אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ באו"ם: "מדינות אופ"ק סוחטות את שאר העולם" צילום: איי אף פי

טראמפ באו"ם: "מדינות אופ"ק סוחטות את שאר העולם"

נשיא ארה"ב נאם בפני העצרת הכללית, שכינוסה השנתי נפתח הערב בניו יורק. טראמפ אמר כי "האבטלה בשפל היסטורי, הוספנו בשנה האחרונה מעל ל-4 מיליון משרות". לדבריו, כלכלת ארה"ב נמצאת במצב הטוב ביותר אי פעם

25.09.2018, 17:40 | שירות כלכליסט

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ נאם הערב (ג') בכינוס השנתי של העצרת הכללית של האו"ם. הוא התייחס בהרחבה למתיחות הגוברת בין וושינגטון לטהרן ולפעילות מערערת היציבות של איראן ברחבי המזרח התיכון. טראמפ אמר בתחילת נאומו כי "הכלכלה האמריקאית במצב הטוב ביותר אי פעם". הוא הוסיף כי "האבטלה בשפל היסטורי, הוספנו בשנה האחרונה מעל ל-4 מיליון משרות". הוא תקף בחריפות את מדינות אופ"ק ואמר כי הן "סוחטות" את שאר העולם.

קראו עוד בכלכליסט

 
לגבי מלחמת הסחר של ארה"ב עם סין, אמר הנשיא האמריקאי כי "לאחרונה הטלנו מכסים נוספים ב-200 מיליארד דולר על סין, המסתכמים ב-250 מיליארד. אנחנו רוצים להחזיר את הסדר למאזן הסחר שלנו וכך נעשה. חוסר האיזון המסחרי שלנו אינו מקובל". בהמשך לכך אמר כי ארה"ב היא מדינה חזקה ובטוחה יותר משהייתה לפני כניסתו לתפקיד. הוא הצהיר כי ארה"ב תמיד תעדיף עצמאות וכי היא לא תקבע למדינות אחרות כיצד להתנהל – אך בתמורה היא דורשת מהן לכבד את ריבונותה. "לא נסבול יותר ניצול (מצד מדינות אחרות)", אמר טראמפ, "לא ניתן לכך שעובדינו יהיו קורבנות, שהחברות שלנו ירומו ושהעושר שלנו ייבזז ויועבר למקום אחר".
 

 

לגבי שוק הנפט, אמר טראמפ כי "מדינות אופ"ק סוחטות את שאר המדינות בעולם, ואני לא אוהב את זה. אף אחד לא צריך לאהוב את זה". הערותיו מתפרסמות לאחר שחברות אופ"ק, רוסיה ועוד יצרניות נפט דחו את קריאתו להוריד את מחירי הנפט על ידי הגדלת התפוקה. הוא הוסיף כי "אנו מגינים על רבות מדינות אלה ללא תמורה, ואז הן מנצלות אותנו כשהן מוכרות נפט במחירים גבוהים. לא טוב".

 

נגד איראן ו-ונצואלה

טראמפ שב והצהיר כי ארה"ב לא תוסיף לתרום סכומי כסף אדירים למוסדות בינלאומיים שונים בלי שמדינות אחרות שמסוגלות לתרום יותר יגדילו את תרומתן. אחרי פרישת ארה"ב ממועצת זכויות האדם של האו"ם ומאונסק"ו על רקע מהלכים אנטי ישראליים אמר הערב טראמפ כי הממשל האמריקאי יתרום בעתיד כסף רק למי שמכבדים את ארה"ב ורק למי שהם ידידיה.

 

טראמפ התייחס למצב הכלכלי הקשה בוונצואלה ואמר כי "ונצואלה היתה אחת המדינות העשירות והחזקות בעולם עד שהסוציאליזם הרס אותה. כל המדינות בעולם צריכות לצאת נגד סוציאליזם כזה". לפני נאומו פורסם כי ארה"ב הטילה סנקציות על שישה בכירים מהמעגל הפנימי של נשיא ונצואלה ניקולס מדורו, ובהם גם אשתו, סיליה פלורס. משרד האוצר האמריקאי מסר כי הסנקציות יוטלו גם על סגנית הנשיא דלסי רודריגז ושר ההגנה ולדימיר פאדרינו לופז. 

"לא נרשה למשטר שמאיים להשמיד את ישראל להחזיק נשק גרעיני", אמר טרמאפ בנאומו, והוסיף: "אנו דורשים מכל המדינות לבודד את הנהגת איראן כל עוד התוקפנות הזו נמשכת". הוא הדגיש כי ארה"ב השיקה קמפיין של לחץ כלכלי על איראן כדי להסיט ממנה כספים, וכי אחרי חידוש הסנקציות האמריקאיות על הנפט האיראני ב-5 בנובמבר הקרוב תטיל וושינגטון סנקציות נוספות על איראן.

שעתיים לפני נאומו שב טראמפ ואותת כי הוא נכון להיפגש בעתיד עם נשיא איראן רוחאני. טראמפ אמר כי אף שרוחאני הגיע לכינוס העצרת בניו יורק, השניים אינם אמורים להיפגש במהלכו. הוא טען כי התקבלו בקשות לערוך פגישה שכזו, והפתיע כשאמר מילים חמות על נשיא איראן: "למרות בקשות, אין לי שום תוכניות להיפגש עם נשיא איראן חסן רוחאני. אולי יום אחד, בעתיד. אני בטוח שהוא לחלוטין אדם מקסים".

תגיות