אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוק ההנפקות: 121 הנפקות - 18 מיליארד שקל צילום: אוראל כהן

שוק ההנפקות: 121 הנפקות - 18 מיליארד שקל

כלל חיתום הובילה את שוק ההנפקות במחצית הראשונה של השנה כשהשתתפה ב־25 הנפקות. רק תשע הנפקות ראשוניות נרשמו בסיכום חצי־שנתי בבורסה בת"א, רובן של מניות נדל"ן וביוטק. התחזקות המשבר העולמי צפויה לפגוע בגיוסי האג"ח

01.07.2010, 07:46 | גולן חזני
גל הגיוסים ששטף את הבורסה בתל אביב בתחילת השנה נמוג קמעה בחודשים האחרונים, ועדיין בסיכום חצי־שנתי גויסו כ-18 מיליארד שקל ב־121 הנפקות - רוב הסכום בגיוסי אג"ח ומיעוטו בהנפקת מניות.

שוק ההנפקות הראשוניות מדשדש עדיין: רק תשע הנפקות של חברות חדשות נרשמו במחצית השנה הראשונה - רובן של מניות נדל"ן וביוטק. הנפקת קבוצת עזריאלי היתה כמובן הגדולה ביותר, וגויסו בה כ־2 מיליארד שקל.

המחצית הראשונה של 2010: שנת ההתפכחות

קופות גמל - אמיר הסל: "אני לא מתכוון לרוץ למזומן"

ביטוח מנהלים - במרדף אחר השוק: הפניקס מגדילה החשיפה למניות

קרנות הנאמנות: הפעם הציבור נשאר בקונצרניות

וול סטריט: החשש משפל חוזר בצורת W שוב כאן

אירופה: כדור השלג לא נעצר

ת"א סגרה בירידות - במחזור ענק של 4.2 מיליארד שקל

 

הנפקות ראשוניות נוספות היו של דורי בניה, קרדן נדל"ן, פרוטאולוג'יקס, אפוסנס, אינטק פארמה, אלון חיפושי גז, חברה־הבת של לוינשטיין וסולקון (שבתהליך הנפקה).

הפסד למשקיעים באלון גז

כלל חיתום הוא הגוף שהוביל את מספר ההנפקות הרב ביותר בסיכום חצי שנתי. החברה המנוהלת על ידי טל רובינשטיין הובילה 35 הנפקות, ובהן הנפקת עזריאלי, והקדימה את פועלים אי.בי.אי המנוהלת על ידי ארז גולדשמיט.

לאומי פרטנרס מדורגת שלישית עם 17 הנפקות ואחריה אקסלנס חיתום, שהצטרפה לארבעת גופי החיתום המובילים והשתתפה ב־11 הנפקות. לידר חיתום ירדה למקום החמישי עם שמונה הנפקות, לפני מנורה ומיטב־גאון עם שש כל אחת ואנליסט עם חמש.

בחינת מחירן של המניות שהונפקו השנה מעלה כי הרוכשים בהנפקת אלון גז מופסדים ב־38% על המחיר ששילמו, והרוכשים בדורי בניה מופסדים על ההשקעה 28%. המשקיעים באינטק פארמה הרוויחו לעומת זאת 33% על הנייר.

את הנפקת האג"ח הגדולה ביותר במחצית השנה הראשונה ביצעה אלביט מערכות, שגייסה 1.1 מיליארד שקל. בנק לאומי גייס 1.35 מיליארד שקל בשטרי הון נדחים.

שוק במשבר

הקושי המאפיין את השוק בלט בכישלון הנפקת האג"ח של הכשרה ביטוח, שניסתה לגייס שלשום 80 מיליון שקל אולם במכרז הציבורי הופיעו ביקושים של כרבע מהסכום המבוקש בלבד.

התחזקות המשבר העולמי, כשהפעם הכלכלה הסינית במוקד, צפויה להקשות עוד יותר על שוק ההנפקות, כולל על גיוסי האג"ח שנחשבים קלים יותר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות