אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פועלים ודיסקונט מסרבים למכור את מניות מס"ב לשב"א צילום: עמית שעל

פועלים ודיסקונט מסרבים למכור את מניות מס"ב לשב"א

שב"א הודיעה היום לבורסה כי היא מבטלת את הצעתה לרכוש את מס"ב לאור התנגדות מצד חלק מבעלי המניות במס"ב; זה הניסיון השני שכושל לבצע מיזוג בין שתי החברה

28.02.2021, 15:18 | עירית אבישר

שוב ירדה מהפרק היוזמה למכירת חברת מס"ב לשב"א. היום (א') הודיעה שב"א (שירותי בנק אוטומטיים), האחראית על תשתית התשלומים בישראל כי אין היתכנות לעסקה לרכישת החברה האחות מס"ב (מרכז סליקה בנקאי) המבצעת שירותי העברות תשלומים.

קראו עוד בכלכליסט

בשב"א ציינו כי לאחר שבדקו עם בעלי המניות של מס"ב את הנושא, הגיעו למסקנה שאין היתכנות לביצוע העסקה. "לפיכך הודיעה ועדת הדירקטוריון המיוחדת שהוקמה לצורך כך לבעלי המניות של מס"ב כי היא מבטלת את הצעתה, משעה את פעילותה ושומרת לעצמה על הזכות לפנות בעתיד בהתאם להתפתחויות", מסרה שב"א לבורסה. 

סניף של בנק הפועלים סניף של בנק הפועלים סניף של בנק הפועלים

חברת מס"ב נמצאת בשליטת הבנקים, ולפי הערכות בנק הפועלים ובנק דיסקונט לא תומכים לעת עתה בעסקה, כשחלק מהגורמים בהם חושבים שיכולות להיות חלופות נוספות וטובות יותר מההצעה הנוכחית של שב"א.

שב"א הגישה בתחילת השנה הצעה לרכישת מס"ב לפי שווי מוערך של 250-200 מיליון שקל. בין שתי החברות קיים קשר משמעותי, הן חולקות הנהלה, עובדים משותפים ותשתיות. בעבר שתי החברות היו בשליטת הבנקים, אולם חוק שטרום הורה לבנקים למכור את מרבית החזקותיהם בשב"א. שב"א היא כיום חברה ציבורית ללא גרעין שליטה.

כבר כאשר חוק שטרום הורה לבנקים למכור את שב"א, עלתה יוזמה לבצע מיזוג בין החברות ולמכור אותן כמקשה אחת, אולם הצעה זו ירדה מהפרק, בעיקר בשל התנגדות בנק הפועלים. כעת נעשה ניסיון נוסף לביצוע מיזוג שכזה, אולם גם הוא כשל.

במקביל לכך רשות התחרות דורשת הפרדה בין שתי החברות, בטענה שהקשר בינהן הוא הסדר כובל, ועלול לפגוע בהתפתחות התחרות בשוק התשלומים. מיזוג בין השתיים עשוי היה לפתור את הסוגיה, כמו גם את ניגודי העניינים בו חברה אחת היא ללא גרעין שליטה, והשנייה נשלטת ע"י הבנקים. אולם נראה כי פתרון המיזוג שוב ירד מהפרק. עדיין לא ברור האם החברות יופרדו, אולם לעת עתה סוכם עם בנק ישראל כי החברות יחלו לבצע תהליך של הפרדה בין ההנהלות של שתי החברות.

תגיות