אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסתיים מכרז דור 5: החברות ישלמו למדינה 265 מיליון שקל עבור התדרים צילום: שאטרסטוק

הסתיים מכרז דור 5: החברות ישלמו למדינה 265 מיליון שקל עבור התדרים

סלקום, גולן טלקום ואקספון ישלמו 115 מיליון שקל, פלאפון תשלם 88.23 מיליון שקל ופרטנר והוט מובייל ישלמו 62.38 מיליון שקל. אורך המכרז היה תלוי בעודף הביקוש ויחסית למכרזים אחרים שנעשו בעולם, הוא הסתיים מהר מהצפוי

12.08.2020, 20:52 | אביאור אבו

לאחר שבוע מורט עצבים לחברות הסלולר, הסתיים היום (ד') מכרז דור 5, במהלכו נאבקו החברות על תדרים, ע לגביהם יספקו כבר בשבועות הקרובים שירותים מהירים ואיכותיים יותר לצרכנים. אורך המכרז היה תלוי בעודף הביקוש יחסית למכרזים אחרים שנעשו בעולם, הוא הסתיים מהר מהצפוי.

קראו עוד בכלכליסט

על פי תוצאות המכרז, דמי הרישיון יעמדו על 265 מיליון שקל: סלקום, גולן טלקום ואקספון ישלמו 115 מיליון שקל; פלאפון תשלם 88.23 מיליון שקל; פרטנר והוט מובייל ישלמו 62.38 מיליון שקל. לשם השוואה, במכרז דור 4 בתחילת 2015 המדינה הכניסה 250 מיליון שקל.

החברות זכו פחות או יותר בכמות תדרים שווה, ולמרות שתדרים מסוימים בתחום הדור ה-5 היו פתוחים לתחרות גם לחברות חיצוניות, אף חברה לא זכתה בהם.

את דמי הרישיון ידרשו החברות להעמיד רק בספטמבר 2022, כאשר 200 מיליון שקל מתוכם צפויים לחזור אליהן כחודש אחרי מתוך תקציב המדינה לשנת 2022, בדמות תמריצי פריסה בהתאם ליעדים ובשיטת כל הקודם זוכה.

שר התקשורת יועז הנדל ומנכ”לית משרדו לירן אבישר בן חורין בחדר הניהול של מכרז דור 5, צילום: לשכת העיתונות הממשלתית שר התקשורת יועז הנדל ומנכ”לית משרדו לירן אבישר בן חורין בחדר הניהול של מכרז דור 5 | צילום: לשכת העיתונות הממשלתית שר התקשורת יועז הנדל ומנכ”לית משרדו לירן אבישר בן חורין בחדר הניהול של מכרז דור 5, צילום: לשכת העיתונות הממשלתית

על התדרים החדשים יידרשו החברות לשלם תוספת אגרה שנתית מוערכת של כ־80 מיליון שקל, לאגרה שעומדת כיום על כ־320 מיליון שקל. עם זאת, המכרז מציע, בכפוף לאישור ממשלה, כי התשלומים יחלו רק בשנה החמישית מסיום המכרז.

עתה, יחלו החברות לרשת את הארץ ביכולות דור 5, בשלב הראשון על בסיס שדרוג אתרי דור 4 הקיימים. בשלב הראשוני מוערכת הפריסה בכ־2 מיליארד שקל לשלוש הקבוצות. החברות נדרשות לפריסה כלל־ארצית בתוך חמש שנים, אך כבר בשבועות הקרובים יחלו הצרכנים לחוות אותות דור 5 במכשירי סלולר תואמים, באזורים מסוימים בארץ שרושתו זה מכבר. החברות כבר החלו במכירת דגמי שיאומי תומכי דור 5, ובהמשך יגיעו לארץ גם דגמי וואווי, סמסונג, LG ואפל.

 , צילום: עומר כביר צילום: עומר כביר  , צילום: עומר כביר

חברת פלאפון הכריזה עם תחילת המכרז כי לא תגבה מחיר יקר יותר על שירות דור 5, בניגוד לציפייה כי החברות ינצלו את הטכנולוגיה החדשה על מנת להעלות מחירים ולשקם את מצבן. כלומר, צרכן יוכל ליהנות מקליטה באיכות המשודרגת ולהישאר באותה חבילה ובמחיר הנוכחי אותו הוא משלם. במקביל, יציעו החברות שירותי ערך מוסף עליהם יגבו פרמיה, כמו פלאפון לדוגמה שמציעה קו סלולר עם 500 ג'יגה ב-59.9 שקל בחודש. גם פרטנר הודיעה כי תציע חבילות ייעודיות במחיר התחלתי של 59.9 שקל.

דור 5 יאפשר חיי סוללה ארוכים יותר, גידול במהירות שיכולה להגיע למעל 1 ג'יגה, שיהוי נמוך והעברת דאטה גדולה יותר. בנוסף, תאפשר הטכנולוגיה החדשה יכולות כמו רפואה מרחוק, רכבים אוטונומיים ומציאות רבודה ומדומה.

שר התקשורת, יועז הנדל: "בשעה טובה הסתיים מכרז הדור החמישי. אנחנו נמצאים בפתחו של עידן חדש. אני מברך את החברות הזוכות. פרישת דור 5 במדינת ישראל תאפשר בין היתר לייצר מנועי צמיחה ותוביל לקידום התעשייה, ההייטק ויפתח אופקים חדשים בתחום האינטרנט של הדברים (IOT) שפותח אפשרויות חדשות לאזרחי מדינת ישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות