אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל והחברות סיכמו: הנהלות שב"א ומס"ב יופרדו סופית עד אוקטובר הבא צילום: יח"צ

בנק ישראל והחברות סיכמו: הנהלות שב"א ומס"ב יופרדו סופית עד אוקטובר הבא

עד סוף יוני ימונו מנכ"לים נפרדים לשתי החברות כחלק מדרישת בנק ישראל; המהלך מתבצע במקביל לחשש מצד רשות התחרות לניגוד עניינים במסגרת התחרות בתחום התשלומים - השתיים יכולות להעניק שירותים לגופים המתחרים בבנקים בשעה שמס"ב נשלטת על ידי בנקים אלו

16.03.2021, 19:05 | עירית אבישר

בנק ישראל סיכם היום (ג') עם שב"א ומס"ב את תהליך היפרדות ההנהלות של שתי החברות. עפ"י הסיכום ימונו שני מנכ"לים נפרדים לחברות עד סוף חודש יוני, ותהליך ההפרדה בין שתי ההנהלות לפי דרישת הבנק יושלם סופית עד אוקטובר שנת 2022. כיום שתי החברות מנוהלות ע"י משה וולף, שהודיע באחרונה על פרישתו.

קראו עוד בכלכליסט

שב"א  מפעילה את תשתית התשלומים בישראל, ומס"ב, שהיא חברה פרטית בשליטת הבנקים עוסקת בהעברת כספים. הצעד מגיע לאחר שניסיון למזג בין החברות לא צלח, ובמקביל לכך שרשות התחרות אף קראה להפריד ביניהן בשל חשש לניגוד עניינים במסגרת התחרות בתחום זה.

למנכ"לים יינתנו שלושה חודשים של התאקלמות בתפקיד, ואז הם יקימו כל אחד את ההנהלה של החברה שלו. כיום שתי החברות חולקות חלק גדול משותף של אותם חברי הנהלה. תהליך בניית ההנהלות החדשות יסתיים כאמור עד אוקטובר הבא. כל הנהלה צפויה לכלול לפחות שבעה חברים בנוסף למנכ"ל.

שב"א, הנסחרת בבורסה פרסמה הודעה ולפיה, "בנק ישראל מצפה שהמבנה הארגוני החדש של כל חברה יכלול לכל הפחות את הפונקציות הבאות: ניהול סיכונים, יעוץ משפטי ורגולציה, ביקורת פנים, ניהול כספים, ניהול קשרי לקוחות, פיתוח עסקי וניהול משאבי אנוש, כאשר כמות העובדים המתאימה לכל פונקציה תיקבע בהתאם לצרכים ולשיקולים של כל אחת מהחברות. כמו כן, החברות יוכלו לקבל שירותי מיקור חוץ מספק חיצוני עבור פונקציות אלו״.

משה וולף, מנכ"ל שב"א ומס"ב, שפורש מתפקידו, צילום: יח"צ משה וולף, מנכ"ל שב"א ומס"ב, שפורש מתפקידו | צילום: יח"צ משה וולף, מנכ"ל שב"א ומס"ב, שפורש מתפקידו, צילום: יח"צ

ניסיון המיזוג לא צלח

שב"א ומס"ב הן חברות אחיות. שב"א היא חברה ללא גרעין שליטה הנסחרת בבורסה לפי שווי של 750 מיליון שקל. מס"ב עוסקת כאמור בהעברת כספים, ומעבירה בין היתר את תלושי השכר של מרבית השכירים במשק. בין שתי החברות קשר עמוק: הן פועלות מאותם המשרדים, חולקות תשתית טכנולוגית משותפת ועובדים, ומספקות שירותים אחת לשנייה.

הקשר בין שתי החברות נמצא בצומת דרכים: רשות התחרות חושבת שהקשר ביניהן עלול לפגוע בתחרות, בשל השינויים בעולם התשלומים. ברשות אומרים שההתפתחויות הטכנולוגיות בעולם התשלומים הפכו את שב"א ומס"ב למערכות שמסוגלות להעניק שירותי תשתית לנותני שירותי תשלום המתחרים בבנקים (חברות כרטיסי אשראי, ארנקים דיגיטליים, אפליקציות וכדומה), ולכן קוראת להפריד את הקשר בין שב"א, לבין מס"ב הנשלטת ע"י הבנקים.

במקביל נעשה דווקא ניסיון מטעם שב"א למזג בין החברות, ואף הוגשה הצעה בנושא לבעלי המניות במס"ב, אולם התנגדות של בנק הפועלים ודיסקונט, שהם מבעלי המניות המרכזיים במס"ב הורידה את האופציה הזו מהפרק לעת עתה. ולכן, לפני שיוכרע האם לבצע הפרדה מלאה, יחל תהליך של הפרדה לפחות בין ההנהלות של שתי החברות.

תגיות