אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חקר ביצועים: השבוע של בכירי הבנקים, בואינג ומונדיאל הנשים צילום: DLD

מוסף כלכליסט

חקר ביצועים: השבוע של בכירי הבנקים, בואינג ומונדיאל הנשים

וגם: מתניהו אנגלמן עוסק בחיובי אבל חייב להראות את השלילי, רכבת ישראל משתפת פעולה עם עבריינים ומנדלבליט מפנים ומאמץ את אזהרותיה של דינה זילבר

04.07.2019, 07:24 | כתבי כלכליסט
נכנס לתפקיד מבקר המדינה

אנגלמן: חייב לראות שחורות

מבקר המדינה הטרי מתניהו אנגלמן בחר בנאום הכניסה שלו לדבר דווקא על הצורך "להביא לידי ביטוי תהליכים חיוביים... ולשמר את ניצוץ העשייה". זו אמירה תמוהה שמעידה על כך שאולי הוא לא מבין מה מטרת תפקידו. מבקר המדינה אינו גננת שמחלקת מדבקות למי שהתנהג יפה, אלא שומר סף שתפקידו לחשוף ליקויים, להביא לכך שיטופלו ולהתריע קבל עם ועדה שכך אסור לנהוג. אם מחלקים כסף בניגוד לחוק, אם עושקים את המדינה, אם מחלקים הטבות לטייקונים מקורבים, אם הצבא לא ערוך למלחמה — תפקידו הוא להראות את השלילי. בשביל הצדדים החיוביים יש לכולם דוברים, אנשי יח"צ ותקציבי שיווק שמנים (שאגב, תפקידו של אנגלמן לוודא שגם הם התקבלו כחוק).

שחר אילן

מתניהו אנגלמן, צילום: הטכניון מתניהו אנגלמן | צילום: הטכניון מתניהו אנגלמן, צילום: הטכניון

להאזנה לכתבה, הוקלט על ידי הספריה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה

יו"ר חדש בלאומי

בכירי הבנקים: מיתוס בריחת המוחות

מנכ"לית לאומי רקפת רוסק עמינח הודיעה השבוע שתפרוש מתפקידה, לא הרבה אחרי שפרשו מנכ"לית דיסקונט ומנכ"ל הפועלים. בתוך דקות הגיעה להקת המקוננים הקבועה שטוענת שזו הוכחה נוספת לכך שחוק שכר הבכירים מבריח את האנשים האיכותיים. שני החלקים של הטענה הזו מופרכים. ראשית, כל אחד מהמנכ"לים הללו היה פורש גם ללא הגבלת שכר הבכירים, תשאלו אותם. ושנית, רק השבוע מונה יו"ר חדש ללאומי, סאמר חאג' יחיא, שאינו נופל בנתוני הפתיחה שלו משום יו"ר עבר, והפלא ופלא, הוא מוכן לכהן בתפקיד תחת מגבלת השכר. חוץ מזה, בהתחשב בהישגים ה"מפוארים" של מנהלי העבר - ממאסר יו"ר הפועלים על מעורבותו בשוחד ועד הסיוע של לאומי ללקוחותיו להעלים מס - אין באמת סיבה להתגעגע.

גולן פרידנפלד

סאמר חאג סאמר חאג' יחיא | צילום: נמרוד גליקמן סאמר חאג

מנכ"לית לאומי פרשה

בכירי הבנקים: מול אימת הטכנולוגיה

יש גורם משמעותי אחד שמיעטו לדבר עליו סביב ריבוי הכיסאות המתרוקנים במערכת הבנקאית וזהו המהפך הטכנולוגי. גם אריק פינטו מהפועלים, גם לילך אשר טופילסקי מדיסקונט ובעיקר רקפת רוסק עמינח מלאומי מבינים שמנהלי הבנקים ימצאו את עצמם בקרוב מתחרים בגוגל, אמזון ופייסבוק. הפרישה של רוסק עמינח מגיעה רק במקרה בסמיכות להשקת ליברה של פייסבוק, אבל יש בכך סמליות. כשהגורילות הללו יחליטו ברצינות להיכנס לעולם הפיננסי (והיום הזה כבר לא רחוק), הבנקים המסורתיים לא יוכלו להמשיך לייצר את שיעורי הרווח שאליהם התרגלו. גם ועדות האיתור של הבנקים צריכות לקחת זאת בחשבון ולגייס לעמדות הניהול לא רק את הבנקאים הכי מוכשרים, אלא גם כאלה עם הבנה טכנולוגית.

סופי שולמן

רקפת רוסק עמינח, צילום: DLD רקפת רוסק עמינח | צילום: DLD רקפת רוסק עמינח, צילום: DLD

נחסמה הגישה לתחנת סגולה

רכבת ישראל: משת"פית של עבריינים

כבר 20 שנה שהמדינה נאבקת בקרב משפטי נגד המרכז המסחרי "ירקונים" בפתח תקווה, שנבנה באופן לא חוקי, והשנה הצליחה סוף־סוף להביא לסגירתו. אבל המחיר היה גם פדיחה לא קטנה: יחד עם המרכז נסגר לפני שבועיים גם חניון תחנת הרכבת "סגולה", המשרתת אלפי אנשים ביום, ונחסמה גישת כלי הרכב אליה. מאז מכתתים הנוסעים רגליהם דרך שבילי עפר זמניים שסללה עבורם עיריית פתח תקווה. הסיבה למחדל היא שב־20 השנה האחרונות היתה הרכבת משת"פית של עברייני בנייה, והניחה לתשתיות חיוניות שלה, כמו חניון ודרכי גישה, להישען על העבירות שלהם. וכשהתעוררה המדינה וביקשה לאכוף את החוק, היא גילתה למרבה המבוכה שעליה להחיל אותו קודם כל על עצמה. חבל רק שכמו תמיד, מי שמשלם את מחיר המחדל הם הנוסעים.

נמרוד בוסו

תחנת רכבת סגולה, צילום: אוראל כהן תחנת רכבת סגולה | צילום: אוראל כהן תחנת רכבת סגולה, צילום: אוראל כהן

מזהיר מקריסת הדמוקרטיה

מנדלבליט: כבר היה בסרט הזה

כשמפעל הפיס הודיע על כוונתו לשלול את פרס התמיכה לסרט "לאה צמל, עורכת דין", שזכה בפסטיבל דוקאביב, משום שהוא עוסק בסנגורית המחבלים, היה קשה שלא להיזכר בביקורת שהטיחה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר לפני פחות משנה בחוק הנאמנות בתרבות של השרה מירי רגב. "החוק מקנה סמכויות גורפות עד כדי שלילת תקציבים, תוך כדי יצירת אפקט מצנן וצנזורה עצמית", אמרה אז, ולא חסכה ביקורת מהרוח הרעה שמעודדת יוזמות כאלה. שרת המשפטים דאז איילת שקד דרשה את פיטוריה והיועץ המשפטי אביחי מנדלבליט נזף בה. והנה השבוע בכנס הרצליה נשא היועץ נאום חריף במיוחד נגד הרוח הרעה הזו. לא ידוע אם התנצל בפני זילבר, אבל חשוב יותר שהפנים ואימץ את אזהרותיה.

משה גורלי

אביחי מנדלבליט, צילום: עמית שאבי אביחי מנדלבליט | צילום: עמית שאבי אביחי מנדלבליט, צילום: עמית שאבי

בדרך למלחמת סחר

בואינג: טיסה בכיוון ההפוך

יצרנית המטוסים האירופית איירבוס ספגה השבוע אש מנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. לטענתו, הסובסידיות שהיא מקבלת מהאיחוד האירופי פוגעות בתחרות מול בואינג האמריקאית, ולכן צריך לשים להן סוף. הנשק שהוא מאיים לשלוף: מכסים על סחורות אירופיות בשווי כולל של 21 מיליארד דולר, ובהן גבינות, פסטה, וויסקי וכימיקלים. טראמפ נופף באיומיו ימים אחדים אחרי שנחשף כי התוכנה הבעייתית של הבואינג 737 מקס — הדגם שמקורקע ממרץ בגלל שתי התרסקויות קטלניות — נכתבה בידי פרילנסרים שקיבלו 9 דולר לשעה, לאחר שבואינג פיטרה מהנדסים מנוסים ולחצה לקצץ בעלויות. במקביל השבוע בנתב"ג נמנע אסון כבד, כשבואינג מדגם 737־400 ביצע נחיתת חירום על צמיג קרוע. אז במקום לעודד את המתחרים לקצץ בהשקעות, מוטב כי טראמפ יחפש מסלול המראה אחר לבואינג.

תמר טוניק

מטוס בואינג, צילום: Boeing מטוס בואינג | צילום: Boeing מטוס בואינג, צילום: Boeing

שובר שיאי פופולריות

מונדיאל הנשים: קינת הגבר הלבן

מונדיאל הנשים שנערך בצרפת נהפך במפתיע למרענן הלא רשמי של הקיץ - האצטדיונים בצרפת מלאים, ובארצות הברית הוא זוכה ליותר צפיות מהמקבילה הגברית. באופן לא מפתיע, ההצלחה הזאת מוציאה המוני גברים מדעתם. מה חדש? הרי זה מה שגברים עשו משחר ההיסטוריה כשנשים נכנסו למה שהם רואים כממלכה שלהם. ב־1938, למשל, נשלחה מורה מלוס אנג'לס לכלא באשמת ביזוי בית המשפט כי הופיעה לדיון במכנסיים. וכשיצאה ב־2016 גירסה נשית לסרט "מכסחי השדים", האינטרנט כמעט עלה באש. אז הנה הצעה פשוטה לרגישים שבכם: לא רוצים לראות, אל תראו. תתנחמו בכך שהנשים האלה ימשיכו להרוויח הרבה פחות כסף.

ציפי שמילוביץ, ניו יורק

נבחרת הנשים של אנגליה, צילום: רויטרס נבחרת הנשים של אנגליה | צילום: רויטרס נבחרת הנשים של אנגליה, צילום: רויטרס

חקר ביצועים: השבוע של בכירי הבנקים, בואינג ומונדיאל הנשים
 
להאזנה לפודקאסט
לחץ כאןחקר ביצועים: השבוע של בכירי הבנקים, בואינג ומונדיאל הנשים

מת הקריקטוריסט האגדי

מורדילו: חצה את הקווים

ליומולדת 11 קיבלתי במתנה מההורים, שזיהו אצלי נטייה קלה לציור, שלושה ספרים של הקריקטוריסט הארגנטינאי מורדילו (גייז‘רמו מורדיז‘ו), וחטפתי שוק. הציורים שלו היממו אותי לחלוטין, הן ברעיונות והן בביצוע. אבל שלושה ימים אחרי ההתלהבות הראשונית מיררתי בבכי להוריי שהם הרסו לי את החיים ושייקחו את הספרים ממני, כי מורדילו הוא כליל השלמות ולי אין יותר לאן לשאוף. אני פורש מהמקצוע. הוא כבר עשה את הכל. איכשהו, בדרך נס, האירוע נגמר בשלום והמשכתי לצייר. השבוע נפטר מורדילו בגיל 86 והותיר אחריו מורשת ענקית. היתה לו היכולת הנדירה לשלב הומור עם כישורים גרפיים באופן מושלם, שמצליח לדבר לקהלים עצומים, ילדים ומבוגרים כאחד. מעטים האנשים שהצליחו להשפיע על העולם, ועוד יותר מעט הצליחו להשפיע עליו לטובה. מורדילו היה אחד מהם.

יונתן וקסמן

קריקטורה של מורדילו קריקטורה של מורדילו קריקטורה של מורדילו

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות