אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הישורת האחרונה של המו"מ הקואליציוני: סמוטריץ' דורש רשות חדשה להתיישבות, ליברמן - פנסיה לעולים צילומים: עומר מסינגר, שאול גולן, אלכס קולומויסקי

הישורת האחרונה של המו"מ הקואליציוני: סמוטריץ' דורש רשות חדשה להתיישבות, ליברמן - פנסיה לעולים

שבועיים לפני המועד האחרון להצגת ממשלה: איחוד מפלגות הימין דורש רשות חדשה להתיישבות ומאות מיליוני שקלים להתנחלויות, יהדות התורה תובעת אחריות להיתרי עבודה בשבת, וישראל ביתנו מתעקשת על 2.5 מיליארד שקל לפנסיות לעולים

11.05.2019, 19:01 | צבי זרחיה

המשא ומתן הקואליציוני ייכנס השבוע לישורת האחרונה. ביום רביעי יבקש ראש הממשלה בנימין נתניהו מהנשיא ראובן ריבלין את הארכה האחרונה שהוא זכאי לה, שבועיים נוספים שיסתיימו ב־28.5. אף שאין משברים מהותיים, המפלגות מנסות לשפר עמדות ובעיקר לשים יד על תקציבים נוספים עבור המגזרים שלהן.

קראו עוד בכלכליסט

נתניהו מעוניין להאיץ את המו"מ עם השותפים הקואליציוניים כדי להשלים את חתימת ההסכמים עד לסוף החודש הזה. בסוף השבוע התקיימה פגישה נוספת עם בצלאל סמוטריץ' מאיחוד מפלגות הימין, בניסיון ללבן את המחלוקת על התיק שיקבל. כעת עומדת על הפרק סוכרייה נוספת וחדשה: הקמת רשות להתיישבות. בכך מסתמן הכיוון לתעדוף סדר היום המגזרי של איחוד מפלגות הימין בהסכמים הקואליציוניים. איחוד מפלגות הימין ברשות רפי פרץ, דורש גם תוספת של 150 מיליון שקל לחינוך הממלכתי־דתי, שבו התקציב לתלמיד גבוה ממילא.

בצלאל סמוטריץ בצלאל סמוטריץ', אביגדור ליברמן ואורי מקלב | צילומים: עומר מסינגר, שאול גולן, אלכס קולומויסקי בצלאל סמוטריץ

יהדות התורה מוכנה להתפשר על שלושה סגני שרים שיקבלו סמכויות של שרים. אחד מהם עשוי להיות במשרד הרווחה ולהחזיק בידיו את הפיקוח על כל היתרי העבודה בשבת. היום תתקיים פגישה של נתניהו עם אביגדור ליברמן מישראל ביתנו שבה ככל הנראה יובטחו לו מיליארדי שקלים לעולים.

בליכוד נמשכים הקרבות על איוש התיקים. גורלו של גדעון סער עדיין לא ברור. חברי הכנסת ניר ברקת ואמיר אוחנה כבר קיבלו לשכות בקומת הממשלה, אף שלא ברור איזה תיק יקבלו.

פרץ ופורר רוצים מיליארדים

נתניהו משקיע בסמוטריץ' לאחר שזה סירב לקבל את תיק ביטחון פנים מורחב הכולל גם את החטיבה להתיישבות, עם תקציב שנתי של כ־70 מיליון שקל, וגם שותפות עם יריב לוין בחקיקה שתבלום את כוחו של בית המשפט. סמוטריץ' רוצה את תיק המשפטים, אך נתניהו מתכוון להעניקו ליריב לוין. עוד הוצע להעניק לסמוטריץ' תיק שיכון מורחב יחד עם רשות מקרקעי ישראל והחטיבה להתיישבות. באיחוד מפלגות הימין דורשים להקים רשות להסדרת ההתיישבות ביש"ע, בנוסף להקמתה של ועדת שרים לענייני התיישבות וגם תוספת של מאות מיליוני שקלים ליישובי יש"ע. לנתניהו לא תהיה ברירה להזרים הרבה כסף תמורת אי־מסירת תיק המשפטים לסמוטריץ'.

נתניהו מוכן לתת לרב רפי פרץ, יו"ר הרשימה של סמוטריץ', את תיק החינוך. בין הדרישות של פרץ - תגבור תקציב מוסדות החינוך הממלכתי־דתי בכ־150 מיליון שקל, בטענה של השוואת פערים.

גם עם ישראל ביתנו עדיין אין סיכומים. ליברמן אמר ל"כלכליסט" בשבוע שעבר שהמו"מ הוא "כמו צעד תימני, צעד קדימה ושניים אחורה".ליברמן צפוי לקבל את תיק הביטחון ועודד פורר העומד בראש צוות המו"מ את תיק הקליטה. המחלוקת עם ישראל ביתנו מתמקדת בחוק הגיוס, בדרישת המפלגה לפנסיית מינימום לקשישים של 70% משכר המינימום, ובמדיניות תקיפה מול חמאס.

כפי שנחשף ב"כלכליסט", בישראל ביתנו מבקשים להעלות את פנסיית קשיש ליחיד מ־3,150 שקל ל־3,700 שקל, ולזוג קשישים ל־6,000 שקל לעומת 5,150 שקל בחודש כיום. צוות המו"מ של הליכוד אמר לאחרונה לנציגי ישראל ביתנו שאין כסף להקצות 2.5 מיליארד שקל למימון הפנסיות לעולים. פורר כבר השיב כי לא ניתן להתקדם במו"מ ללא השגת פנסיית מינימום לקשישים עולים. לפיכך, לא מן הנמנע שהגדלת הקצבה תיפרס על פני כל הקדנציה.

ברקת ואלקין פוזלים לתיק

יהדות התורה דורשת מהליכוד לקבל 5 סגני שרים ואת תפקיד יו"ר ועדת הכספים. גורמים במפלגה מוכנים להתפשר על 3 סגני שרים בלא שר מעליהם: יעקב ליצמן בבריאות, מאיר פרוש בחינוך, ואורי מקלב ברווחה או בשיכון, ועוד ראשות ועדה גדולה כמו ועדת הפנים.

אם מקלב יכהן בסופו של דבר כסגן שר עצמאי או תחת חיים כץ במשרד הרווחה הוא ידרוש שסוגיית מתן היתרי עבודה בשבת תועבר אליו.

בליכוד, כאמור, לא שקט. גורמים במפלגה אומרים כי לא מן הנמנע שדוד ביטן ימונה כשר לשוויון חברתי במקום גילה גמליאל. יו"ר הקואליציה ח"כ דודי אמסלם מוזכר כשר לענייני ירושלים. ניר ברקת לא רוצה להיות השר לענייני ירושלים אלא לוטש עיניים לתיק התעשייה שאליו פוזל השר להגנת הסביבה זאב אלקין אם ייקחו ממנו את התיק לענייני ירושלים. ברקת ואמיר אוחנה קיבלו לשכה בקומת הממשלה בכנסת, אך עדיין לא ברור אם המיקום רומז על צירופם לממשלה. מירי רגב רוצה את תיק ביטחון הפנים אך נראה שתקבל תיק אחר. גילה גמליאל תהיה אולי שרת התרבות. ציפי חוטובלי צפויה להתמנות כשרת התפוצות.

כחלון המעוניין בתיק האוצר, אף שנתניהו הציע לו את תיק החוץ, לא ממהר לסגור הסכמים בטרם יראה מה האחרים קיבלו ומאיפה ראש הממשלה רוצה לממן את הבטחותיו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות