אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צוותי הבטיחות של ההסתדרות הגיעו לאתרי הבנייה בכפכפים צילום: הסתדרות

צוותי הבטיחות של ההסתדרות הגיעו לאתרי הבנייה בכפכפים

בפעילות יזומה הסתובבו נציגי ההסתדרות בין האתרים כדי להעלות את המודעות לנושא הבטיחות אלא שחלקם צולמו כשהם צועדים בשטח האתר ללא קסדה ואף בכפכפים; ההסתדרות – "הגענו במהלך הפסקת הצהריים"

08.07.2019, 14:09 | דותן לוי

פועלים באתרי הבנייה הופתעו לראות בתקופה האחרונה כי נציגים מטעם ההסתדרות אשר הגיעו לאתרים במסגרת פעילות יזומה להעלאת המודעות לבטיחות באתרים הגיעו כשחלקם לבושים בצורה לא בטיחותית בלשון המעטה. כך למשל, לאתר ההסתדרות הועלו תמונות בהן רואים שלושה מנציגי ההסתדרות משוחחים עם שני עובדים בסמיכות רבה לבניינים, ובאזור שבו רואים בבירור כי מדובר באתר בנייה. בניגוד לשני עובדי האתר אשר חבשו לראשם קסדות נציגי ההסתדרות לא חבשו קסדות, ושתי נציגות נצפו מסתובבות עם חצאיות, ואחת מהן אף התהלכה מאתר לאתר בכפכפים.

קראו עוד בכלכליסט

לפי ההסתדרות, מטרת המבצע הייתה חיזוק הבטיחות באתרים באמצעות הסברה והפגנת נוכחות באתרים, זאת כחלק ממאבקה לשמירה על בטיחות עובדי הבניין. במסגרת המבצע, נציגים מ-30 המרחבים של ההסתדרות הפרוסים בארץ, מגיעים לאתרי בנייה, משוחחים עם העובדים ומחלקים חומרי הסברה בנושא שמירה על בטיחות בעבודה. הם צפויים לבקר ב-930 אתרים כאלה.  

בכפכפים ובלי קסדות. מחלקים פלאיירים על בטיחות, צילום: הסתדרות בכפכפים ובלי קסדות. מחלקים פלאיירים על בטיחות | צילום: הסתדרות בכפכפים ובלי קסדות. מחלקים פלאיירים על בטיחות, צילום: הסתדרות

מיותר לציין כי כל כניסה לאתר עבודה מחוייבת בנעלים סגורות וקסדת בטיחות. בחלק מהאתרים הגדולים כמו זה של הרכבת הקלה למשל מחויב כל מי שנכנס לאתר בנעלי עבודה עם ברזל בחלקה הקדמי של הנעל על מנת להגן על הרגל. גם הליכה בחצאית מנוגדת לחוקי הבטיחות ובוודאי הליכה ללא קסדה. גם אם עובדי ההסתדרות לא נכנסו ללב האתרים שבהם ביקרו, היה מצופה מהם לשמש דוגמה, בוודאי כאשר חלק משמעותי מהמסקנות בנוגע לתאונות באתרי הבנייה הן כי תרבות הבטיחות באתרים היא אחד הגורמים העיקריים לתאונות. לא פעם עובדים מעדיפים לוותר על קסדה או רתמת בטיחות כי זה לא נוח או כי חם. ולכן הסברה טובה אינה רק חלוקת פלאיירים.

אחד הפועלים בענף שהבחין בכך אמר בשיחה ל"כלכליסט", "מה אפשר לומר אם האנשים שמדברים איתך כל היום על חשיבות הבטיחות מגיעים לאתרים כדי לחלק לנו חומרים על בטיחות ובעצמם לא מקפידים? זה בעיקר עצוב".

בלי קסדות, בחצאית וללא נעליים מתאימות, צילום: הסתדרות בלי קסדות, בחצאית וללא נעליים מתאימות | צילום: הסתדרות בלי קסדות, בחצאית וללא נעליים מתאימות, צילום: הסתדרות

מההסתדרות נמסר בתגובה: "כחלק ממבצע 'ההסתדרות למען עובדי הבניין' הנערך בימים אלה בכל רחבי הארץ, נציגי ההסתדרות מגיעים אל אתרי בנייה לביצוע פעילויות הסברה בשעות הבוקר המוקדמות או במהלך הפסקת הצהריים, בזמן שלא מתבצעת בהם פעילות בנייה. נושא הבטיחות, הן של העובדים באתרי הבנייה והן של עובדי ההסתדרות המבקרים בהם, עומד בראש סדר העדיפויות של ההסתדרות. כחלק מכך העובדים הונחו לפגוש את פועלי הבניין בשטחי הכינוס אליהם הגישה מותרת - ולא בתוך האתרים עצמם. למען הסר ספק ולמען שמירה על ביטחונם ושלומם של העובדים, נבצע ריענון וחידוד של נהלי הבטיחות הנדרשים".

תגיות