אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
במקום מלגות לסטודנטים: משרד החינוך יעביר מיליונים לגופים אורתודוקסיים צילום: עמית שאבי

במקום מלגות לסטודנטים: משרד החינוך יעביר מיליונים לגופים אורתודוקסיים

הממשלה תחליט היום: 25 מיליון שקל שאמורים היו להתווסף לתקציב המלגות לסטודנטים ותלמידים, יועברו לגרעינים תורניים, עמותות אורתודוקסיות הפועלות בחינוך הממלכתי, ועוד; לשכת בנט: "תקציבי הסטודנטים הגיעו ממקור אחר, ולא נגרעה מהם אגורה"

25.11.2018, 07:03 | שחר אילן

הממשלה צפויה לבטל היום העברת 47.5 מיליון שקל למלגות לסטודנטים ולתלמידים, ולהעביר אותם למטרות קואליציוניות שונות של הבית היהודי, בהן 21 מיליון שקל לפעולות להעמקת הזהות היהדות. ההחלטה הוכנסה לסדר היום של הממשלה ברגע האחרון.

קראו עוד בכלכליסט

חלק מכספים האמורים מיועדים לפעילויות המוגדרות בחוגים חילונים כהדתה, ואשר בעטיין נמתחה ביקורת על משרד החינוך בעידן השר נפתלי בנט.

בלשכת בנט אמרו בתגובה שתקציבי הסטודנטים הגיעו ממקור אחר ולא נגרעה מהם אגורה.

במסגרת הכספים הקואליציוניים בתקציב 2018 החליטה הממשלה ליעד 47.5 מיליון שקל למלגות לתלמידים וסטודנטים. זאת, בעקבות קיצוץ רוחבי שנערך בתקציב המלגות. במשרד החינוך טוענים שהכספים למלגות הגיעו ממקור אחר, ולכן לא נגרעה מהם אגורה. ואולם במקום שתקציב המלגות יוגדל, הוא נהפך ל"קופה קטנה" למטרות מגזריות. עיתוי ההחלטה והעובדה שהיא מגיעה מחוץ לסדר היום מלמדים לכאורה על ניסיון להעביר את הכספים לפני התפרקות אפשרית של הממשלה.

נפתלי בנט, צילום: יואב דודקביץ נפתלי בנט | צילום: יואב דודקביץ נפתלי בנט, צילום: יואב דודקביץ

בין הסעיפים שאליהם יועברו הכספים:

תוספת של 3 מיליון שקל לתקציב הגרעינים התורניים, שפועלים באזורים לא דתיים. כתוצאה מכך, התקציב השנתי יגדל מ-19 מיליון ל-22, מתוכם 10 מיליון בבסיס התקציב ו-12 מיליון כספים קואליציוניים. המשמעות: קרוב ל-60% מהכספים לגרעינים התורניים יגיעו מהקצבות קואליציוניות.

תוספת של 2 מיליון שקל למרכזים להעמקת הזהות היהודית, כך שסך כל התקציב למטרה זו יעמוד השנה על 19 מיליון, מתוכם 11 מיליון כספים קואליציוניים. תקציבים אלה משמשים בין היתר לפעולות מורשת במוסדות חינוך ממלכתיים על ידי עמותות אורתודוקסיות שחלקן נחשבות מקורבות לבית היהודי - פעילות שהורים חילונים רבים מגדירים כהדתה.

תוספת של 3 מיליון שקל לתקציב המדרשות ליהדות ולימודי ארץ ישראל, כך שהתקציב לשנה זו יעמוד על 20 מיליון שקל, מתוכם 14 מיליון שקל כספים קואליציוניים. המדרשות עורכות סמינריונים ליהדות למוסדות חינוך המגיעים אליהן.

סכום של 7 מיליון שקל יועבר לקרן למורשת הכותל המערבי למטרות סמינרים לסטודנטים ופרויקט הכנה לבר/בת מצווה.

תקציב חדש ותמוה במיוחד של 6 מיליון יועבר למטרות דתיות לאומיות במסגרת סעיף פיתוח תוכניות לימודים ייחודיות למכללות. מתברר שהכסף מיועד לפיתוח "מערכי למידה לאור תורת הרב קוק וגשרים וקשרים בין קהילות החינוך הממלכתי דתי". כיום אין קריטריונים לחלוקת תקציבים למטרות אלה ויהיה צורך לאשרם במיוחד.

בנוסף ל-21 מיליון השקלים האמורים, סכום של 4 מיליון יועבר לפרויקט "מסע ישראלי" המופעל ע"י עמותת "מבראשית" שהוקמה ע"י הרב מרדכי אלון.

חלקים אחרים של התקציב מיועדים למטרות לא מגזריות. מדובר בין היתר בתקציבים להדרכה בנושא השואה (מיליון שקל), מוסד יד בן צבי - 2.5 מיליון שקל, כפרי סטודנטים - 3 מיליון שקל, ומתנדבי שנת שירות - 2 מיליון שקל.

תגובת השר בנט עצמו לא הגיעה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

200 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

199.
נגד בנט והחלטותיו
בכתבה זו מציגים לנו את הדרך בה לאט לאט נוצרת האפליה בין החילונים לדתיים או שנוכל לומר אפליה על רקע דתי הגורמת לאי שיוויון זכויות והזדמנויות . זכותו של כל אדם בין אם הוא דתי או חילוני לקבל את אותו היחס והעדיפות מתוך הממשלה ואילו הממשלה צריכה להשקיע את אותם התקציבים ואת אותו היחס והטיפול בכל האזרחים כאחד. ניתן לראות ששר החינוך בכבודו ובעצמו גורע תקציבים ממלגות של תלמידים וסטודנטים חילוניים על מנת להעניקם למוסדות דתיים או ארגונים תומכים ומעודדים זהות יהודית . בהתנהגות זאת אשר מעביר השר מיליוני שקלים למוסדות וארגונים דתיים גורם למספר דברים.
גילי.ג  |  28.11.18
198.
שנים אני שואל את עצמי למה לא-דתיים ובפרט לא-מתנחלים מצביעים למפלגות שמייצגות רק דתיים ומתנחלים
וזה לא רק הבית היהודי שאולי 8 מנדטים באמת מייצגים את הציבור הדתי בארץ (ואפילו 10 מנדטים בהנחה ש- 10% מהיהודים יצביעו להם), אבל בפועל הם הרי מייצגים רק את המתנחלים וזה לכל היותר 3 מנדטים, אלא אפילו הליכוד. הרי הליכוד עבר השתלטות עוינת על ידי הימין הקיצוני והמתנחלים. הם לא באמת מייצגים את המצביעים שלהם שאינם דתיים ואפילו דתיים-מתנחלים.
משתומם  |  27.11.18
לכל התגובות