אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סמדר ברבר-צדיק אמרה לא לבנק הפועלים צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

סמדר ברבר-צדיק אמרה לא לבנק הפועלים

גורם מטעם ועדת האיתור בדק עם מנכ"לית הבינלאומי אם תסכים להתחרות על תפקיד מנכ"לית הפועלים. סמדר ברבר־צדיק השיבה כי בשלב זה היא אינה מעוניינת, אך ככל הנראה לא מדובר בסוף פסוק

23.06.2019, 06:57 | גולן חזני

ועדת האיתור לתפקיד מנכ"ל בנק הפועלים גיששה עם מנכ"לית הבנק הבינלאומי סמדר ברבר־צדיק אם תהיה מעוניינת בתפקיד. ל"כלכליסט" נודע כי גורם מטעם הוועדה פנה לברבר־צדיק ובדק אם תהיה מעוניינת להתמנות למנכ"לית בנק הפועלים במקום אריק פינטו שהודיע בחודש אפריל האחרון על פרישתו. ככל הידוע, ברבר־צדיק השיבה כי בשלב זה היא אינה מעוניינת לעזוב את תפקידה בבנק הבינלאומי.

קראו עוד בכלכליסט

ככל הנראה, הפנייה לברבר־צדיק היא חלק ממהלך גדול יותר שמנסה לבצע גורם הקשור לשני הבנקים, שבמסגרתו יבוצעו חילופי כיסאות: ברבר־צדיק תיכנס ללשכת מנכ"ל בנק הפועלים וללשכתה בבנק הבינלאומי תיכנס מיכל עבאדי־בויאנג'ו, שפרשה לאחרונה מתפקידה כיו"ר בית ההשקעות פסגות ושכיהנה בעבר כחשבת הכללית במשרד האוצר. משום שברבר־צדיק נוטה להישאר בתפקידה הנוכחי, סיכויי הצלחת המהלך נמוכים.

חוק שכר הבכירים לא מאפשר לפתות מועמדים

לוועדת האיתור, שבראשה עומד יו"ר בנק הפועלים עודד ערן, אין כלים משמעותיים לפתות את ברבר־צדיק, כמו גם מנכ"לים של בנקים אחרים, לעזוב את תפקידם על מנת לנהל את בנק הפועלים. החוק להגבלת שכר הבכירים במערכת הפיננסית מציב תקרת שכר אחידה של 2.5 מיליון שקל או עד פי 35 מהשכר הנמוך ביותר בבנק לכל המנהלים. כלומר, אין שום הבדל בשכר מנהל בנק, בין שהוא מנהל בנק גדול כמו בנק הפועלים ובין שמנהל בנק קטן יותר כמו הבנק הבינלאומי. לכן, השיקול המרכזי שנותר בנוגע לקבלת המשרה הוא המוניטין שנלווה לניהול בנק גדול והכוח הרב שהוא מעניק למי שמכהן בתפקיד.

מנכ"ל הפועלים אריק פינטו ומנכ"לית דיסקונט לילך אשר-טופילסקי, צילום: רמי זרנגר מנכ"ל הפועלים אריק פינטו ומנכ"לית דיסקונט לילך אשר-טופילסקי | צילום: רמי זרנגר מנכ"ל הפועלים אריק פינטו ומנכ"לית דיסקונט לילך אשר-טופילסקי, צילום: רמי זרנגר

ככל הנראה, אלו לבדם אינם מספיקים על מנת לגרום לברבר־צדיק לעבור בנק. בנוסף, ייתכן שברבר־צדיק חוששת ממצב שבו תישאר קירחת מכאן ומכאן, שכן גם אם ועדת האיתור היתה מצליחה לשכנע אותה להגיש מועמדות, לא היה די בכך כדי להבטיח שתקבל את התפקיד, וייתכן שבסופו של דבר הוועדה היתה בוחרת באדם אחר.

ברבר־צדיק מכהנת כמנכ"לית הבנק הבינלאומי במשך יותר מ־11 שנה, מאז ינואר 2007. קודם לכן כיהנה כמנכ"לית פיבי אחזקות - החברה שדרכה שולט צדיק בינו בבנק. ברבר־צדיק מזוהה מאוד עם בינו, ועד כה, במסגרת כהונתה, הובילה מתווה צמיחה והתייעלות בבנק הבינלאומי שתרם גם לשמירה על רמת סיכון מידתית. כתוצאה מכך, מניית הבנק הבינלאומי נסחרת כיום באחד מיחסי ההון הגבוהים במערכת הבנקאית. עם זאת, תקופת כהונתה עד כה התאפיינה גם בעימותים עם ועד העובדים.

לשם מה קידום אם אפשר להרוויח פי שניים בלי לזוז?

בנק הפועלים אינו הבנק היחיד שמחפש מנכ"ל. גם בבנק דיסקונט מחפשים מנכ"ל במקוםלילך אשר־טופילסקי שהודיעה בתחילת החודש על מעבר לקרן ההשקעות הפרטית פימי של ישי דוידי, זאת לאחר שכיהנה בתפקידה בבנק במשך חמש שנים. גם דיסקונט הקים ועדת איתור לאיוש כיסא המנכ"ל ומי שמסתמן כרגע כמועמד המוביל הוא מנכ"ל דיסקונט ניו יורק אורי לוין. גם במקרה זה עולה שאלת מגבלת השכר, שכן המגבלה אינה חלה על לוין בתפקידו כמנכ"ל דיסקונט ניו יורק, ובהתאם לכך שכרו השנתי הוא יותר מפי שניים בהשוואה לשכר שקיבלה אשר־טופילסקי בתפקידה כמנכ"לית דיסקונט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות