אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
 פרשת מסרונים נוספת? בקשת פסילה נגד השופט טובי פתחה חקירת משטרה צילום: אתר בתי המשפט

פרשת מסרונים נוספת? בקשת פסילה נגד השופט טובי פתחה חקירת משטרה

אתמול הוגשה הבקשה לפסילת שופט המחוזי בחיפה בטענה שזה החליף מסרונים עם בכיר באגף הביטחון בהנהלת בתי המשפט שביקש ממנו, לכאורה, לבטל צו מעצר. על פי המסרונים השופט ניהל דיאלוג עם הבכיר והנחה אותו לפנות אל הסנגור שיגיש בקשה בנושא. עם זאת, מבדיקת "כלכליסט" עולה כי בפועל השופט דחה את שתי הבקשות שהוגשו לו בנושא

01.03.2018, 08:22 | ענת רואה

בקשת פסילה שהוגשה אתמול (ד') לשופט בית המשפט המחוזי בחיפה, אמיר טובי, וכללה צילומים של מסרונים שלכאורה הוחלפו בין השופט לבין בכיר אבטחה בהנהלת בתי המשפט, הועברה לפרקליטות המדינה ובהנחיית היועץ המשפטי לממשלה הובילה לפתיחה בחקירה. על פי הודעת המשטרה, יחידה 433 עיכבה עד כה שני חשודים לחקירה והחקירה נמשכת.

קראו עוד בכלכליסט

מבדיקת "כלכליסט" עולה כי המסרונים שצורפו לבקשת הפסילה הם מלפני שנה וחצי (סוף 2016) ובהם לכאורה משה צמרת, סגן ראש אגף בטחון וקב"ט מחוז חיפה בהנהלת בתי המשפט, לוחץ על השופט לבטל צו מעצר וכותב לו "אני מחוייב שם מאוד מאוד כבודו". השופט השיב: "אני מבין. אני צריך זמן" והנחה את צמרת שהסנגור יגיש לו בקשה בנושא במערכת נט המשפט.

מבדיקה בתיק במערכת נט המשפט עולה כי בפועל הגיש הנאשם שתי בקשות לביטול צו המעצר אך השופט טובי דחה את שתיהן.

מדובר בתיק פלילי המתברר מאז מאי 2015 בפני השופט טובי כנגד הנאשם אסף עמבר. עמבר הודה בארבעה מהאישומים והוצג מתווה להסדר טיעון ואילו האישום החמישי נקבע לדיון הוכחות ליום 19 בפברואר 2018.

כמה ימים לפני דיון ההוכחות הגיש הנאשם בקשה לפסול את השופט וטען כי השופט התבטא נגדו במסגרת הדיון מספר פעמים ומתח ביקורת על סנגורו הקודם. בנוסף, נטען כי ברשות עו"ד בעז קניג המייצג כיום את הנאשם, מצויות הודעות SMS מהן עולה כי קיים חשש ממשי שגורמים

המקורבים למותב שוחחו עמו ומסרו בידו אינפורמציה אודות המבקש. "בשל צנעת הפרט לא יצורפו הודעות אלה לגוף הבקשה", נטען.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

השופט טובי דחה את בקשת הפסילה ובהחלטה שמסר ב-12 בפברואר כתב שאין חשש אמיתי למשוא פנים. בהתייחס להודעות הטקסט שנשלחו אליו כביכול מטעם מי ממקורביו כתב השופט כי מדובר בטענה חסרת כל בסיס ואחיזה: "לא ברור על אילו הודעות מדבר הסנגור שכן איש ממקורביי מעולם לא פנה אלי בקשר לנאשם".

ערעור על ההחלטה הוגש לנשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות וזו דחתה אותו בהחלטה שמסרה ב-18 בפברואר.

אתמול, פנה הנאשם בבקשה נוספת לפסילתו של השופט וכתב כי הפעם הוא מצרף את המסרונים שנמצאים ברשותו.

השופט אמיר טובי. תגובתו לבקשת הפסילה: "לא ברור על אילו הודעות מדבר הסנגור שכן איש ממקורביי מעולם לא פנה אלי בקשר לנאשם", צילום: אתר בתי המשפט השופט אמיר טובי. תגובתו לבקשת הפסילה: "לא ברור על אילו הודעות מדבר הסנגור שכן איש ממקורביי מעולם לא פנה אלי בקשר לנאשם" | צילום: אתר בתי המשפט השופט אמיר טובי. תגובתו לבקשת הפסילה: "לא ברור על אילו הודעות מדבר הסנגור שכן איש ממקורביי מעולם לא פנה אלי בקשר לנאשם", צילום: אתר בתי המשפט

לבקשה מצורפים מספר נספחים. בתחילה מוצגת התכתבות לכאורה של אדם כלשהו עם צמרת משה, הבכיר בהנהלת בתי המשפט, ובה נשאל צמרת ב-16 בנובמבר 2016 "יש לך דיבור עם השופט אמיר טובי?". על פי הנספח צמרת משיב: "אני חבר מאוד מאוד טוב של השופט אמיר טובי ממש ברמה אישית וחברית והוא בא להתארח במשרדי לא פעם".

בהמשך מוצגת הודעה שנשלחה ע"י אדם בשם אליעזר אוליבר אשר כותב לכאורה לנאשם "בקר טוב יש הענות בעניינך שתומר יגיש את בקשתך לביטול". תומר הוא סנגורו באותה עת של הנאשם (עו"ד תומר נווה). ממסמכים שמצויים בתיק עולה כי אוליבר הוא גורם שנשלח לחילוצו של הנאשם מתאילנד לאחר שנטען כי הנאשם נפצע ושוהה שם בבית חולים, במהלך המשפט.

לבסוף מוצגת לכאורה תכתובת בין השופט לבין צמרת, אחראי האבטחה בהנהלת בתי המשפט. על פי התדפיס השופט שואל "מה מספר התיק", צמרת כותב את המספר, השופט מוודא כי מדובר ב"תיק אסף עמבר" ואז כותב לצמרת: "מדובר בנוכל שנמצא בתאילנד ומספר סיפורים שעבר תאונת דרכים קשה בתאילנד, אינני סבור שיש אמת בדבריו, הוא מושך זמן שיפוטי רב".

צמרת לכאורה משיב: "זה בטיפולי. יש צפי לחזרתו ארצה בימים הקרובים. חברי אוליבר מחלץ מטען חברת הביטוח חוזר איתו ארצה בהתחייבותי!".

השופט משיב: "הוריתי על צו מעצר, לא אוכל לבטל בתיק זה". הדובר משיב לו "אני חייב שם עזרה דחופה". השופט שואל: "אין מנוס?" ונענה בתשובה: "מחוייב לנושא זה".

לפי התדפיס שצורף, השופט בשלב זה הנחה: "ממתין בנט לבקשת סנגורו", והדובר השיב לו: "עו"ד תומר נוה יגיש". "סגור" כתב השופט.

תדפיס נוסף המוצג מיד בהמשך פונה צמרת לשופט: "בוקר טוב, יש בקשה והחלטה בתיק המדובר?" והשופט משיב: "בוקר טוב משה עדיין לא. משה אצטרך לנסח החלטה מעמיקה בסוגייה זו".

צמרת כותב לכאורה: "אני מחוייב שם מאוד מאוד כבודו", והשופט עונה: "אני מבין. אני צריך זמן".

"יום יומיים מספיק שם?", נשאל השופט ומשיב "סבורני שכן". צמרת כותב לשופט: "אוקי אעביר את המסר שם" והשופט עונה: "נתעדכן המשך יום נפלא משה!".

ההתכתבויות הללו בין השופט לצמרת מיוחסות בבקשת הפסילה כי התקיימו בינואר 2017. מבדיקת "כלכליסט" עולה כי בחודש זה הוגשו לשופט שתי בקשות לביטול צו המעצר ושתיהן נדחו על ידי השופט טובי.

צו המעצר הוצא על ידי השופט לאחר שהנאשם טס לתאילנד ברשות בית המשפט אך לא שב במועד ומספר שבועות אחרי המועד בו היה אמור לשוב טען כי נפצע וכי עליו להתאשפז לחודש ימים. לכן השופט הוציא צו מעצר שיבטיח כי עם חזרתו לארץ יעצר הנאשם ויובא במועד לדיון בעניינו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות