחים כפולים על פעילות מתנדביהן וכתוצאה מכך קיבלו תקציבים עודפים בעשרות מיליוני שקלים.

קראו עוד בכלכליסט

פגישה אצל חזקיהו

בשנה שעברה נחשף ב"כלכליסט" כי חלק מהעמותות המתפעלות את תוכניות השירות הלאומי הונו לכאורה את המדינה על ידי דיווחים כפולים של מספר המתנדבים שהפעילו, כך שקיבלו תקציבים עודפים. בעקבות הפרסום נפתחה חקירת משטרה ביחידת להב 433 שנמצאת בימים אלה בעיצומה.

אורי אריאל , צילום: אלכס קולומויסקי אורי אריאל | צילום: אלכס קולומויסקי אורי אריאל , צילום: אלכס קולומויסקי

בעבר כל משרד ממשלתי או גוף הנהנה משירותי מתנדבים הוציא מכרז בעצמו, אלא שעל רקע החשיפה הוחלט באגף החשכ"ל להדק את הפיקוח על העמותות הללו. אחת ההחלטות היתה לאחד את המכרזים שהוציא כל משרד בנפרד, כך שניתן יהיה לשלוט בכמויות המתנדבים.

אלא שגורמים בבית היהודי התנגדו ליוזמה זו והחליטו לפעול נגדה. בתחילה באמצעות הצעת חוק שהניח ח"כ בצלאל סמוטריץ' בחודש שעבר על שולחן ועדת השרים, שנועדה להחזיר את המצב לקדמותו, כזה שאפשר אי־סדרים שהובילו לחקירת המשטרה. ההצעה של ח"כ סמוטריץ' הוקפאה אז בהנחיית שר האוצר משה כחלון, אלא שכעת מתברר שבבית היהודי לא אמרו נואש ומפעילים לחץ להשיב את המצב לקדמותו. באחרונה אריאל אף נפגש עם החשכ"ל רוני חזקיהו , והאחרון אמור להכריע בנושא בקרוב.

כל אחת מעמותות השירות הלאומי משמשת כקבלן ביצוע שזוכה במכרז מטעם גופים שונים המפעילים את בנות ובני השירות. הגופים משלמים לעמותות בהתאם לעלויות של כל מתנדב הכוללות משכורת בסיסית וסבסוד מרכיבים כגון אוכל ומגורים. העלות למדינה על הפעלת המתנדבים היא כ־670 מיליון שקל בשנה.

העמותות הן המדווחות על כמות המתנדבים ובהתאם לכך מקבלות תשלום. ביולי אשתקד חשף "כלכליסט" כי חלק מהעמותות העבירו דיווחים כפולים על מתנדבים למשרדים ממשלתיים שונים. מתנדב נספר לא פעם בשני מכרזים שונים - וזאת בזמן שהתנדב רק במקום אחד אם בכלל. בכך הכפילו אותן עמותות את ההכנסה על המתנדבים בין שבמתכוון ובין שלא - כפי שחלקן טענו. הדיווחים הכפולים הללו הצטברו לעשרות מיליוני שקלים בשנה שיצאו מקופת המדינה.

הבייבי של המפלגה

הקשר של הבית היהודי לעמותות אינו מקרי. כיום פועלות שמונה עמותות המפעילות מערך של כ־17 אלף מתנדבים, שבט יש רוב מובהק לבנות הציונות הדתית. העמותות נמצאות כולן תחת מינהלת השירות הלאומי המשמשת כרגולטור, מינהלת שמאז הוקמה ב־2007, היתה כפופה למשרדים שבראשם עמדו שרים מהבית היהודי. גם ראש המינהלת הנוכחי שר־שלום ג'רבי הוא איש הבית היהודי.

מלשכת שר החקלאות והממונה על השירות הלאומי נמסר כי "השר אריאל תקצב הקמה של מערכת דיווח אחידה שתמנע דיווח כפול וזאת ללא כל קשר לשאלת אופן ביצוע המכרז על ידי המדינה. אכן בימים אלו נערכה פגישה עם החשכ"ל לעניין המכרז האחוד וזאת מתוך מתוך רצון לסיים את המחלוקות בין הצדדים בהקדם. עמדת השר היא שפעילות התנדבותית במסגרת השירות הלאומי אינה דומה לכל מכרז רכש אחר של החשב הכללי ויש לבחון אותו בהתאם לייחודיות והצרכים של כל משרד ומשרד".

תגיות