אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יו"ר מטה ישראל ביתנו לשעבר שהורשע בשוחד מבקש לפסול השופט שיגזור את דינו צילום: אוראל כהן

יו"ר מטה ישראל ביתנו לשעבר שהורשע בשוחד מבקש לפסול השופט שיגזור את דינו

דאוד גודובסקי, שהורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירות שוחד והלבנת הון, מבקש לפסול את השופט ירון לוי מלדון בעניינו: "חשש ממשי לעיוות דין"

22.04.2018, 16:34 | זוהר שחר לוי ותומר גנון

יו"ר מטה ישראל ביתנו לשעבר, דאוד גודובסקי, שהורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירות שוחד והלבנת הון מבקש לפסול את שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, ירון לוי, מלגזור את דינו. "בית המשפט עוין את הנאשם ובאי כוחו ומביע חשדנות באופן בלתי ראוי ובלתי הגון", נכתב בבקשה שהגישו סנגוריו.

קראו עוד בכלכליסט

גודובסקי הורשע בחודש שעבר במסגרת הסדר טיעון בעבירות שוחד והלבנת הון, שהואשם בשלל עבירות שוחד ומרמה ביחד עם סגנית שר הפנים לשעבר, פאינה קירשנבאום ואחרים בפרשת "ישראל ביתנו", המוכרת גם כתיק 242. אולם הסדר הטיעון שהושג בין התביעה להגנה לא כלל הסכמה על עונשו של גודובסקי - ומשכך השופט שדן בפרשת ישראל ביתנו, ירון לוי, הוא זה שצפוי לגזור את דינו.

בבקשה שהגישו סנגוריו של גודובסקי, עורכי הדין מאור ברדיצ'בסקי ולירן זילברמן לבית המשפט, הם מבקשים כעת לפסול את השופט לוי מלדון בעניינו ולגזור את עונשו. לשיטתם בית המשפט עוין את הנאשם ואותם ומביע חשדנות כלפיהם באופן בלתי ראוי ובלתי הוגן. "בכל הכבוד הראוי", כך נכתב, "התנהלותו של בית המשפט איננה פתוחה לשכנוע, התבטאויותיו כלפי הנאשם וכלפי באי כוחו אינם ממין העניין ובכל הכבוד קיים חשש ממשי לעיוות דין בעניינו".

דאוד גודובסקי, צילום: אוראל כהן דאוד גודובסקי | צילום: אוראל כהן דאוד גודובסקי, צילום: אוראל כהן

לפי הסנגורים, בניהול המשפט על השופט לגלות אובייקטיביות ולהיות נכון ופתוח לשמוע את טענות הצדדים כמו גם לגלות אורך רוח, יושר והגינות כלפי הצדדים. "הליך זה אינו בגדר משחק", כך נכתב לבית המשפט, "מדובר בהליך החורץ את דינו וגורלו של הנאשם. בכל הכבוד הראוי, כבודו ופרטיותו של הנאשם אינם בגדר אסקופה נדרסת ואין עסקינן במהלך אמורפי עם זכויות אמורפיות ואקדמיות, שעד כה מושמת ללעג ולריק. הנאשם בעל זכות יסוד להליך הוגן בפני שופט אובייקטיבי והגון, הנאשם שלפנינו איבד את אמונו בבית המשפט הנכבד".

עוד מצוין בבקשה, כי אכן מדובר בבקשה חריגה ויוצאת דופן שכן גודובסקי הורשע במיוחס לו במסגרת הסדר טיעון וכל שנותר הוא לגזור את דינו. אולם בשל התנהלותו של השופט, כך לפי גודובסקי, עליו לפסול עצמו מלהמשיך ולדון בעניינו. לשיטתו ההתנהלות בבית המשפט אינה נושאת גוון אובייקטיבי בכלל ואינה מאפשרת לו "הגנה ראויה ואפקטיבית כמתחייב וכמתבקש בדין".

הסנגורים מביאים כדוגמא את סירובו של השופט לוי לדחות את שלב הטיעונים לעונש ומדגישים כי לא היה נגרם כל נזק לו לא היה נדחה הדיון בעניין זה. "דחיית הבקשה מהווה אינדיקציה ברורה למשוא הפנים הקיים בניהול התיק... ונועדה לספק יצר נקמנות של בית המשפט".

עדות נוספת, לשיטת סנגוריו של גודובסקי, להתנהלותו של בית המשפט המצדיקה את פסלותו, היא הדיון שעסק בהסדר הטיעון בעניינו. במהלך הדיון הזה, המכונה על ידי הסנגורים כ"מצעד הבושה", הקריא השופט לוי לנאשם גודובסקי את כל עובדות כתב האישום, מעל 10 עמודים, כדי לאמת אותו עם העובדות המצוינות בו.

"התנהלותו של בית המשפט כלפי הנאשם", כך נכתב עוד, "כמוה כהתנהלות מכוונת, היורדת לדקויות שאינן לצורך. ברוח זו, בחר גם בית המשפט לנהל רישום שעות יומן מדויק ודקדקני בדבר נוכחות ב"כ הנאשם".

בנוסף לכל זאת, טוענים הסנגורים כי בית המשפט נחשף עד כה למידע בלתי קביל בעניינו של הנאשם וממילא נחשף שלא לצורך לראיות רבות ולתמונה משחירה בעניינו במסגרת שלב ההוכחות במשפט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות