אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מהנדס העיר תל אביב יוצא נגד חולדאי: "תומך בפינוי שדה דב, לא מכיר את התוכנית שלו" צילום: עמית שעל

מהנדס העיר תל אביב יוצא נגד חולדאי: "תומך בפינוי שדה דב, לא מכיר את התוכנית שלו"

בכירי אגף ההנדסה של עיריית ת"א יצאו נגד עמדת ראש העיר במהלך דיון בהפקדת תוכנית "רובע דב" שמקדמת רשות מקרקעי ישראל, והביעו בה תמיכה נחרצת. בכירה בעירייה: לא יכולנו לבקש תוכנית טובה יותר"

25.06.2018, 12:42 | נמרוד בוסו

מהנדס עיריית תל אביב-יפו, עודד גבולי, הביע היום (ב') תמיכה גורפת בתוכניתה של רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), אשר גובשה בשיתוף מינהל ההנדסה של עיריית ת"א בראשותו, להקמת שכונת מגורים חדשה בצפון ת"א במקום שדה דב. זאת במהלך דיון הוועדה המחוזית בהפקדת התוכנית להתנגדויות. בכך יצא גבולי נגד ראש עיריית ת"א רון חולדאי, אשר פועל לקידום תוכנית אחרת, לפיה השדה יישאר במקומו, לצד בינוי מצומצם יותר.

קראו עוד בכלכליסט

התוכנית שמקדמת רמ"י לשטח שדה דב, כוללת את בנייתן של 16 אלף דירות, לצד שטחי תעסוקה מסחר ומלונאות, וכן פארק חופי לאורך שני קילומטרים. לאחר שסיים אדריכל התוכנית מטעם רמ"י, ארי כהן, להציג את התוכנית בפני חברי הוועדה המחוזית, התייחס גבולי לתוכנית שהוצגה: "אני כמובן שתומך בתוכנית. אני לא מכיר את התוכנית האלטרנטיבית (של חולדאי, נ"ב), לא ראיתי אותה מעולם ולא השתתפתי אף פעם באף דיון שהתקיים בה. אני חושב שהתוכנית הזאת, הנידונה היום, היא טובה".

הדמיית התוכנית של עיריית ת"א, הדמיה: משרד אדריכלים- בר לוי דיין אדריכלים ומתכנני ערים הדמיית התוכנית של עיריית ת"א | הדמיה: משרד אדריכלים- בר לוי דיין אדריכלים ומתכנני ערים הדמיית התוכנית של עיריית ת"א, הדמיה: משרד אדריכלים- בר לוי דיין אדריכלים ומתכנני ערים

גבולי לא היה הבכיר היחיד מטעם עיריית ת"א שתמך בתוכנית רמ"י. גם פרנסין דוידי, נציגת מינהל ההנדסה של העיריי, הביעה תמיכה בתוכנית. "זו תוכנית שנוצרה אחרי שנים רבות של עבודה מאומצת ורצינית ולמען האמת, לא יכולנו לבקש תוכנית יותר טובה מזו", אמרה.

עודד גבולי, מהנדס העיר ת"א, צילום: נמרוד גליקמן עודד גבולי, מהנדס העיר ת"א | צילום: נמרוד גליקמן עודד גבולי, מהנדס העיר ת"א, צילום: נמרוד גליקמן

מתכנן התוכנית ארי כהן הציג אותה בפתיחת הישיבה ואמר: "הפארק החופי הוא גולת הכותרת של התוכנית הזאת, משתרע על אורך של כ-2 ק"מ, ברוחבים שונים. התוכנית מספקת מרחב ציבורי מגוון ואיכותי".

מתן נחום, נציג החברה להגנת הטבע בוועדה המחוזית, בירך את רמ"י על התוכנית וציין שיש לה מספר יתרונות והיבטים חיוביים, שבראשם הפארק החופי, הנמתח לאורך של כ-2 ק"מ.

סגן ראש עיריית ת"א וחבר הוועדה המחוזית נתן אלנתן אמר בדיון כי בימים אלה מקדמת הוועדה המקומית של ת"א חלופה תכנונית המותירה את שדה דב במקומו: "צריך לקחת בחשבון, שיש מצב ששדה דב יישאר במקומו ולא יפונה. ולכן, הוועדה המקומית, החליטה על חלופה אחרת, המתייחסת לעובדה ששדה דב אינו מתפנה".

אולם יו"ר הוועדה דניאלה פוסק אמרה כי "הדיון של היום והסמכות של הוועדה, הוא לדון בתכניות שהוגשו אליה בלבד, ולא בתכניות שטרם הוגשו אליה. גם השאלה של פינוי שדה דב, כן/לא, היא לא בתחום הסמכות שלנו, אלא של המועצה הארצית. אנחנו דנים בשאלה אחת בלבד - מהו התכנון המיטבי, בהתייחס לעובדות שאותן קובעת לנו הממשלה".

עו"ד מרים דונין שוב, המייצגת עשרות בעלי קרקע פרטית במתחם הגוש הגדול, אמרה בעקבות הדיון כי "החלטתה של עיריית תל אביב לצאת בהליך מקביל ולהשאיר את שדה התעופה האזרחי היא חסרת אחריות ומייצרת אי וודאות מיותרת. מאז שנת 2007 שבה הוסכם על פינוי השדה בתמורה לכך שרמ"י יקבל כמחצית הזכויות אנחנו הולכים צעד קדימה ו- 7 אחורה. יש לזכור שהליך התכנון בועדה המחוזית הוא תוצר של ועדת ההיגוי המשותפת לעיריה, לרמ"י ולמנהלי הגוש הגדול. זגזוגה של העיריה והחלטתה לקדם הליך מקביל מייצרת אי וודאות וכאוס בקרב בעלי הקרקעות, רשויות התכנון והציבור כולו. ציפייתנו היא שהועדה המחוזית תמשיך בתכנון כרגיל מבלי להתייחס לרעשי הרקע ואם לאו שתתקבל החלטה להפקיע ובהתאם לכך לשלם פיצויים לבעלי הקרקעות בגין ההחלטה להשאיר את שדה דב".

מעיריית ת"א נמסר, "ראש העירייה הבהיר כי 2 התוכניות טובות והעירייה הובילה את הכנתן באמצעות צוותים שונים, כדי להשפיע על איכות התכנון העתידי.

הסוגיה אינה איזו תכנית טובה יותר אלא נחיצותו של שדה דב ועצירת האיוולת שבסגירתו ללא חלופה ראויה. סגירה שתחסל את התעופה האזרחית הפנימית בישראל, תפגע קשות במטרופולין תל אביב-יפו וכן בערי הפריפריה.

"נתב"ג אינו יכול להוות חלופה ראויה לשדה דב וכך גם סבורים כל אנשי המקצוע שעוסקים בנושא. העירייה תכבד את ההחלטות בנושא שיתקבלו על ידי ממשלת ישראל, אך עם זאת בכוונתה להמשיך לפעול לשכנע בנחיצות השדה. על כן, הוכנה תכנית מפורטת שאושרה על ידי הועדה המקומית המאפשרת את המשך פעילות השדה ושיפור השירות בו, עד מציאת חלופה ראויה, וכן את פיצוי בעלי הקרקעות הפרטיות".

מספר שעות לאחר הדיון מסרה עיריית תל אביב הבהרה, ולפיה "בניגוד לפרסומים, מהנדס העיר עודד גבולי תומך בהשארת שדה דב בשל אינטרסים עירוניים ולאומיים 'בדיון בוועדה המחוזית ציינתי שעסקתי בתכנית אחת שהוגשה לוועדה ועל כן אני מנוע בשל ניגוד האינטרסים לדון בתכנית החלופית", דברי המהנדס גבולי". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

30 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

30.
שדה דב
פינוי שדה דב הכרחי. מספר הטיסות בו היום לא מצדיק את קיומו על שטח אדמה כל כך יקר וכל כך נחוץ. גם כך הוא מהווה מטרד זיהומי ורעש וסיכון . ואם עוד יוסיפו לכל את טיסות הלאו קוסט יהווה מטרד עוד יותר גדול ומסוכן. מעבר לכך יש לממשלה התחייבויות חוזיות וממשלה הגונה חייבת ,חייבת לעמוד בהתחייבויות החוזיות שלה. גם בית המשפט ,בג"צ קבע שיש לפנות לאלתר , אז מה כל הדיבורים..צריך לכבד פסיקות של בית המשפט. הפעילות של חולדאי בחודשים האחרונים מריחה מסריח. צודק מי שאמר מריח הולילנד. יש לנו חוף ים אנחנו רוצים אותו וכן עם טיילת ירוקה וללא מטוסים. כל המקטרגים יטוסו מנתב"ג רק 20 דקות נסיעה. ואין מה להמתין שהרי כל שדה חילופי לא יהיה בטווח קטן מ 20 דקות מתל אביב. כל המדינה טסה מנתב"ג ורק לקומץ תל אביבים לא נוח לטוס מנתב"ג??? מה הצביעות הזו או סתם התפנקות. אנחנו נעצור את התפתחות העיר רק משום שלקומץ מתפנקים לא כל כך נח להגיע לנתב"ג. לכל העולם טסים מנתב"ג וגם לאילת אפשר ונטוס מנתב"ג.
שמעון יצחקי  |  23.07.18
28.
שדה דב נמצא בלב שכונת מגורים שם גרים אלפי משפחות. נתב"ג נמצא במרחק של 20 דקות נסיעה.
הכוונה שקו תעופה בין המרכז לנמל תעופה עובדה - יהיה משדה דב זה יהיה נמל התעופה של הלואו קוסט הישראלי ורבים (בצדק) ירצו לטוס ממנו- ורבות הטיסות הפנימיות הצפויות. כל התנועה העצומה הצפויה תצא מעל בנייה צפופה של בנייני קומות שם גרות אלפי משפחות. אנחנו לא כרישי נדלן. אנחנו מעמד בינוני שרכש דירה על סמך פסק דים חלוט של בית משפט עליון ועל סמך תכנון איזורי מאושר. פתאום שינוי??? פתאום פריפריה דווקה מהשכונה הזו?? יש נמל תעופה במרכז!!!! שם אין דירות במרחק 10 מטרים מהמסלול.
אפרת  |  26.06.18
לכל התגובות